Kui oled läbi ja lõhki mereinimene, aga randa minekuks on ilm veel külm, siis üks hea mõte mere lähedust tunda, on külastada majakaid. Majakad panevad meid unistama pikkadest laevasõitudest või hoopis sellest, mis tunne oleks olla majakavaht, elada üksikul saarel või kaunil laiul ning vaadata, hommikukohvi juues, lõputult laiuvat merd. Kuhu aga võiks suunduda mereäärset romantikat jahtima?
Pakri: Eesti kõrgeim tuletorn
Pakri tuletorn on suurepärane koht neile, kes lisaks tuletornile armastavad ka matkata ning kellele on meeltmööda Põhja-Eesti dramaatiline pankrannik. Nimelt võib Pakri tuletorni külastusest välja voolida ühe tõeliselt mõnusa päevamatka. Sõida aga rongiga Tallinnast Paldiskisse, matka mööda pankrannikut, imetle kauneid vaateid ning lasku trepist alla mere äärde.
Kui jõuad Pakri poolsaare otsa, ootavad sind tuulikud ja Eesti kõrgeim tuletorn. Tuletorni otsast avanevad võimsad vaated. Vana punane tuletorn on nagu mõnest romaanist või filmist. Naudi 360-kraadiseid vaateid. Alla tulles aga kosuta end kuuma kohvi või külma joogiga Pakri Paruni kohvikus.
Kihnu: tuletorn ühel erilisel saarel
Kas sinuga on ka nii, et kohe kui ilm soojaks läheb, tahad minna mõnele saarele? Saartel lihtsalt on teistsugune tunne kui mandril ning mõnelt saarelt leiate eest suisa omamoodi maailma.
Üks omamoodi maailm on Kihnu. Siin hoitakse kohalikku kultuuri au sees. Naised kannavad punaseid rahvariideseelikuid ning külma ilmaga tõmmatakse peale mõnus villane Kihnu kampsun.
Nii on Kihnu tuletorni külastus õigupoolest avastusretk UNESCO suulise ja vaimse pärandi maailmanimekirja kuuluva rahvakillu juurde.
Tuletorni võib minna sadamast nii jala kui rattaga. Jala minnes arvestage sellega, et üks ots on üle 6 kilomeetri pikk.
Kui teil on aega ja mahti, käige kindlasti ära ka Kihnu muuseumis. Muuseum pakub võimalust piiluda sisse saareelanike igapäevaellu. Seda nimelt seetõttu, et paljudes kodudes on muuseumis näidatavad ajaloolised esemed jätkuvalt igapäevases kasutuses. Kindlasti on muuseum põnev kõigile käsitööhuvilistele, aga huvitavat leidub ka neile, keda köidab kõik merega seonduv.
Valge tuletorn ise on aga piltilus. Torn on tehtud malmist ning transporditud siia Inglismaalt. Tornis on olemas nii laternaruum kui ka rõdu.
Kõpu: vanim töötav tuletorn Eestis
Hiiumaal asuv Kõpu tuletorn näeb välja teistsugune kui teised. See on oma kujult laiem ning tehtud kivist. Tegu on väga vana tuletorniga. Lausa nii vana, et see on terves maailmas vanuselt kolmas töötav tuletorn.
Tuletorn ehitati üle 500 aasta tagasi, et hoiatada laevasõitjaid Hiiumaa madala eest. Nimelt möödus siit tähtis kaubatee, kaupmehed aga kurtsid laevade kadumise üle. Nii ehitatigi Kõpu tuletorn, mis töötab siiani.
Pärast torni ronimist naudi kohvi lähedalasuvas kohvikus ning lase lastel hullata mänguväljakul.
Ristna: tuletorn, mis valmistati Eiffeli töökojas
Kõpu tuletorni lähedal on veel üks vaatamist vääriv majakas. Punane Ristna tuletorn paistab kaugele. See majakas on toodud Hiiumaale Pariisist ja valmistatud Gustav Eiffeli töökojas ning nii Eiffeli tornil kui ka Ristna tuletornil on mõningaid sarnaseid detaile.
Tuletorn sai aga Esimeses maailmasõjas kannatada ning on tänaseks ümber ehitatud. Kui tuletorn külastatud, võite suunduda keha kinnitama väikesesse söögikohta tuletorni jalamil.
Tahkuna: Eesti kõrgeim malmist tuletorn
Tahkuna on kolmas põnev tuletorn Hiiumaal. Nii et kui olete Hiiumaad väisamas, tabate kohe kolm kärbest ühe hoobiga. Tahkuna tuletorn on tehtud malmist ning on ka Eesti kõrgeim malmist tuletorn.
Tuletorn valmistati samuti Pariisis ja toodi kohale osadena. Tuletorni lähedal on skulptor Mati Karmini mälestusmärk Estonia katastroofis hukkunud lastele.
Kiipsaare: tuletorn keset vett
Tuletornid ja saared käivad ikka kokku ning ka Kiipsaare tuletorni külastamiseks peab ette võtma sõidu saarele, seekord aga Saaremaale.
Kiipsaare tuletorn asub Vilsandi rahvuspargis ning 1933. aastal ehitatud torn on mitmes mõttes eriline. Näiteks sellepärast, et asub meres. Omal ajal ehitati see loomulikult 100 kaugusele rannast, kuid rannajoon on aastakümnetega muutunud.
Teiseks huvitavaks faktiks on see, et tugevate tormituulte ja lainetuse tõttu vajus torn mingil hetkel korralikult viltu ning sai endale lausa hüüdnime Saaremaa Pisa torn. Nüüdseks on tuul majaka taas sirgeks puhunud.
Majakasse sisse minna ei saa ning samuti peab arvestama sellega, et majakas asub 5 kilomeetri kaugusel parklast. Kuid kuna tee kulgeb rahvuspargis, siis on see tegelikult hea võimalus siduda tuletornivaatlus mõnusa matkaga.