Kui Eesti on eelkõige tuntud oma kaunite mõisate tõttu, siis naaberriik Läti võib uhkust tunda oma muinasjutuliste losside üle. Ületage aga riigipiir ning teid tervitavad kaunid lossid ja imelised lossipargid. Läti lossid on tõeline maiuspala kõigile arhitektuurihuvilistele, aga ka kõigile neile, kes huvituvad ajaloost ja muinasjuttudest, olgu nad siis suured või väiksed. Vaatamegi nüüd lähemalt, milliseid losse Lätimaal tasub kindla peale külastada.
Baltimaade Versailles: Rundale loss
Kas teadsid, et siinsamas meie naabrite juures asub uhke Versailles’ stiilis loss? Rundale loss on tõeline palee ja näeb välja nagu koht, kus Marie Antoniette võiks ringi jalutada. Suure barokk ja rokokoo stiilis meistriteose juurde kuulub ka lahmakas prantsuse stiilis lossiaed.
Rundale lossi projekteeris Francesco Rastrelli, kelle loomingu pärlite hulka kuulub ka näiteks Ermitaaž Peterburis.
Lossi sada saali on luksusliku interjööriga ning lossi külastamiseks tasub kindlasti varuda piisavalt aega.
Parim aeg Rundale külastamiseks on suvi, kui roosiaed on õites.
Keskaegne muinasjutuloss Cēsises
Kõigile, kes armastavad keskaega, soovitame ära käia Cēsises. Cēsis asub Valga ja Riia vahel, mis teeb sellest linna, kuhu saab sõita ka Valkast rongiga. Loss ise asub Cēsise kesklinnas ning näeb välja just selline nagu keskaegsetes filmides.
Roni kindlasti küünlalaternate valgel lossitorni, kust avaneb kaunis vaade Cēsise vanalinnale, linnusevaremetele ja lossipargile ja uudista ordulinnuse vanglat torni keldris.
Kui külastad Cēsise lossi suvel, kiika ka köögiaeda, kus aednik jutustab sulle seal kasvavatest taimedest.
Lossis on olemas ka sepakoda, kus meister tutvustab sepatööd ning räägib pronks- ja hõbeehete tähendust ja kandmiskommetest.
Kauneim loss Lätis: Cesvaine loss
Järgmine loss, millele Lätit külastades peaks kindlasti pilgu peale viskama on Cesivaine loss. Oma uhkete kaunistuste ja lopsaka arhitektuuriga on see üks kaunemaid losse Lätimaal. Loss on ehitatud 19. sajandil ning on suurepärane näide eklektilisest arhitektuurist.
Aastal 2002 oli lossis tulekahju ning osa lossist hävis. Hetkel on külastajatel võimalik tutvuda nii lossi taastatud kui taastamata osadega, käia läbi mahukate keldrite ja ronida vaatetorni.
Kindlasti minge jalutama ja lossiparki ning käige ära Cesvaine linnas, kus leidub hulgaliselt maalilisi majakesi ja ajaloolisi ehitisi.
Jaunpilsi loss lennutab külastajad otse keskaega
Võimas võikollane Jaunpilsi rüütliloss asub Jaunpilsi linnas väikse järve kaldal. Liivi ordulinnusena ehitatud lossi on küll mitu korda ümber ehitatud, ometi on see säilitanud oma algupärase ilme ning keskaja hõngu tunnete alates hetkest, kui astute Lossi sisehoovi.
Hetkel asub lossis luksushotell, kus end rüütli või tema väljavalituna tunda. Kindlasti tasuks einestada keskaegses kõrtsis ning uudistada väikest aga huvitavat muuseumit ning käia ära maa-aluses käigus.
Riia linnapea suveresidents: Jaunmoku loss
See uhke loss pärineb aastast 1901 ning hoone esmane funktsioon oli olla Riia linnapea suveresidents ja jahimaja. Jaunmoku lossi arhitektuur on segu neo-gootikast ja art noveaust, mis teeb selle arhitektuurihuvilistele väga huvitavaks.
Tukumsi linna lähistel asuvale lossile kuulub 9,9 hektarit maad. Jahipidamiseks mõeldud maja on ümbritsetud metsadest ning pakub suure elamuse kõigile loodushuvilistele, sest siin kasvab üle 60 liigi haruldasi põõsaid ja puid. Pargi ehteks on aga uhked pärnaalleed, kus juuli keskel sumisevad mesilased ja päikselistel päevadel hõljub magus lõhn.
Lisaks elegantselt sisustatud ruumide imetlemisele tegutseb lossis ka hotell ning metsamuuseum.
Muinasjutuline Vecsaliena loss
Daugavpilsi lähedal asuv Červonka küla tasub meelde jätta. Just siin asub tõeliselt kaunis ja muinasjutuline Vecsaliena loss. Loss on ehitatud 19. sajandil neogooti stiilis ning lossitorn ja teravatipulised katuseviilud ja aknad muudavad Vecsaliena lossi kohe eriti ilusaks.
Lossile kuulub kolme hektari suurune park koos 14 eksootilise puuliigiga. Ehkki loss on tõeliselt uhke, elasid selle tolleaegsed elanikud küllalt tagasihoidlikes tingimustes. Nad magasid õlekottidel ja sõid õhtusöögiks kartulit ja hapupiima. Hetkel tegutseb hoones vallavalitsus, postkontor ja raamatukogu.