“Tere, kirjutan Teile blogist…” – nii olen ma alustanud kümneid ja kümneid meile, kuid pole kunagi mõelnud sellele, millise reaktsiooni see meili saajas võib tekitada. Üks kord sain ma aga vastuse, kus kirjasaaja vastas, et tal on ääretult hea meel saada vahelduseks ka üks asjalik meil. Esimese hooga olin ma muidugi lihtsalt meelitatud, kuid kui ma siis selle hotelli turundusjuhiga kohtusin, selgitas ta oma vastuse tagamaid täpsemalt. Ta selgitas, et nädala jooksul leiab ta oma meilboksist hulganisti kirju blogijatelt, kes nii öelda koostööd soovivad teha. “Koostööd”, kus tasuta ööbimise ja protseduuride eest blogija omakorda siis arvustuse kirjutab. “Paljud neist ei vaevu isegi oma blogi kirjeldama, vaid kirjutavad lihtsalt, et reklaamivad oma blogis meie hotelli kui siin tasuta ööbida saavad,” rääkis ta ja lisas, et kui siis blogi vaatama minna, on seal tihti vaid paar üksikut postitust, kus küsitakse nõu, millest kirjutada.
Ma pean ausalt tunnistama, et kuigi ma tean, et blogireklaam on Eestis aina rohkem tavalisemaks muutunud, siis ei osanud ma aimata, et erinevate hotellide turundus-ja müügijuhid selliseid kirju lademetena saavad, millegi pärast arvasin ma, et reklaamisoovijad võtavad blogijatega ise ühendust. Ma ei osanud aimatagi, et ka minu meilid võivad kellelgi panna karjatama: “Oh õudust, jälle üks blogija!”. See tekitas minus huvi ja ma uurisin veel mõnelt müügijuhilt, kuidas on nende kokkupuude blogijatega. Vastused olid mulle ausalt öeldes jahmatavad. Selgus, et sarnaste koostööpakkumiste tulv on meeletu. Suurem osa olla siiski küll vähemalt viisakaid, kuid on ka nii öelda ähvardavama alatooniga meile, kus keeldumise puhul lubatakse halvasti kirjutada.
“Kõige veidram on minu jaoks aga see, kui kirjutatakse, et olge valmis ka kriitikaks,” rääkis üks turundusjuht. “Kui me oleme otsustanud blogijaga koostööd teha, siis minu arvates on blogija koostöö mõttest valesti aru saanud, kui ütleb, et tal on õigus ka meid kritiseerida, sest nii öelda tasutud reklaamtekst peaks olema kasumlik mõlemile poolele. Teine tunnistab, et nad on otsustanud blogijatega mitte väga koostööd teha, sest kui pärast lugeda arvustust, et “tuba oli ilus ja vannituba puhas”, siis tunnevad nad end pettetult. “On selge, et koostöö on tähendanud vaid soovi saada hotelli poolt tasuta ööbimist, ” ütleb ta, “ning kuna blogijal puuduvad tegelikult kogemused hotellide ja spaade külastamisel, siis ongi tulemuseks mittemidagiütlev reklaam.”
Nüüd tekib teil kindlasti küsimus, et kui usutavad on siin blogis ilmunud arvustused. Kui pole kriitikat ja rahulolematust, siis kas võib järeldada, et tegu on kinnimakstud reklaamiga, mida tõena võtta ei saa. Ma olen ka varem öelnud, et täiuslikku asja, mis sobiks kõigile, ei ole olemas. Muidugi on hotelle,mis mulle meeldivad rohkem ja hotelle, mis meeldivad vähem, kuid nii nagu ka “Kui palju lasta end mõjutada kriitikast ja kommentaaridest?” artiklis (LINK) öeldud sai, siis ma olen aja jooksul õppinud tegema vahet asjadel, mis on väärt kritiseermist ja mis mitte. Seega ütlen ma käsi südamel, et siin blogis kirjuatud arvamused on kõik täiesti ausad ja loodetavasti ka kasulikud.
Mida teie sellest teemast arvate? Kõigi vastanute vahel loosime järgmisel reedel välja ööklubi “Sugar”, “Cafe Amigo” või “Venus” vabapääsme kahele.
Minu meelest on jällegi väga veider , kui turundusjuht leiab, et blogija ei tohi midagi kritiseerida. Kui hotell tahab lihtsalt mesist kiidulaulu, siis võib ju turundusjuht ise selle teksti valmis kirjutada ja raha eest lasta ajakirjas või ajalehes või kas või Delfis üllitada. Igatahes ausam. Pärast sellist juttu kaob igasugune usaldusväärsus mingite blogiarvustuste suhtes ära. Väga nõme suhtumine igatahes ja paneb imestama, et seda julgetakse veel avalikult tunnistada.
Kas oled ise blogija ja kõrvetada saanud? Koostöö mõte on kasu mõlemale poolele, mitte kellegi tasuta ülalpidamine nagu blogijad kipuvad arvama
Ei, ma ei ole ise blogija. Sellepärast ma ei saagi aru, miks peab neid blogijaid siis üldse mängu tooma, kui eesmärgiks on ainult läbinisti positiivne artikkel. Võib ju ise kirjutada täpselt nii kiitva artikli kui vaja ja siis reklaamina avaldada. Kahtlustan, et äkki on isegi odavam. Praegu üritatakse jätta muljet objektiivsusest, aga selgub, et tegu on hoopis kinnimakstud reklaamiga.
Ja ma olen tõesti südamest üllatunud, et seda veel nii avalikult kuulutatakse. Üks lapsesuust turundusjuht ütleb välja ja teine lapsesuu paneb mõtlematult blogisse kirja ka. Mina hotelli omanikuna laseksin sellise turundusjuhi maine kahjustamise eest ilmselt lahti, sest selline hotell pole küll kuidagi usaldusväärne ega mainekas, kes end kinnimakstud võõraste sulgedega ehib.
Mina saan ka palju kirju blogijatelt sooviga teenuseid tasuta saada. Vastan kõigile ühtemoodi: selleks et blogija saaks kirjutada ausa arvustuse, ei tohi ta seda asja tasuta saada! Kui maksad samasuguse summa, nagu teised kliendid, siis on sinu ootused teenusele on samasugused nagu teistelgi. Aga kingitud hobusele suhu ei vaadata.. Ja see kaotab kogu blogimise põhimõtte ära! Siis ei ole tegemist mitte teise samasuguse kasutaja kliendi armamusega vaid puhta reklaamiga. Kes ähvardab kirjutada negatiivset tagasisidet, hoiatan et avaldan Delfis kogu loo ära 😉
Olen nõus sinuga, kuid ei saa aru, mida sa mõtled, et blogimise põhimõte kaob ära? Blogireklaam on väga levinud reklaamiliik – blogija tasuks on reklaampinna eest tasuta ööbimine. Kindlasti on selline reklaam nii tellijale kui lugejale palju huvitavam lugeda, sest annab edasi isikliku emotsiooni (liigse kriitikata)
Mina olen kirjutajaga täiesti nõus. Alles hiljuti puutusin kokku ise ühe blogijaga, kes algselt tundus nii tore ja sõbralik, kuid mitu kirja hiljem mainis et tooteid ta tahaks ikka tasuta endale ja üldse veel peaks tegema loosimise ka ehk siis veel lisaks üks tasuta toode. Konkreetne blogija polevat harjunud, et asjad pärast talle ei jää vaid ainult prooviks saadetakse. Mina leian, et kui blogijaga võetakse ise ühendust firma poolt, siis on ilmselge, et firma soovib sõltumatut arvamust. Samas kui blogija ise nö koostööd/reklaami pakub siis peaks kasu ikka mõlema poolne olema, mitte et üks pool saab a la 200€ väärtuses kaaslasega puhata aga teine pool saab kaks nappi rida. Mina isiklikult loen küll arvustusi mida kirjutatakse ja hindan väga, kui see põhineb põhjalikul uurimustööl(sisustuse, meeleolu jne kirjeldus) ja suudab anda ka lugejatele elamuse läbi kirjutise.
Selles ju asi ongi, et inimesed loevad blogiarvutusi, aga pärast sellist artiklit ei saa enam kuidagi neid tõsiselt võtta. Blogija ei kirjuta sinna, et see on kinnimakstud reklaam, mul on keelatud ühtki halba asja välja tuua. Mina lugejana olen eeldanud, et tegu on objektiivse arvustusega, aga võta näpust. Võibolla oleks tõesti lahenduseks, kui blogisissekande juures on vastav märkus, nt kinnimakstud reklaam. Reklaamidesse oskan ma adekvaatselt suhtuda, ei ootagi sealt erilist tõde, aga praegu on küsimus selles, et sisuliselt kinnimakstud reklaam peidetakse pealtnäha sõltumatu arvutuse sildi taha ja see on juba otsene lugeja petmine.
Ja jätkuvalt ma leian, et see on hotelli poolt sama ebaeetiline kui altkäemaksu andmine, sest sisulist vahet ju pole. Ma annan sulle raha/tooteid/hüvesid, et sa teeksid/kirjutaksid seda, mida mina tahan. Ja keelan?! kirjutada negatiivsetest asjadest.