Suvi on parim aeg Eestimaa avastamiseks. Pakkige, pere, sõbrad või terve suguvõsa autosse või bussi ning lehvitage mandrile jäänutele hüvasti. Seiske praami välitekil ning kogege sama tunnet, mida tunnevad kõik saarlased siis, kui nad mandrilt Saaremaa poole sõidavad. Nad lihtsalt ei tunne end mitte kuskil mujal nii hästi kui Saaremaal.
Saaremaal on mingi oma võlu ja maagia, mis tõmbab meid justkui magnetiga sinna alati tagasi. Kuhu aga minna Saaremaa võlusid avastama?
Lastele
Sõit Saaremaale on üsna pikk ettevõtmine. Nii et kui kaasas on pisipõnnid, siis võiks neid Kuressaarde jõudes esimese asjana premeerida WOW elamuskeskusega, sest seal kustub viimanegi tahtmine jonnida ja mossitada.
Paha tuju ja igavus elamuskeskuse uksest sisse ei mahu. Tegemist on siin nii palju, et võid end siia unustada lausa tundideks. Jookse, hüppa ja turni, proovi eksponaate, seikle virtuaalreaalsuses, mölla selfiedroomil, lõbutse terve perega ning mängi veega nii kaua kui süda lustib.
Kinnita kõhtu Hafen restos
Saaremaale saab vaid üle mere. Vanasti tähendas see seda, et Saaremaale viiski vaid veetee. Praegu saame kohale ka lennukiga, kuid see pole vähendanud praamijärjekorda ning sadama tähtsust, mis on oluline aken välismaailma juba viikingiajast saati.
Miks mitte tõmmata ninna pisut sadamahõngu ning ahmida endasse sadamameeleolu koos imehea toiduga sadamarestos Hafen? Valgusküllases restoranis saab tellida nii kohalikku räime, kui ka võõrapärast falafelit. Proovige kindlasti ka kohalikku kadakanapsu Lahhentagge.
Rannamõnud
Kui juhtumisi satub reisi ajal olema kena ilm ja seda ta kindla peale ka olema saab, siis peab ikka kindlasti ka vees ära käima.
Kuressaarest napi veerandtunnise autosõidu kaugusele jääb selleks vägagi sobilik Järve rand. Kusjuures rohelise mõtteviisiga inimesed saavad ka bussi ja jalgrattaga kohale. Siin ootab külastajaid pikk, puhta veega liivarand.
Ajalugu
Saarlased ei tõmba mitte ilmaasjata oma lastele viikingipusasid selga. Ajalugu on saarel pikk ning müstiline. Ajaloohuvilistel jätkub siin avastamist mitmeteks päevadeks.
Kõige esimesena peaks loomulikult ära kaema Kaali kraatri. Jah, meteoriidikraater on põhimõtteliselt auk maas, kuid mõelge ise, missugune šokk meteoriidi saarele prantsatamine omal ajal olla võis!
Meteoriidi poolt põhjustatud purustusi nimelt võrreldakse lausa väikse tuumapommi plahvatusega. Tolleaegsetel inimestel aga ei olnud ei ajalehte ega internetti, kus keegi toimunud sündmuse kohta mingitki infot oleks jaganud.
Kui kraater ära vaadatud, võiksid kõik viikingikultuuri huvilised suunduda Salmesse, kust leiti 2008 ja 2010 aastal kaks unikaalset laevamatust, mis võib tähendada seda, et viikingiaja algus tuuakse 793 aasta Inglismaal hoopis 730.-750. aastate Saaremaale. Salmes olles tasub kindlasti külastada ka Suure Tõllu raiesmaad. See on väike matkarada, kus saab osavust ja jõudu proovile panna nii laps kui täiskasvanu.
Kui viikingi ja ajaloohuvi ikka hulluks ajab, tasub ära käia ka Saaremaa muuseumis, kus saab vaadata näituseid nii Saaremaa vanemast kui lähiajaloost, kusjuures kõik eksponaadid asuvad 14.-15. sajandil rajatud piiskopilinnuses. Lisaks püsinäitusele saab piiskopilinnuses hetkel vaadata ka ajutist näitust keskaja saarlasest.
Loodus ja matkamine
Üks põhjuseid, miks Saaremaad külastada, on selle täiesti eriline loodus. Kadakad, võimsad pankrannikud, iidsed tammikud, rändrahnud, erilised taimed, mida mujal ei leidu ning Siluri-aegsed fossiilid ajavad iga loodusesõbra pöördesse.
Saaremaa geoloogia on lausa nii eriline, et meelitab siia isegi teadlaseid välismaalt. Eestlastele pakub siinne loodus kauneid matkamisvõimalusi. Rabahuvilised võivad minna 5 kilomeetri pikkusele Koigi matkarajale. Pikema matka (9,2km) saab teha kõndides Sääremäelt Laidunina tuletornini.
Majutus ja spaad
Saaremaal olles ei saa ei üle ega ümber ka spaadest. Spaad meelitavad siia aastaringselt nii armunud paare kui perekondi, nii ärireisijaid kui sõpruskondi.
Pole midagi paremat, kui peale tegusat päeva kuumas vannis liguneda, saunas lõõgastuda või tervist tugevdavaid hoolitsusi nautida.
Eesti esimesed spaad rajati 19. sajandil Saaremaale, kuna Kihelkonnast leiti ravimuda. Nii võibki öelda, et Saaremaa on Eesti spaakultuuri sünnikoht.
Tänapäeval on meil valida kaheksa eriilmelise spaahotelli vahel. Arensburg Boutique hotel & spa on näiteks 300 aasta vanuses majas asuv butiikhotell. Asa Spa Hotellis asub aga veekeskus ägedate liutorudega. Hoopis luksuslikku ja kõigest eemal asuvat spaaelamust pakub aga SörweSpa, kus saab looduskaunis kohas inspiratsiooni koguda ja elus olemisest mõnu tunda.