Elamusretked looduses: 6 ägedat matkaideed

Eestlane on oma olemuselt üsna iseseisev. Kui pere või sõbrad võtavad ette matka loodusesse, ei valmista meile probleemi minna RMK lehele ning valida endale välja jõukohane matkarada ja ise kohale jõuda. Ning tõepoolest, pole midagi mõnusamat kui avastada loodust koos endale kallite inimestega.

Kuid isegi, kui oled kõige kangem ja iseseisvam matkaja, on mõnikord huvitav minna loodusesse giidiga, kes tunneb tähti, taimi ja loomi või oskab sulle kohalikust elust lugusid jutustada. 

Eriti mõnus on giidi saatel loodusesse minna just praegu, sügistalvel, kui päike läheb vara looja. Ka on organiseeritud matkad tore mõte neile, kes muidu ehk halba ilma või ära eksimist pelgavad. Nüüd aga pole mingit vabandust loodusesse mitte minna. Paki aga seljakott, seo matkasaabaste paelad tugevasti kinni ning asu teele.

Öö on täis saladusi

Muuda oma sügisõhtud eriliseks ja mine tähti vaatama.

Mis oleks veel romantilisem, kui kaaslasel ümbert kinni hoida ja taevast tähtkujusid otsida? Tegelikult laiub tähistaevas me peade kohal igal õhtul, kuid tänu valgusreostusele, meie kiirele elutempole ja asjaolule, et diivanil sarju vaadata on hoopis mugavam, leiame end tähti vaatamas ikka vaid mõned korrad aastas.

Waypoint Tallinn tuleb aga appi ja pakub talvist loodusmatka koos tähevaatlusega, mis on hea võimalus aeg maha võtta ning tõepoolest tähelepanelikult tähistaevast vaadelda. 

Kolmetunnisel retkel läbitakse 5-6 kilomeetrit ning matk annab harukordse võimaluse tutvuda unne vajunud loodusega. 

Retkel õpid tundma tähistaevast ning saad soojendavat glögi ja piparkooke nautides kuulata põnevaid lugusid. Pane soojalt riidesse ja muuda oma talveõhtu eriliseks. 

Looduskaunis Lahemaa

Kui soovid oma hingele pai teha, mine vaata üle üks Eestimaa kauneim rahvuspark. Waypoint Tallinn pakub võimalust osaleda Nõmmeveski-Vasaristi avastusretkel. Imetle kaunist juga ning kuula veesulinat Nõmmeveski kanjonis. 

Retke teeb eriliseks suurte teadmistega kohalikust patrioodist giid, kes teab palju haruldastest taimedest ning jutustab lugusid endisest hüdroelektrijaamast. Loomulikult sisaldab see 5-6 kilomeetrine retk ka väljateenitud piknikku.

Ööseks ei pea aga soovi korral sugugi koju tagasi sõitma. Miks mitte kombineerida matk mõnusa ööbimisega Vihula Mõisas.

Unusta sissetallatud rajad ja suundu räätsamatkale

Räätsamatk on mõnus võimalus sissetallatud rajalt maha astuda. Foto: Alari Teede Visit Estonia

Kas oled vahel rabas kõndides mõelnud, et kui tore oleks astuda etteantud rajalt kõrvale ja lihtsalt minna, ilma mingi teeviidata sinna, kuhu süda lustib, hüpata mättalt-mättale ja tunda, kuidas soine maa jalge all vetrub?

Kui nii võiksid suunduda Hiking BaltNorthi lehele, sest just nemad pakuvad mõnusaid räätsamatkasid Koitjärve rabas. Räätsamatk on imeline võimalus neile, kes rabavärvidele lisaks soovivad oma argipäeva sutsu põnevust lisada. Nimelt jääb teele mitmeid laukaid ja älveid. Kuid muretsemiseks pole siiski põhjust, sest matkaseltskonda juhib asjatundja, kes seda maalapikest tunneb sama hästi kui oma viite sõrme. Lisaks ei pea te taimi, linde või loomi nähes mõistatama, keda küll oli teil täna au näha — küsige vaid giidilt. Osavõtutasu sisaldab ka matkatoitu ning lisatasu eest saavad seitse kiiremat broneerida endale koha bussis.

Päikesetõus ja päikeseloojang Kõrvemaal

Päikeseloojang on looduse kauneim vaatemäng. Visit Estonia

Kas oled vahel mõelnud, et kuidas ometi mõnel pildid rabadest nii hästi õnnestuvad? Alati tabavad mõned inimesed müstilisi stseene uttu mähkunud puudest ja kaunitest peegeldustest. Näib, et need fotograafid jalutasid kuskil võlumaal, samal ajal kui sina käisid lihtsalt looduses. Tegelikult pole siin midagi väga keerulist. Rappa minekuks tuleb lihtsalt valida õige aeg. Päikeseloojangud ja -tõusud on erilised ka siis kui sa fotograafiast mitte mõhkugi ei taipa. Kõrvemaa matka ja suusakeskus pakub just sellist imelist elamust. Aja oma kamp kokku, kinnitage pealambid pähe ning minge vaadake, mis toimub Kõrvemaa rabas siis kui päevast saab öö või kui esimesed päiksekiired üle maa laotuvad. 

Tõukerattal Taevaskojas “Viimse reliikvia” radadel

Imeline Taevaskoda. Auror:Katrin Laurson

Kui sinu kaks hobi on loodus ja filmikunst, siis on see Matkajuhi organiseeritud matk just sulle, sest kolmetunnisel matkal käiakse läbi filmi “Viimne reliikvia” võttepaigad. Mis teeb aga kulgemise selle relieefsel ja looduskaunil maastikul eriliseks on see, et teekond läbitakse tõukerattal. 

Kui nüüd kukalt kratsid ja mõtled, kuidas täpselt üks väikeste ratastega tõuks maastikul hakkama saab, siis tea, et looduses kulgemiseks sobival tõukerattal on pea sama suured rattad kui tavarattal, sellega on mõnus mööda metsateid kulgeda. Rada on keskmise raskusastmega ning sobib kõigile, kuid all 12-aastased lapsed võiksid kaasa võtta oma jalgratta.

Kui on soov ka järgmisel päeval Taevaskoda uudistada leiab ööbimispaiga Põlvas.

Müstiline valgusparvematk Rummu karjääris

Rummu karjäär. Foto: Urmas Haljaste Visit Estonia

Kas on veel midagi ägedamat, kui sõita parvega öösel endist vanglat vaatama? Vaikselt mustal veel kulgemine tekitab tunde nagu oleksid seiklusfilmi James Bond või vanglast põgenev vang. Matkajuhi pakutud Valgusmatk Rummus pakub just sellist seikluslikku matka. Valgusparvematk annab võimaluse liuelda üle musta vee. Tänu valgustatud parvele näed vee alt mööda ujuvat haugi, majade katuseid ja veealust metsa. See matk on meeldejääv elamus nii sõpradele kui kogu perele.

Parvematka võib mugavalt ühendada ööbimisega Laulasmaal.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga