Ilusad reisipildid nutitelefoniga: kas võimalik või võimatu?

Oled sa vahel tuttavate Instagrami vaadates märganud, kui kenasid pilte nad teevad? Kui neilt aga küsida, et millise kaameraga need tehtud on, vastavad nad, et kasutasid telefoni. Kuidas siis mõnel tulevad telefoniga tehes nii head pildid, samas kui sinu omad näevad kõik hoopis kehvemad välja?

Tegelikult on asi sama nagu kalli fotoaparaadiga pildistades. Kui oled teinud endale selgeks teatud nõksud, näevad pildid välja väga ilusad. Mida vähem sa tead fotograafiast ning oma telefonist, seda kehvemad pildid tulevad.

Telefon või peegelkaamera?

See, millise pildimasina reisile kaasa võtad, oleneb su reisi eesmärgist. Kui oled hobi- või professionaalne fotograaf, kes läheb reisile väga kindla sooviga mingi fotoprojekti jaoks materjali koguda, siis ei saa fotovarustuse asjus muidugi kompromisse teha ning kaasa tuleb võtta kõik see, mida konkreetse ülesande täitmiseks vaja läheb.

Tavainimene saab aga edukalt läbi ka telefoniga. See on ka väga mugav, sest telefon on ju meiega alati kaasas. 

Peegelkaamera on raske ja võtab kotis ruumi. Tihti tuleb reisil palju kõndida ning parem oleks end mitte lisakilodega vaevata.

Kindlasti tuleb mõelda ka sellele, kuhu te lähete. Eestis ja Euroopas ei ole väga ohtlik. Kui hoiad silmad-kõrvad lahti ja ja ei jäta fotoaparaadikotti valveta, ei juhtu tõenäoliselt midagi halba. Kui aga plaanid reisi mõnda ebaturvalisemasse piirkonda nagu Ladina-Ameerikasse, ei ole mõnes kohas üldse soovitatavgi kallist tehnikavidinat kotist välja võtta. Nii mõnigi ostab endale sellisteks reisideks lausa odavama telefoni, et varguse ohvriks langedes kahju liiga suur ei oleks. Sellistele reisidel tunnete end telefoniga pildistades tõenäoliselt mugavamalt. 

Nüüd aga vaatamegi mõnda lihtsat nippi, kuidas oma nutitelefoniga täitsa professionaalse väljanägemisega pilte klõpsida. 

Peatu ja alles siis tee pilti

See kõlab elementaarse nõuandena. Kui tihti oled sa aga võtnud taskust telefoni ja käigu pealt pilti teinud? Üsna tihti, kas pole? Nimelt suhtume me telefoniga pildistamisse sageli nii, et kvaliteet on halb, seega ei pea pildi tegemiseks eriti pingutama. Tegelikult on aga nii, et kui peatud ja hoiad telefoni paigal, parandab see pildi kvaliteeti (pilt on teravam) ning see annab sulle võimaluse ka mõelda, kuidas objektid pildile paigutada. 

Lisaks proovi olla oma telefoniga õrn. Ära kasuta pilditegemisel ülemäära jõudu— pildi tegemiseks ei pea ekraani toksima, piisab puudutamisest. Mida õrnemalt sa puudutad, seda vähem telefon pilti tehes liigub ning seda parem jääb pildi kvaliteet.

Kompositsioon – mis see veel on?

Kompositsioon on see, kui mõtled enne pildi tegemist, kuhu sa objektid kaadris paigutad. Kindlasti tead seda ruudustikku, mille telefon sulle pilti tehes ette viskab? Sinu ülesandeks on paigutada pildistatav objekt joonte ristumiskohale.

Väldi objektide kaadri keskele paigutamist. Näiteks maastikku pildistades jäta silmapiir kas ülemisele või alumise joonega kohakuti.

Pööra tähelepanu ka diagonaalidele. Sild, tee või jõgi, mis moodustab fotol diagonaali tõmbab vaataja tähelepanu ja teeb foto huvitavaks.

Väldi zoomi

See on küll üks asi, mis telefonikaamera juures nii hea pole kui profifotoka juures. Nimelt on telefonil vaid digitaalne zoom, mille kasutamine viib kvaliteedi alla. Seega tasuks zoomi üldse vältida ning katsuda pigem ise lähemale minna.

Raam ümber

Kui oled näinud profifotograafe töötamas, siis ilmselt tead, kuidas nad kõhuli mudasse hüppavad, või end lausa kringliks keeravad, et head pilti saada.

Ei, ära muretse, me ei soovita sul mudas roomata ja end mustaks teha. On ka lihtsamaid variante. Huvitava kaadri saamiseks võid proovida tekitada pildi ümber nn raami. Raamida võid ühte pildi külge, kogu pilti või vaid ühte nurka.

Näiteks võid mäest või kindlusest pilti tehes jätta pildi ühte serva puulehti, või allaserva lilli. Katseta majaseintega, säti kaader nii, et pildi äärtesse jäävad palmipuud. Variante on palju.

Kuidas valgust enda huvides ära kasutada?

Võimalusel sättige oma reisijalutuskäigud hommiku või õhtutundidele. Keskpäevane ere valgus ei ole heade piltide saamiseks ideaalne.

Kõige lihtsam nipp on mitte pildistada vastu valgust. Inimesi on parem pildistada varjulises kohas ja kindlasti ühtlase valguse käes. Kui reisikaalase pool keha on varjus, teine pool aga valguse käes, ei tule pilt kõige ilusam.

Et mitte reisi ajal vaid pildistamisele mõelda, on hea juba enne reisi pisut harjutada. Võta sõber või sõbranna kaasa, minge jalutama ning katsetage telefonifotograafia erinevaid võimalusi.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga