5 soovitust, kuidas muuseumis käik lastele põnevaks muuta

Lastega muuseumis
Lastega muuseumis

Muuseumi külastamine koos lastega peaks olema puhas rõõm, mitte vastupidavuse test sinu närvidele. Põnevat meelestatust on aga raske säilitada, kui pead kogu külastuse jooksul igavlevat ja jalgu järel lohistavat last kaasas tassima.
Seetõttu tuleks juba enne muuseumisse minekut mõelda, kuidas eesootav külastus suudaks pakkuda sulle vajalikku kultuurielamust ja lapsele põnevat avastamist. Järgnevalt annamegi mõned nipid, mida juba järgmisel külastusel katsetada saaksid.

Pikad järjekorrad ei tee kedagi rõõmsaks
Pikad järjekorrad ei tee kedagi rõõmsaks

1.   Püüdke vältida järjekordi

Pikad piletijärjekorrad võivad tuju nulli viia juba muuseumikülastuse eel. Seetõttu uuri, kas sul on võimalus piletid juba eelnevalt interneti teel ära osta. Kui ei ole, väldi külastuse tippaegu. Tavaliselt on lühemad järjekorrad kohe muuseumi avamise ajal.

2.    Võta hoog maha

Täiskasvanuna kipub olema põhimõte, et lühikese ajaga tuleb läbida võimalikult palju sihtkohti. Sama mentaliteet kehtib ka muuseumis – eesmärk on (kasvõi pealiskaudselt) ära näha kõik eksponaadid. Lastega muuseumit külastades tuleks aga võtta hoiak, et pigem vaadata vähem, aga põhjalikumalt. Seega alusta vaatamisväärsustest, mis sulle enim huvi pakuvad ja liigu sealt edasi vähem huvipakkuvate poole, jälgides lapse tempot ja tema vastuvõtlikkust.

3.    Hakake detektiiviks

Enne muuseumi külastust uuri järele, kas eksponeeritavate väljapanekute juures on mõnd ühist joont. Näiteks leidub palju ingli- või lõvikujutisi, piltidel on palju lilli või midagi muud sarnast. Muuseumisse sisenedes räägi lapsele, et täna on ta detektiiv ja tema eesmärk on leida üles võimalikult palju ingleid/lõvisid/lilli. Anna kätte paber ja pliiats, et ta saaks ka järge pidada, palju ta neid leidnud juba on.
Kui soovid, võid pärast ka premeerida iga (viie / kümne) leitud kuju eest mõne maiustusega. Nii on motivatsioon detektiivi mängida veelgi suurem.

4.    Muuseumi teemale vastav riietus

Kui lähed keskaega kujutavasse muuseumisse, pane lapsele selga mõni sellele ajastule vastav riideese ja anna kätte lehvik või mõõk. Kui lähete loodusmuuseumisse, siis miks mitte riietada last mõneks loomaks? Sedasi saab laps end ümber kehastada ja tunda end osakesena sellest muuseumist.

5.    Väldi nälga

Mõnus pikniku paus võib päästa päeva
Mõnus pikniku paus võib päästa päeva

Uuri enne külastust, kas muuseumis on kohvikut või veelgi parem – õues olevat piknikuala. Pole midagi toredamat kui väike mõnus piknik murul pika muuseumikülastuse vahepeal. Mitmetel muuseumidel on õuealal lisaks ka mänguplats või mängutuba, kus lapsed saavad end vahepeal välja elada, enne kui viksi ja viisakana taaskord muuseumisse sisenevad.
Kui toitlustuse võimalused aga puuduvad, hoolitse, et muuseumisse minnes oleks kõht täis ja mõni väike kohe suhu pistetav snäkk kotis kaasas. Jälgi aga kindlasti muuseumi reegleid oma joogi ja söögi kaasavõtmise osas.
 
Kas sina oled lastega muuseumis käinud? Millised on eriti lastesõbralikud muuseumid? Milliseid kavalaid nippe kasutad, et lastel muuseumeid külastades igav ei hakkaks?

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga