Suvi on parim aeg matkata ning miks mitte teha seda imekauni loodusega Lõuna-Eestis. Just siin ootab sind Euroopa kultuuripealinn oma mõnusate linnamatkadega, metsadesse ja järvedesse uppunud suvituslinn Elva, võrratu Pühajärv, Eesti kõrgeimad tipud, sügav Rõuge Suurjärv ning palju muudki. Vaatame nüüd kohe, millised on need Lõuna-Eesti looduskaunid pärlid, mida kindlapeale nägema peab.
Linnamatk Euroopa kultuuripealinnas
Sageli arvame, et õige matk toimub ikka kuskil kaugel ja tsivilisatsioonist äralõigatud Eestimaa nurgas. Tegelikult ei pea see sugugi nii olema.
Lääne-Euroopas näiteks on üsna tavaline, et matka- ja kergliiklusradade juures on mitmeid kohvikuid, kus jalgu puhata ja ilusat ilma nautida.
Õnneks ei pea ka Eestis looduse nautimiseks alati tundide kaupa sõitma. Üks hea matkarada linnas on Jänese matkarada Tartus. See algab Supilinna lähedal asuvast Emajõe rannast ning kulgeb umbes 3-kilomeetri jagu mööda Emajõge. Nautige rannamõnusid, ujuge või tehke lõket. Rada sobib eriti hästi lastega peredele, kes väga pikalt kõndida ei soovi.
Kilomeetrite viisi metsaradu Elvas
Elva Ürgoru matkarada on aga juba hoopis teisest puust. Nimelt on see 15-kilomeetrine matkarada hea maiuspala juba kogenenumale matkajale. Kelle jaoks aga 15 kilomeetrit sutsuke liiga palju tundub, see võtku kaasa telk ning jäägu Elva ürgorgu ööbima. Teele jääb ka mitu mõnusat järve, kus veemõnusid nautida.
Võluv ja salapärane Pühajärv
Eestimaa talvepealinna tasub ka suvel uudistama minna, sest just siin asub Eesti üks kauneimaid järvi: Pühajärv. Pühajärve ümber kulgev matkarada kutsub kõiki loodusesõpru rahu ja vaikust nautima.
Otepääle saab kohale mugavalt bussiga. Ametlikult algab matkarada küll Otepää Looduspargi keskuse juurest, mulle aga meeldib kõndida järve äärde mööda Pühajärve teed. Nii jääb teepeale Hillar Kelti Tamme äri, kus saab süüa nostalgiaburksi ja nautida vaadet järvele.
Samast poest saab osta ka grillvorsti või muud maitsvat lõkkel küpsetamiseks ning midagi ka hommikusöögiks. Edasi kulgeb tee juba 12 kilomeetri pikkusele Pühajärve matkarajale. Raja võite läbida ühe päevaga või telkida mõnes järve äärde jäävas kämpingus.
Matkarada lõppeb Pühajärve rannas, kus saate mõnusasti lõõgastuda. Kel jõudu ja jaksu veel üle jääb, võib Pühajärve paadisadamast laenutada sõudepaadi, vesiratta, kanuu või SUP-laua ning minna järveveele lustima.
Rabaelamused Meenikunno matkarajal
Kui süda kutsub rappa, ei saa mitte minemata jätta. Kõiki rabahuvilisi ootab Põlvamaal asuv Meenikunno matkarada. Parajalt pika, 6-kilomeetrise, raja äärde jääb nii mõnigi järv ja lõkkekoht.
Pool rajast kulgete laudteel mööda rabamaastikku, teise poole aga võite metsas hiiglaslikke sipelgapesasid imetleda.
Rõuge matkatee ja Hinni kanjon
Selle üle, kus on kõige ilusam paik Eestimaal, võib lõpmatuseni vaielda. Need, aga kelle süda tuksub Lõuna-Eesti rütmis, kindlasti nõustuvad, et see kõige kaunim koht Eestimaal asub Rõuges.
Rõuge võlub oma kuppelmaastiku, valge kiriku ja sügavate soojade järvedega. Suveõhtutel järve ääres jalutamisest pole küll midagi paremat.
Kui soovite aga veidi rohkem seda Lõuna-Eesti atmosfääri endasse tõmmata, tasub seada sammud Rõuge matkarajale. Siin ootab matkajat 10 km pikkune sirgjooneline matkatee, mille alguspunktiks on kas Hinni kanjon või Ööbikuoru keskuse parkla. Teekond kulgeb mööda järveäärt, kohati läbi eramaade, kus tuleb ettevaatlik olla mõnikord ka lahtiste koertega ning läbib kauni Hinni kanjoni, kus asub allikas, millest võib vett juua.
Vallamäe matkarada ja Eesti kõrgeim tipp
Kui Suurel Munamäel käidud, siis tasub ette võtta Eesti teine kõrgeim küngas Vällamäe. Kusjuures suhtelise kõrguse arvestuses on tegu Eesti kõrgeima künkaga. Vällamäe matkarajal on pikkust küll vaid 2,2 km, aga see läbi 120-aastase salukuusiku kulgev tee pole sugugi kerge jalutuskäik.
Tegu on nimelt tõelise mägironimisega. Olge valmis järskudeks tõusudeks ja langusteks. Valluta Vällamäe ning vajadusel hoia järskudel nõlvadel kinni sinna paigutatud köiest.