Milliseid suveetendusi võiks vaatama minna?

Kuna suvi on olnud imeline, siis on ilmselt nii mõnigi meist veetnud päevi rannas päevitades või suvilaaias perega grillides. Loomulikult ei saa eestlasel rannailmadest kunagi küllalt. Kasvõi juba seepärast, et kuskil kuklas tiksub ikka veel mälestus pikast talvest ja vihmasest novembrist, mis kas me seda siis tahame või mitte, tulemata ei jää.

Kui aga tunnete, et olete ära põlenud ja niisama lesimisest tüdinenud või soovite lihtsalt kogeda teistmoodi elamust, on kindlasti hea mõte minna vaatama mõnda suveetendust. Ka see suvi on Eestis teatrist kirju ning üks äge asi on suvelavastuste juures veel. Nimelt viib nii mõnigi näidend meid Eestimaa neisse nurkadesse, kus me varem käinud pole või kuhu pole ammu sattunud. Kuhu aga täpsemalt ja mida sel suvel näha saab? 

Kasuema 9.-27. juuli Staadioni 48 Tartu

Kes arvab, et suvel pole Tartusse asja, see eksib. Esiteks on mõnus jalutada armsates puumajarajoonides, lugeda pargipingil, käia muuseumites või nautida Emajõe ääres kokteili. Teiseks toimub sel suvel Tartus Emajõe Suveteatri lavastus, millest sa ei taha ilma jääda.

Foto autor: Tiina Viirelaid

“Kasuema” on kindlasti tekst, mis nii mõnelegi meenutab kooliaegset kohustuslikku kirjandust. Kuid vastupidiselt keerukale ja sügavmõttelisele klassikale, millest kooliõpilased end kirjandustundides läbi peavad närima, on “Kasuema” pigem liigutav noortekas. Jah, tegevus toimub kuuekümnendatel, kuid see justkui ei sega — noored oma suhteprobleemide, ebakindluse ja hirmuga tuleviku ees on ju tegelikult samad, mis sest, et siis polnud ei elektritõukse ega nutitelefone. 

“Kasuema” on mõnus minna vaatama nii koos sõprade, kaaslase, vaenmate või teismeliste lastega. Kui vanematele inimestele pakub äratundmisrõõmu lähiajaloo kujutamine, siis noortele pakuvad pinget inimsuhted.

Serafima ja Bogdan 31.07-25.08 Peipsiveerel Kolkjas

Tartu Uus teater, Vahur Afanasjevi romaan “Serafima ja Bogdan” ning Peipsiveer on kombinatsioon, mis panevad iga kultuurihuvilise südame kiiremini põksuma. Venna ja õe traagiline lugu, erinevate elusaatuste põimumine, sissevaade põnevasse vanausuliste kultuuri, arutelud jumala üle, müstika ja verine kättemaks on just midagi sellist, mida ühelt suviselt õhtult ootaks. Eriti mõnus on seda lavastust vaadata just Peipsiveerel, kohas kus ka näidendi lugu lahti rullub. Lase end kõigist neist tugevatest emotsioonidest raputada ning miks mitte veeda veel paar päeva Peipsiäärel kogu seda atmosfääri endasse kogudes.

Eramaa 8.07-15.08 Pootsi mõisas Pärnumaal

Ükski korralik Eesti sünnipäevapidu ei saa toimuda ilma saunata. Ning Hannes Võrno lavastuses “Eramaa” ei tehta selles osas mingeid kompromisse. Nimelt on Pärnumaal asuva Pootsi mõisa tiigile ehitatud päriselt töötav saun, kus näitlejad ka päriselt naha märjaks saavad.

“Eramaa”  näol on tegu komöödiaga, milles neli inimest kogunevad igal aastal isa sünnipäeva pidama. Naeru ja nalja vahele puudutatakse ka tõsisemaid teemasid ning käsitlusele tulevad ka rääkimata asjad.

Lisaks tegevuspaiga oskuslikule ärakasutamisele saavad külastajad soovi korral maitsta ka suitsukala ja mekkida käsitööveini. 

“Eramaa” vaatamiseks ei pea õhtul koju tagasi sõitma. Ööbimiseks võib valida näiteks Maria talu  Kõpus või Pärnu hotelli.

Rokkooper Johnny 5-14.08 Tartu laululaval

Pimedatel augustiöödel ihkab hing ikka muusika järele: tahaks laulda, kuulata muusikat, tunda suuri tundeid ja tunda end väiksena lõputuna näiva tähistaeva all. 

Nüüd on kõigil noortel ja vanadel romantikutel taas põhjust Tartut väisama tulla. Nimelt tuleb Tartu laululavale rokkooper “Johnny”, mille keskseks teemaks on üksikisiku vabadus. Viimati mängiti lavastust 40 aasta eest, kuid et toonasesse aega seesuguste teemade üle arutamine ei sobinud, keelati lavastuse mängimine õige pea. 

Õnneks, ei pea me enam nõukogude võimu surve tõttu heast teatrist ja muusikast ilma jääma. Nii et, muusikahuvilised pange end valmis. Nautida saab nii Olav Ehala, Margus Kappeli, Jaanus Nõgisto ja Peeter Volkonski kirjutatud muusikat. 

Stseenid ühest abielust 15.07-04.08 Jaanihanso siidrivabrikus

Evelin Võigemast ja Märt Avandi lavastuses “Stseenid ühest abielust” Foto autor: Siim Vahur

Kui armastad siidrit ja maalähedust ja soovid pisut mõtiskleda abielu ja suhete üle on “Stseenid ühest abielust” sulle just õige lavastus. Nimelt mängitakse seda Pärnumaal Kaelase külas asuvas siidrivabrikus. “Stseenid ühes abielust” on äratuntav lugu kõigile abieluinimestele, kes žonglöörivad pidevate kohustustega ning mõtisklevad, kas kuhugile mahub veel ka kirg ja spontaansus. Näidendis otsitakse vastuseid küsimustele, kas kõigest saab oma abikaasaga rääkida? Kas kõigest peakski rääkima? Ning kuidas ära tunda see hetk, mil abielu päästa enam ei õnnestu?

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga