Perega keskaegseid losse ja kindluseid avastama

Kuressaare piiskopilinnus

Kohe-kohe on algamas koolivaheaeg. Miks mitte võtta sel aastal ette midagi erilist ning korraldada perele väljasõit, mis ajaks elevusse nii lapsed kui nende vanemad? Selleks ei pea sugugi sõitma väga kaugele. Ka Eestis on palju põnevat ja vaatamisväärset. Näiteks kui te pole veel avastanud Eesti keskaegseid losse ja kindluseid siis on just nüüd selleks parim aeg. Nimelt pakuvad salapärased varemed ning ägedad pimedad käigud ja trepid lastele palju põnevust. Samal ajal saate aga ise uusi teadmisi Eesti ajaloost ning ettekujutluse sellest, milline nägi elu välja keskkajal. 

Enne reisi võite lapsi ka pisut ette valmistada näiteks lugedes neile raamatut rüütlitest või viikingitest. Vaatamegi nüüd lähemalt, milliseid losse ja kindluseid võiks Eestis külastada ning mida põnevat pakuvad need lastele. 

Toolse ordulinnus

Allikas: Wikimedia. Autor: Abrget47j

Toolse linnuse varemed kindlasti ühed dramaatilisemad, mida Eestil ette näidata on. Kummituslugude austajates tekitab see koht külmavärinaid, romantilistele hingedele pakub ilusat tausta pildistamiseks ning loodusenautlejad ei saa üle ega ümber faktist, kui ägedas asukohas linnus asub. Nimelt paikneb linnus täpselt mere ääres kaunil Toolse neemel, mis võib talvel küll veidi tuuline olla, kenal suvepäeval on aga suurepärane piknikukoht.

Toolse on kummaline koht— siin saab nautida vaikust ja loodusega üks olemist ning samal ajal kogeda tükikest ajalugu: kõndida lagunenud müüride vahel, piiluda läbi ukseavade ning kujutada ette, kuidas linnust omal ajal vaenlase eest kaitsti. 

Toolse linnus on Eesti kõige põhjapoolsem ja ka kõige noorem linnus. Rajati see arvatavasti 14 sajandil ning purustati Põhjasõja päevil 18 sajandil. 

Eelkõige ehitati linnus sadama kaitseks mereröövlite eest. Lastega on parim aeg Toolset külastada suvel, kui sealsamas toimuvad aardejahid ning pere väikseimad saavad kehastuda rüütliteks või mereröövliteks. Kuid ka talvel on varemetes palju ronimist ja avastamist. 

Mida veel lähiümbruses teha?

Keha saab kinnitada Kunda kohvikutes või Põdra pubis.  Kui teil jätkub veel jaksu, siis võite sisse hüpata ka Kunda tsemendimuuseumisse. Nimelt asus siin kogu Vene tsaaririigi suurim tsemenditehas. Siin saate õppida tsemendi tegemise ajaloo kohta. Külastuseks võite võtta giidi, kes paneb ka seinad rääkima ning ettetellimisel on võimalik osaleda ka tsemenditöötubades, kus saab ise tsemendist kujukesi valmistada. Lisaks saavad lapsed lahendada ristsõnu, otsida muuseumist asju ning võistelda viktoriinis. Kuni 14 maini peaksite oma külastusest ette teatama ning ka tsemenditöötoa peab samuti ette tellima. 

Kui tekib soov piirkonda kauemaks jääda, siis saate ööbida Vihula Mõisas, mis pakub toredat perepaketti. Vihulas on olemas nii mängutuba kui ka hulgaliselt lauamänge kogu perele.

Rakvere ordulinnus

Rakvere linnus ei jää ühelegi linnakülastajale märkamatuks – see troonib üle terve linna ning selle ees on uhke tarvase kuju, mis lapsed kindlasti vaimustusest kilkama paneb. 

Rakvere linnus on äge seetõttu, et ta on küllalt suur ning hästi säilinud. Tänapäeval on see muudetud justkui põnevaks teemapargiks, kus satud 16. sajandisse. Saate kehastuda ümber sõjameesteks või rüütliteks, lahutada meelt ja saada uusi teadmisi. 

Linnuses võite uudistada näiteks mõõganäitust, kus on väljas muuhulgas ka Eesti esimene 2700 aasta vanune mõõk. Ning ärge muretsege — mõõku ei pea sugugi vaid vitriini tagant vesise suuga vaatama. Mõningaid neist saab ka kätte võtta. Kiigata saab ka rüütelvendade ühisesse söögisaali, habemeajaja tuppa ning ajalootuba annab hea ülevaate linnuse ajaloost. 

Pärast saate perega Schenkenbergi kõrtsis keskaegseid maitseid nautida. Pange tähele, et kuni veebruari lõpuni on loss avatud vaid nädalavahetusel.

Mida veel lähiümbruses teha?

Rakveres on veel üks tore vaatamisväärsus. Nimelt on selleks kogupere teemapark Politseimuuseum, kus saab läbi tegevuse ja mängu aimu politsei tööst. Mõõda oma reaktsioonikiirust, proovi selga politsei varustust, võta sõrmejälgi või kehastu eriüksuslaseks.

Narva linnus

Foto: Olga Smirnova, Puhkaeestis.ee

Sõitke veelgi kaugemale ida poole ning varsti leiategi end piirilinnast Narvast. Just siin asub üks Eesti kõige mitmekülgsem ja paremini säilinud linnustest —Narva linnus. Linnus on tõenäoliselt ehitatud 13 sajandi teisel poolel ning hetkel asub seal Narva muuseum.  Ronige kindlasti kindluse torni, mis pakub kauneid vaateid Narva linnale, Kreenholmi manufaktuurile ja Ivangorodi linnusele teispool jõge Venemaal. Kindlasti väärivad külastamist ka Victoria bastioni kasematid. Konda 300 aasta vanuse kaitserajatise pimedates käikudes ning tutvu bastionisse ehitatud kahekorruseliste kasemattidega, mis suurendasid bastioni lahinguvõimsust.

Mida veel lähiümbruses teha?

Peale ajalukku süvenemist on mõnus lõõgastuda Astri kaubanduskeskuses. Tehke sisseoste, kinnitage keha või minge hoopis perega kinno. Lustlikku tegevust pakub ka bowling ning avastamisrõõmu lastele planetaarium. 

Kuna sõit Narva on pikk, siis ei tasu pere noorimaid liikmeid ülemäära väsitada. Miks mitte lubada endale mõnus puhkus Meresuu SPA-s?

Kuressaare piiskopilinnus

Foto: Stefan Hiienurm

Üks suurimaid elamusi lastele on merereis ning Kuressaare piiskopilinnuse külastus jääbki nii mõnelegi lapsele meelde just seetõttu, et vahepeal saab bussist või autost välja tulla ja praamile astuda. Sõit on küll omajagu pikk, kuid kindlasti seda väärt.

Nii suurtele kui väikestele on suureks elamuseks üle vallikraavi ja läbi värava lossi sisenemine. 

14. sajandil ehitatud lossis asub praegu Saaremaa muuseum. Muuseumis on püsinäitused Saaremaa loodusest, vanemast ja lähiajaloost. Kõik relvahuvilised võiksid aga sammud seada suurtükikeldrisse, kus paikneb ajalooliste relvade väljapanek. 

Pärast lossikülastust võib näiteks minna Saaremaakerasse pitsat nautima ning loomulikult ei tasu kohe õhtul praamiga koju sõita. Parem valida üks tore spaapakett ja nautida perega koosolemise rõõmu.

Haapsalu piiskopilinnus

Autor: Vendo Jugapuu

Kes siis poleks kuulnud Haapsalu Valgest Daamist? Kui teie perele meeldivad kummituslood, siis on Haapsalu kahtlemata suurepärane sihtkoht, sest just siin ilmub augustiöösel toomkiriku aknale salapärane Valge Daam.

13. sajandil rajatud piiskopilinnus pakub kõigile midagi. Jalutada saab linnuse õues, saab külastada muuseumit ning 13. sajandist pärinevat katedraali. Lastele pakub palju lusti vallikraavi rajatud keskajast inspireeritud mänguatraktsioonidega lastepark. Osa piiskopilinnusest on romantilistes varemetes, teine osa aga kenasti säilinud. Eriti tore on torn, mis tekitab tõelise lossi tunde.

Lossi muuseumis leiate põneva relva- ja lahinguvarustuse kollektsiooni, mis paneb silmad särama igal väiksel sõjahuvilisel poisil ja tüdrukul. 

Mida veel lähiümbruses teha?

Kui lastel on veel jaksu, tasub kindlasti  ära käia Iloni Imedemaal. Tegu on Astrid Lindgreni lasteraamatute illustreerija teemakeskusega. Kolmekorruselise maja on täis kõiksugu lastele mõeldud tegevusi. Vanematele meenuvad lapsepõlves loetud Lindgreni raamatud ning lastele on see erilise miljööga võlumaa, kus saab lugeda, meisterdada ja mängida.

Kel kojuminemisega kiiret pole saavad end õhutuks sisse seada näiteks Roosta puhkekülas. Mängige lastega bowlingut või lauatennist ning higistage kogu perega saunas. Puhkus kaunis mereäärses looduses jääb kõigile kauaks meelde.

Vastseliina piiskopilinnus

Allikas: Vastseliina Piiskopilinnus Facebook

Kui otsite põnevat tegevust Lõuna-Eestis, siis teadke, et siin asub väga eriline Vastseliina piiskopilinnus. Pärit on linnus 14. sajandist ning see on  palverännu sihtpunkt.

Tänases päevaks pole linnusest alles muud kui varemed. Lisaks varemetele saab külastada ka pühakohta, kõrtsi, plaverännumaja ja teeliste kabelit, jalutada mõisapargis ning matkata matkarajal.

Mida veel lähiümbruses teha?

Kahtlemata võiks sealkandis olles tutvuda ka setode eluoluga. Seda saab teha näiteks Obinitsa muuseumis, kus saab imetleda seto naiste käsitööd ning ammutada teadmisi nende kommetest.

Purtse kindluselamu

Autor: Joosep Martinson

Üks pilk sellele ehitisele ütleb kõik— tegu on linnusega, mis ei meenuta ühtki teist Eestis. Nimelt on see 1533 aastal ehitatud kindlusehitus veider segu majalinnusest, keskaegsest kantsist ja renessanss-stiilis lossist. Erinevatel aegadel on hoone olnud kasutuses jääkeldri, piimakambri, viljalao, vangla ja tööliselamuna. Kindlus hävines Põhjasõjas, kuid restaureeriti aastaks 1990. Praegu tegutseb majas kohvik-restoran.

Mida veel lähiümbruses teha?

Purtse linnuse külastuse võib ühendada näiteks käiguga Eesti Kaevandusmuuseumisse Kohtla-Nõmmel. Kaheksa meetri sügavusele maa alla laskumine ning kaevandusprotsessi tundma õppimine on tõeline elamus.

Viljandi lossivaremed 

Autor: Siim Verner Teder

Olgu sügis, talv või südasuvi — Viljandi lossivaremed on ühtviisi maagilised nii Viljandi Folgi ajal muusikat nautides kui pehme lumega kaetult. Niipea, kui astud üle 13 meetri sügavuse kraavi jooksvale rippsillale, tundub, nagu astuksid reaalsusest välja, otse ajalukku. 

1224 aastal rajatud linnusest pole palju järel, kuid varemed ja seda ümbritsev park on mõnus puhkeala, kus kohtuvad kohalikud ja turistid, hullavad lapsed ja jalutavad paarid. Võta kindlasti kaasa ka fotokas, sest varemetelt avaneb kaunis vaade Viljandi järvele.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga