Tourest 2020 eri: Puhka Eestis! Mida võtta, mida jätta?

Turismimess Tourest
Turismimess Tourest

Mulistada Vihula laienenud saunakeskuses, uudistada Padise kloostris, folkida kevadel Mooste Elohelü rütmis või mekkida Läänemaa maitseid? Puhka Eestis hallist leiad kõigi maakondade esindajad, kes on valmis tutvustama oma maakonna uuemaid uudiseid ning vahvaimaid vaatamisväärsuseid. Ikka selleks, et Touresti külaline oleks peagi ka sügavuti Eestit avastamas!
Uudised Põhja-Eestist
Põhja-Eesti turismiregiooni uudistest annab ülevaate SA Põhja-Eesti Turism juhatuse liige Karmen Paju.
HARJUMAA
Padise klooster Harjumaal avab uksed 2020. aasta kevadel, hoonest saab korrastatud külastuskeskus. Sajandeid varemetes olnud suurejoonelises kloostrikompleksis saad uudistada seni avamata olnud ruume. Kloostri kirikus hakatakse korraldama kontserte, hoones on hea akustika. Kirikusse pääseb ka ratastooliga, sest kloostris on nüüd invalift.
Anija mõisa ait-sündmuskeskus avati külastajatele 2019. aasta detsembris. Tallinnast kõigest 30-minutilise autosõidu kaugusel asuva mõisa peahoone avatakse 2020 suvel koos mõisaajastut tutvustava ekspositsiooni ja saalidega. Maitse- ja ilumeeli erutab hõrkude maitsetega Anija Mõisakohwik.
Restoran Ruhe ja Hestia Hotel Laulasmaa Spa restoran Wicca saavutasid White Guide 2020 kõrgtaseme ja on ekspertide poolt soovitatud söögikohtade nimistus.
LÄÄNE-VIRUMAA
Rakveres valmib 2020 suve teises pooles unikaalne Vallimäe vabaõhu kontsertpaik, kus saab olema 4400 istekohta pealtvaatajatele ja nõlvade vahel 800-kohaline amfiteater. Avamispidu toimub 01.08.2020.
Vihula mõisa ujula- ja saunakeskus uueneb, saades täiendust 220 ruutmeetri võrra. Külastajatele rajatakse neli uut sauna: sanaarium, aurusaun, kadakasaun ja suitsusaun. Keskusesse tuleb külmaveebassein, kaks mullivanni, lastebassein, 15-meetrine ujula ja uuenenud riietusruum. Lisandub ka uusi numbritube, senise 75 asemel saab neid olema 83.
RMK Oandu külastuskeskuse ja Sagadi metsakeskuse vahelise suurte puuskulptuuridega ääristatud metsajuturaja avamine ja puupäevad toimuvad 22.08.2020.
IDA-VIRUMAA
2020. aasta suvel lõpevad Narva linnuses 2018. alanud restaureerimistööd ning huvilised pääsevad varem külastajatele suletud jõepoolsesse idatiiba ja konvendihoone müüriharjal kulgevale galeriile.
Esimest korda avaneb võimalus imetleda kaevutornist vaadet Narva jõele ja jõe idakaldal paiknevale Jaanilinna kindlusele ning kiigata põhjatusse linnuse kaevu. Lisaks avatakse kogu perele elamust ja avastamisrõõmu pakkuv interaktiivne püsinäitus, mille peateema on ida ja lääne piiril asuv 700-aastane Narva linnus ja selle ajalugu.
2020. aastal hakkab Narva Muuseum kõigile soovijatele näitama ka kuulsat Vana-Narva maketti (autoriks Fjodor Santšõn), mida avalikkus pole viimastel aastatel maketi eksponeerimiseks sobivate ruumide puudusel näinud.
Narva Muuseum avab Vana-Narva maketi ekspositsiooni selleks spetsiaalselt valitud vanas mööblivabriku hoones, kus kõik huvilised saavad aimu Läänemere barokkpärliks kutsutud teise maailmasõjaeelse Narva vanalinna arhitektuurist.
Ida-Viru maakonnas suureneb  voodikohtade arv, lisandub mitmeid uusi majutuskohti, nt Tuhamäe hostel avab jaanuari lõpus oma teise puhkemaja, nüüd võimalus majutada hosteli ja kahe puhkemaja peale kokku 50 inimest.
JÄRVAMAA
Soomlasest kunstniku Raija Merilä kodugalerii võõrustab kunstihuvilisi Paides. Kõik kodused ruumid on kaunistatud maalidega, mida on kokku pea 400. Kodugalerii tööd on ka müügiks.
Tallinna-Tartu maantee ääres asuv Hindreku talu kutsub seiklushuvilisi inimesi rabarestosse, kus lisaks imelisele Eestimaa loodusele saab nautida ka väga maitsvat lõkketoitu ja kodumaiseid veine. Rabaresto asub talu salajases peidukohas, kuhu pääseb ainult mööda Esna jõge kanuudel.
Kurja ilma festival toimub Järvamaal 19.09-30.11 olles uus, elamusrohke külastushooaega pikendav ürituste sari kultuurist kuni toiduni ning loodusest spordini.
RAPLAMAA
Soome ja Eesti koostööprojekti „Lights on“ raames ja RMK kaasabil sai uue, korrastatud ilme Varbola linnus, mis on kogu Põhja-Euroopa üks suuremaid ja võimsamaid muinaslinnu. Korrastati ligipääsud, liikumisteed linnusevallil, rekonstrueeriti viidad ja infotahvlid, rajati valgustus nii linnusevallile kui ka linnuseõue kaevule.
Voore tallid pakuvad elamustoitlustust „Kuninglik gurmeepiknik“. Valged hobused kannavad sind Varbola linnamäe metsikusse loodusesse, kus elegantses miljöös saad nautida põnevaid maitseelamusi. Pakutake ka kaariku-, ree- ja saanisõitu.
Preeriakoda peibutab ürgsete elamustega rabaval Raplamaal. Seiklushuvilised saavad oma oskusi testida põgenemismetsas.
Uued põnevad kohad on Paisu talu, kus lisaks majutusteenusele pakutakse ruume nii seminarideks kui ka suuremateks kokkusaamisteks. Majesi Apartments Külaliskorterid (8 tk) avas uksed värskelt renoveeritud ajaloolises preestrimajas. Koridoris on võtmeboksid, kust külastaja saab oma korteri võtme kätte mugavalt endale sobival ajal. Touresti messiks valmisid ettevõtjate uued ühispaketid.
Uudised Lõuna-Eestist
Lõuna-Eesti turismiregiooni uudiseid tutvustab Kadi Ploom MTÜ-st Peipsimaa Turism.
Peipsimaa Valgusteekond. Oktoobri algusest detsembri keskpaigani toimuvad igal laupäeval Peipsimaa valgusmatkad. Külastajad saavad nautida metsakohinat, kuulata lugusid Peipsimaast ning nautida maitsvat toitu lõkke pragina saatel. Vt lisa visitpeipsi.com.
Kalevipoja muuseum – avamine 2020 mais. See on koht, kus saab kaevuda Eesti rahva kõige tähtsamasse teosesse ja seigelda meie suure kangelase Kalevipoja jälgedes. Siin saab lisaks vaimujõule ammutada ka rammu, sest õueseiklused Kalevipoja mänguhoovis või seikluspargis nõuavad ka füüsilist pingutust. Vt lisa kalevipojakoda.ee

Tartu toidu- ja veinifestival ootab seekord külla 7.–9. augustil, letid saavad taaskord olema heast-paremast lookas.
Tartu toidu- ja veinifestival ootab seekord külla 7.–9. augustil, letid saavad taaskord olema heast-paremast lookas.

Tartu Ülikooli Delta keskus. 2020. aasta alguses valmiv TÜ Delta keskus koosneb kahest hoonest, millest üks on TÜ instituutide kasutuses õppe- ja teadushoonena ning teises asuvad mitmed ettevõtted, kes teevad TÜ teadlaste ja tudengitega tihedat koostööd. Delta keskusesse koondub samuti kogu alustavate ettevõtjate jaoks vajalik ökosüsteem – TÜ majandusteaduskonna pakutavad eelinkubatsioonitegevused, ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse koordineeritav teaduspõhiste ettevõtete arenguprogramm ja Tartu Teaduspargi inkubaatorid. Keskuse ruume saab kasutada erinevate konverentside ja sündmuste korraldamiseks. Vt lisa https://eik.ut.ee/portfolio/deltamaja.
tARTu pood: Voronja galerii esitleb: tARTu pop-up – Tartu kunst, kirjandus, film ja muusika ja palju muud Aparaaditehases.
Sangaste mõisa ringtalli külastuskeskus. Ringtalli külastuskeskuse eksponaadid jutustavad loo 19. sajandi teadusimedest ning Sangaste lossi omanikust krahv Bergist. Näitus „Rukkikrahv ja ilmaimed” kutsub rändama ajas tagasi sada ja enam aastat ning pakub võimalust ka ise käed külge lüüa ja proovida näiteks endisaegseid trenažööre või muid tehnikaimesid. Vaata lisa www.sangastemois.ee.
Mulgi savikoja külastus: Äge väike savikoda, mida saab külastada suurema grupiga ja osta kaasa kohapeal tehtud meistriteoseid. Kui tahta käsi saviseks teha ja üht-teist ise meisterdada, siis maksimaalselt 20 inimesega on see võimalik. Savikojast saab osta kaasa kohapeal tehtud meistriteoseid.
Kamari Veetrall, kus lusti jagub nii osalejatele kui pealtvaatajatele.
Kamari Veetrall, kus lusti jagub nii osalejatele kui pealtvaatajatele.

Kamari Wakepark Põltsamaal – avamine 2020 mais. Põltsamaa vallas Kamaris avatakse selleks suveks järvepealne veelauakeskus, mis on Eestis ja naaberriikides ainulaadne aastaringselt avatud ringsüsteemiga kaabelpark koos 2-mastilise kaablisüsteemiga. Pargis saab olema veepealne seiklus- ja takistusrada, vabaaja-atraktsioonid, pakutavad lisateenused ja vajalik taristu (sh administratiivhoone koos toitlustusega ning telkimisala, karavanautode parkla ning tulevikus lisanduvad kämpingud).
Eesti Maanteemuuseum laienes. Uus 1500 m2 suurune näitusehall ja elamuslik püsiekspositsioon „Masinate valitsemine“ on piisav nostalgialaks eestimaalastele ja avastamisrõõm väliskülalistele. Atraktiivne liikluskasvatuskeskus räägib auto mehaanikast ja liiklusfüüsikast, ohutust liiklemisest ja turvaliste teede ehitamisest. Masinahall on avatud aastaringselt ning on kasutatav ka seminari- ja konverentsipaigana. Loe lisa: www.maanteemuuseum.ee.
Maikuu lõpus toimub festival Mooste Elohelü, täis ehedat ja elusat pärimust.
Maikuu lõpus toimub festival Mooste Elohelü, täis ehedat ja elusat pärimust.

Mooste mõis. Üks uhke ja tegus majandusmõis ootab külalisi – tipptasemel tehnikaga Mooste Folgikoda, kus aastaringselt suurepäraseid kontserte nautida, tegusad kojad, kes külalistele rõõmuga oma tegemisi tutvustavad, Viinavabrik ja Villakoda, Mooste rahvamuusikakool ja Tervisekeskus, Vanaajamaja ja Veskiteater, Saviukumaja ja mõisakool. Kuulsas Lõuna-Eesti kultuurikülas on kõik olemas! Isegi oma folk! Vaata lisa aadressilt www.moostemois.ee.
Siidrikoja uus tootmishoone. Siidrikojas valmivad meeldejäävalt maitsvad ja naturaalsed joogid. Valgjärvel, Otepää kõrgustikul, nelja maakonna (Põlva, Valga, Tartu, Võru) ristumiskohas ootab Siidrikoja uus ja põnev tootmishoone külastajaid, käsitööjookide huvilisi ning ürituste korraldajaid. Loe lisa: www.siidrikoda.ee.
Uudised Lääne-Eestist
Piirkonna tegemisi tutvustab MTÜ Lääne-Eesti Turism turundus- ja projektijuht Anneli Haabu.
HAAPSALU
Mais algab Haapsalu ja Läänemaa maitsete aasta! Rannarootsi toidupärand, kohvikukultuur, White Guide restoranid, kohalik toodang! 12.11–22.11 toimub Läänemaa Toidunädal.
Uus sündmus on 17.07–18.07 toimuv džässifestival TAFF:fest.
Mõistagi ootavad taas Haapsalu Tšaikovski festival, Vana-muusika festival, Augustibluus, Valge daami päevad ja palju muud!
PÄRNU
Fishing Village eksklusiivne „kakuam“ kalalaevasaun on ehitatud ehtsasse kakuamipaati ja on omalaadne kogu maailmas. Enamik sauna detaile on pärit vanadelt laevadelt. Eesruumis on ruumi 14-le inimesele ning lavale mahub kuni 4 inimest. Saun asub tiigi ääres, kus isegi talvel saab end jääaugus karastada. Kakuamisaun sobib hästi ka meeskonnaürituste ja tähtpäevade korraldamiseks.
Uus toidukoht on restoran „Gastronoom ja Veinituba“. Restoran asub ruumides, milles Nõukogude ajal tegutses Pärnu populaarseim kauplus „HommikuGastronoom”. Kui muidu valitses tolle aja lettidel külluslik tühjus, siis siit poest võis aeg-ajalt ikka head ja paremat nii leti pealt kui leti alt saada. Restorani menüü on koostatud selliselt, et maitseelamuse saavad nii lihasööjad, taimetoitlased kui veganid. Õdusa interjööri pärliks on Veinituba, mille valikus on üle 60 veini. Riiulitel ootavad avamist nii vana Euroopa kui uue maailma esindajad. Esimesena Pärnus on võimalik nautida ka automaatse veinikülmiku võlusid – pokaalikaupa saab tutvuda vähemalt 14 erineva maitsega.
SAAREMAA
Stockholmi-Kuressaare lennuliin. 2020 mai keskel avatakse Stochkolm Bromma – Kuressaare lennuliin, lennud toimuvad kaks korda nädalas Bra Fly 72-kohalise lennukiga.
WOW! Keskus – elamusi pakkuv illusoorne maailm Kuressaares avatakse suvel 2020. Keskuse märksõna on illusioon ja illusioone loovad põnevad eksponaadid, nii on võimalus kõndida vihmas märjaks saamata, ronida tühjuses või viibida vee all.
Päevakruiisid Abrukale Eesti vanima purjelaevaga Hoppet. Kuressaarest saab vähemalt korra nädalas Abruka saarele tõeliselt meeldejääva merereisi raames, nimelt purjelaev Hoppetiga. Kaasa saab võtta ka jalgratta ja pardal pakutakse kehakinnituseks väikest näksi.
HIIUMAA
Avatakse UUS kogupere-elamuskeskus Tuuletorn. Tuuletorn pakub palju põnevaid tegevusi nii suurtele kui väikestele Hiiumaa sõpradele. Aastaringselt on võimalik avastada läbi erinevate animatsioonide, mängude ja ekspositsioonide kogu Hiiumaad ja saare kaunist idülli. Keskuses on spetsiaalne korrus lõbusaks lustimiseks lastele, kes saavad mängualal turnida ning end proovile panna.
Interaktiivse ekspositsiooni teemad tutvustavad Hiiumaa loodust, veealust maailma, saare ajalugu ning elavat kultuuripärandit, mida saab kogeda läbi lugude ja käeliste tegevuste. Lisaks: Eesti kvaliteetseim ja Põhjamaade kõrgeim ronimissein!
Artikkel ilmus Touresti messiajakirjas “Tourest 2020”, mida saate lugeda siit! 

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga