11 erilist elamust Ida-Virumaal

default

Tänaseks on Ida-Virumaast saanud atraktiivne puhkekoht. Siin on kultuuri ja muusikat, seiklust ja sporditegemisvõimalusi, kauneid randu ja imelist loodust. Järgnevalt vaatamegi, mida võiks Eesti piirilinnas ja selle lähiümbruses ette võtta.

Tunneta kaevuriromantikat

Kas tahaksid kaaslast üllatada ja midagi lahedat koos ette võtta? Miks mitte pakkuda talle tõeliselt meelierutav kogemus ning viia ta maa alla. Jah, sa kuulsid õigesti, Kohtla-Nõmmel asuvas Eesti Kaevandusmuuseumis saad oma kallima viia eriti erilisele romantilisele kohtingule maa alla. See pakett viib teid 8-meetri sügavusele maapõue. Jalga antakse teile kummikud, selga puhvaika ja kätte kaevurilamp ning ongi aeg minna uudistama küünaldega valgustatud kaevanduse käike. Saa aimu sellest, mis tunne on olla kaevur, vaata üle kaevurite tööpaigad ja uudista maa-alust lõhkeaineladu. Katsu oma käega kaevandustehnikat ja sõida maa-aluse rongiga. Loomulikult ei puudu ka maitsev kaevurisupp ja -naps.

Aidu karjäär — Eesti helesinine laguun

Allikas: Sven Zacek

Kui mõtlete sõpradega midagi toredat ette võtta, siis võiksite kaaluda näiteks autoreisi Ida-Virumaale. Siin asuvad kohad, mida sa pole uneski näinud või siis ehk oled näinud mõnel eksootilisel rannapildil. Nimelt on Aidu karjääri vesi imeliselt türkiissinine ja nii võibki juhtuda, et su Ida- Virumaa pildid meenutavad Kariibi- või Vahemere ääres tehtud ülesvõtteid.

Peale kaunite piltide tegemist on aeg aga veelõbusid nautima minna. Miks mitte võtta ette kanuumatk või korraldada seltskonnale vahva paadisõit?

Seikle terve perega Alutaguse seikluspargis

Allikas: Hannes Arus

Kui olete perereisil Ida-Virumaal tasuks kindlasti ära käia Alutaguse seikluspargis. Tegevust jätkub siin tervele perele. Päris väiksed lapsed saavad hullata tasuta ronimisväljakul, kuni 110 sentimeetrised  põngerjad saavad aga proovida vahvat lasterada, kus lapsi ootab 22 põnevat ülesannet. Kui oled pikem kui 140 sentimeetrit, pääsed aga proovima seikluspargi viite eri raskusastmega rada. Pane vaim valmis, sest just siin asuvad ka Eesti pikimad õhusõidud üle järve.

Õhtusta rannarestoranis

Allikas: Valmar Voolaid

Väikses Liimala rannas Ida-Virumaal asub Tulivee nimeline restoran, mis sobib hästi kõigile neile, kes lisaks heale toidule armastavad ka ilusaid vaateid. Puhka silmi restorani suurtest akendest avanevatel vaadetel või einesta restorani terrassil. See igati modernne restoran lisab Eesti köögile slaavi mõjusid, mis koos loovad tõeliselt hõrke maitseid.

Mida siis menüüst leida võib? Loomulikult maitsvaid kalaroogi nagu krõbetainas räimeid tar-tar katsme ja pohladega või Peipsi koha fileed. Maitsta saab aga ka hirvefileed, sinimerekarpe ja vegantoitu. Ka lapsed leiavad siit kiirelt üles lihapallid ja kananagitsad.

Valaste juga

Valaste juga

Kõige kaunimad asjad maailmas on tasuta. Üks sellistest asjadest on meil muidugi Eesti loodus. Ida-Virumaa pakub nii dramaatilisi pankrannikuid, lõputuid liivarandu kui ka Eestimaa kõrgeimat juga. Valaste joa kõrguseks on mõõdetud 30 meetrit.

Valaste on tõeline looduse ime ning seda vaatama minnes tekib tunne, nagu oleksid jõudnud amfiteatrisse, kus avanevad kõik maapõues peidus olevad kivimikihid. Pärast joa uudistamist saad jalutada randa või teha tiiru matkarajal. Joa lähedal on ka kohvik, kus saab jalgu puhata ja keha kinnitada. 

Kaunis Narva-Jõesuu rand

Autor: Mariann Liimal, Visit Estonia

Narva-Jõesuu on üks puhkajate lemmikuid, sest lisaks modernsetele spaadele leiad siit ka väga kauni liivaranna. Siin on mõnus vesi ujumiseks, pikk liivarand, varjulised puud ja toredad ronimisatraktsioonid lastele. Soovi korral saab süüa-juua rannakohvikus. 

Kuna  rand on 9,5 km pikk leidub siin midagi nii neile, kes soovivad kõiki mugavusi kui ka privaatsuse nautijatele. Tule siia perega aega veetma, sõpradega piknikule, raamatut lugema või kaaslasega imelisi päikeseloojaińguid nautima.

Spaamõnud Toilas

Oru Park, Toila

Toila-Oru pargi balustraadilt alla merele vaadates tekib tunne, et oled Itaalias. Kunagise Oru lossi park, rohelus ja romantika on need märksõnad, mis meelitavad inimesi sellesse mereäärsesse suvituslinna. Aga siin asub ka mõnus Toila Spa Hotell, mille saunast avanevad eriti kaunid vaated ümbritsevale maastikule. 

Eesti kõige kauneim rattatee

Kui oled rattaentusiast ning otsid eriliselt kauneid rattateid, ei pea sa enam kaugemale vaatama. Nimelt asub just Ida-Virumaal kauneima vaatega rattatee Eestis. See rattatee kulgeb Valaste joa juurest Toilasse ning kulgeb mere kohal panga serval. Kohati on panga kõrguseks lausa 50m, mis garanteerib imeilusad vaated.

Viivikonna kummituslinn

Kui soovid kaunite elamuste kõrvale ka veidi kõhedamat meeleolu, siis käi kindlasti ära kummituslikus Viivikonnas. Siin saab kõndida mööda mahajäetud tänavaid, piiluda sisse inimtühjadesse majadesse ning mõtiskleda, millist elu siin küll elati ning mis juhtus, et kogu küla tühjaks jooksis. Põhjus oli tegelikult lihtne— nimelt suleti 1990. aastatel kaevandus ning kuna tööd enam polnud, kolisidki inimesed mujale. Päris inimtühi see rohtukasvanud aedadega küla siiski pole. Nimelt elab siin endiselt vähem kui sada inimest. 

Romantiline Saka mõis

Saka Mõis

Saka Mõisa teeb eriliseks see, et see asub otse pankrannikul. Mõis on väga romantiline ja ehitatud Itaalia renessansstiilis. Saka mõis pakub erinevaid majutusvõimalusi alates härrastemaja sviitidest, kus saad nautida tõelist luksust, kuni mõnusa suvise kämpingumajutuseni. Jaluta mõisapargis, naudi õhtusööki restoranis ning privaatsust mini-spaas.

Narva Veneetsia

Kas teadsid, et romantiliseks reisiks ei peagi oma kaaslast tingimata Veneetsiasse viima? Eestis, täpsemalt Narvas, on olemas täitsa meie oma Veneetsia. Kui oled näinud Nublu videot loole “Für Oksana” siis tõenäoliselt tead, millest ma räägin. Nimelt nendest samadest kanalitest, mille ääres on paadikuurid ja kohalike elanike suvekodud. Siin naudivad elanikud ilusat ilma, grillivad ja teevad oma tegevusi.

Kõige mõnusam on siin elada muidugi paadiomanikel, kes saavad oma paadisõidukiga otse treppi sõita. Tule ja saa osa Narva eksootikast.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga