Nädalavahetus Saaremaal: mida teha ja kuhu minna

Võiks öelda, et manner ja Saaremaa on kaks täitsa erinevat kohta. Viikingite järeltulijad on valjuhäälsed ja räägivad teistmoodi. Saaremaalt leiad sa tuulikud, uhked pankrannikud ja saartele omased kadakaväljad. Eesti suurim saar on uhke oma identiteedi üle ning pakub avastamisväärset paljudele. Siin on metsikut, puutumata loodust, müstilist ajalugu, kauneid randasid, armsaid kohvikuid ning loomulikult tipptasemel spaahotelle. Mis võiks olla aga need kõige-kõige paremad elamused, mida Saaremaad külastades vahele ei saa jätta?

Midagi igale viikingifännile

Allikas: Saaremaa TIK

Saarlased on väga uhked oma soontes voolava viikingivere üle. Kui soovid samuti viikingite kohta rohkem teada saada, siis võiksid külastada näiteks Salme muinaslaeva leiukohta. Just siin Salme alevikus kaevati maapõuest välja kahe muinaslaeva vrakid ning tegu on Eesti vanima laevavrakiga.

Selline leid on ainulaadne terves Euroopas, kuna varem pole sellest perioodist pärinevast laevamatusest nii palju hukkunud sõdalasi leitud. Laevalt leiti nimelt seitsme inimese luustik, kaks mõõka, paar odaotsa, kümmekond nuga, mängunuppe ja mõned täringud. Peale leiukoha külastamist võid keha kinnitada Viking Burgeris ning siis suunduda näiteks lähedalasuvasse Suure Tõllu raiesmaa matkarajale, kus saab osavust ja jõudu proovile panna erinevaid takistusi ületades. Eriti suurt elevust pakub see park kindlasti lastele.

Ajaloogurmaani maiuspala: Kuressaare piiskopilinnus

Foto autor: Priidu Saart, Visit Estonia

Kuressaare kõige kuulsam hoone  on kindlasti hästi säilinud 14. sajandist pärit linnus. Uhke ehitis pakub põnevust nii suurele kui väiksele ajaloo- ja seiklushuvilisele. Juba ainuüksi linnuse erinevates ruumides, saalides, pimedates käikudes ja treppidel kõndimine paneb igaühe fantaasia tööle ja tekitab tunde nagu oleksid rüütel seiklusfilmis. Piiskopilinnuses on ka vangikong, kus vangid heideti näljastele lõvidele söödaks. Kui sul verdtarretavatest lugudest juba kananahk ihul on, siis mine ja naudi hoopis kauneid vaateid merele ja ümbritsevale loodusele Kuressaare linnuse tornist.

Müstiline Saaremaa: Kaali kraater ja Karja kirik

Allikas: Saaremaa TIK

Saaremaal on ka nii mõndagi müstilist. Üheks eriliseks ja meeldejäävaks vaatamisväärsuseks on Kaali meteoriidikraater. Nimelt kukkus just siia 7500-7600 aastat tagasi tulekivi. Võib vaid ette kujutada tolleaegsete inimeste õudust ja nähes tulekera taevast maapeale sööstmas. Meteoriidi maale langemine põhjustas suuri purustusi ning hiljem ümbritseti Kaali järv kivimüüriga, mille  äärest on leitud palju koduloomade luid. See viitab asjaolule, et tegemist oli ohvripaigaga.

Teine põnev koht on müstiline Karja kirik põhja Saaremaal Linnaka külas. See 14. sajandil ehitatud kirik paistab juba kaugelt kuidagi õõvastav. Oma osa mängib kindlasti asjaolu, et kirikul ei ole torni ning loomulikult ka fakt, et pühakoja lakke on maalitud paganlikud märgid. Kui raidskulptuurid kujutavad stseene piiblist, siis lakke maalitud märgid on maagilised ning mõeldud kurja peletamiseks. Näiteks ilustab kiriku lage kolmjalg — liikumise sümbol, päikese võrdkuju ja viikingite jumala Odini märk. Pentagramm oli aga idamaades pahade vaimude peletaja. 

Karja kiriku lähedale jääb veel üks põnev ja avastamist vääriv paik. Nimelt Angla tuulikupark. See on fantastiline paik kõigile tuulikufännidele ning paneb ka lapsed kindlapeale rõõmust kilkama. Tuulikupark pakub kauneid vaateid viiele tuulikule. Kohapeal saab tutvuda ka ajalooliste põllutöömasinate ning suvisel ajal ka taluloomade ja -lindudega. Kinnita keha kohvikus või pea tuulikute vahel piknikku.

Avasta Saaremaa metsikut loodust

Autor: Sven Zacek, Visit Estonia

Saaremaa eriliselt kena loodus on kindlasti üks põhjuseid, miks saarele tullakse. Soovitame kindlasti teha väljasõit Saaremaa läänerannikul asuvale Panga pangale.

Mööda pankrannikut kulgeb maaliline matkarada pikkusega 2,5 km. Seiklushuvilised naudivad kindlasti ka kohta, kus saab köiega pankrannikust alla laskuda ning põnevaks teeb kogu seikluse ka teadmine, et panga kõige kõrgemast (21,3-meetrisest) punktist tehti kunagi inimohverdusi.

Kindlasti tasuks loodushuvilistel võtta suund ka Vilsandi rahvusparki. Seal asuv Harilaid on üks Eestimaa kaunemaid paiku. Jaluta vees asuva mahajäetud viltuse majakani. Matka männimetsas ja kaunitel liivaluidetel. Maailmalõpu meeleolud on garanteeritud. 

Veeda päev kaunis Kuressaares

Autor: Mariann Liimal, Visit Estonia

Alati ei peagi mõnusaks äraolemiseks kuhugi kaugele minema. Mõnikord piisab ka lihtsalt uue väikelinnaga tutvumisest. Jaluta Kuressaare armsas vanalinnas, põika sisse raekotta ning imetle Eesti suurimat laemaali. Käi kindlasti ära Kuursaali juures ning jaluta pargis. 

Naudi kohvi või teed mõnes armsas kohvikus. Pagaritoodete armastajad võiksid külastada Vanalinna kohvikut, kust juba hommikul tuleb tänavale head saialõhna. Maiusta saiade ja kookidega või söö salatit ning hauka peale soolast pirukat.

Ilusa ilmaga on mõnus väikelinna sagimist jälgida peatänava ääres olevas Classic kohvikus. Tule hommikusöögile, perega pitsat või pannkooke nautima või miks mitte ukrainlasest koka Tanja koostatud Ukraina menüüga tutvuma.

Laste Saaremaa

Allikas: Valmar Voolaid

Kui lastel muuseumitest ja loodusest isu täis, pakkuge neilegi midagi lahedat. Saaremaal on selleks rohkelt võimalusi. Väga ägedat võimalust saada uusi teadmisi ajaloost ning veeta lõbusalt aega pakub keskaja elamuskeskus Archebald Kuressaares. Siin saad ajas mitu aastasada tagasi rännata, keskaegseid riideid selga proovida, vibu lasta, mõõgavõitlust pidada ja muudmoodi keskaegset elu omal nahal tunda saada. Lapsed võivad siin kasvõi terve päeva mängides veeta.

Teine lahe koht, kuhu pere pisematega minna, on WOW elamuskeskus, mis pakub midagi ägedat nii väiksele kui suurele. Siin saab joosta, hüpata, turnida, mängida veega ja kogeda virtuaalreaalsust. 2-6 aastastele külastajatele on olemas ka spetsiaalne lasteala. 

Kui teie lapsed on loomaarmastajad tasub kindlasti üles otsida Küülikuküla Sõrves, mis ongi päris küla, mille elanikeks on loomad ja linnud. Küla majad või siis küülikupuurid on aga kohalike vaatamisväärsuste väiksed maketid. Nii ongi külas olemas külapood, jaamahoone, rong ja väike Ohessaare tuulik, kus samuti elavad jänesed. Pargist leiab ka Väikse Tõllu ja kääbikutemaja— siingi elavad tuttsabad. Küülikuküla ehitasid valmis kaks kuldsete kätega venda ning nende kätetööd saab Sõrves näha terve suve.

Hellita end Saaremaa spaades

Üks põhjus, miks võtta ette reis Saaremaale on kindlasti sealsed spaad. Spaahuvilisel on valida lausa seitsme omanäolise spaa vahel. Kuidas aga orienteeruda suures valikus? Tegelikult on asi lihtne. Pead lihtsalt endale selgeks tegema, mis on spaahotelli juures see, mis su südame kiiremini põksuma paneb. Näiteks Arensburg Boutique Hotel & Spa teebki eriliseks see, et tegu on butiikhotelliga, mis tähendab, et hotell on omanäoline ja intiimne ning teist samasugust sa naljalt ei leia. Toad teeb eriliseks asjaolu, et need asuvad ajaloolises majaosas ja on romantilised ja valgusküllased. See on suurepärane võimalus näiteks arhitektuuri või ajaloohuvilisele. Aga Arensburgis on ka modernseid maast laeni akendega tube nende uues majaosas. 

Grand Rose Spa Hotell sobib aga hästi neile, kes jumaldavad roose. Nimelt on spaas läbiv roosimuster. Samuti sobib see suurepäraselt saunafännile, sest nende hubases spaas on suur saunavalik. 

Johan Spa Hotell on ideaalne kõigile neile, kelle jaoks on kõige olulisem hommikumantli ja kohvitassiga aknast avanevat kaunist vaadet imetleda. Kauni vaate jahtijad ja Instagrammi kuningannad võiksid kaaluda ka külaliskortereid Ö Seaside Suites, mis pakuvad korteri mugavusi ja privaatsust, aga ka kauneid vaateid. 

Kui soovid luksuslikult puhata, kuid mitte kogu oma rahakoti sisu spaapuhkusele kulutada, kaalu Meri Seaside Hotel & SPA-d, mis on renoveeritud ja taskukohane. 

Kui reisid väikeste lastega soovitame sul peatuda GOSPA-s, kus lastel on oma check-in ja lausa kaks mängutuba. Päris beebid saavad hommikusöögiks ka beebipüreed. Kuid ka vanematele ja paaridele pakub see koht silmailu. Nimelt asub GOSPA otse jahisadama kõrval.

Asa Spa Hotellil on pakkuda pakett “Merekohin” kus on valikus lisaks kahekäigulisele õhtusöögile ka 40-minutiline mudamasaaž ning palju teisi maagilisi lisavõimalusi.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga