26 nippi turvaliseks reisimiseks. Osa 1

Kuidas ohutult reisida?

Kuuldes mõne lähedase reisile minekust, soovime ilmselt kõik neile „Turvalist reisi!“, mis on nii tavaline fraas. Kuid kas oleme ka mõelnud kunagi, mis on need nüansid, mis muudavad reisimise turvalisemaks?
Jagame sulle mõningaid näpunäiteid, kuidas vältida pettusi, vargusi ja ohtlikke olukordi, lisaks ka kuidas olla ettevalmistunud kui siiski midagi peaks juhtuma. Ükskõik, kas oled kogenud reisija või lähed oma elu esimesele reisile – need nõuanded kindlustavad turvalise reisimise üle kogu maailma.
 

1.     Ära kanna silmatorkavaid ehteid

Ära kasuta palju väärisehteid
Ära kasuta palju väärisehteid

Teatud riikides reisides ei ole hea mõte kanda väga silmatorkavaid ehteid. See võib saata signaali, et oled kohalikest liiga erinev ning mõjuda kohalikega suhtlemisel negatiivselt. Kaubamüüjad võivad selle peale küsida sinult rohkem raha kui tavaliselt, lisaks võib see muuta sind varastele väga huvitavaks.
 

2.     Hoia väärisasju ühes kohas koos

Kui sul ei ole reisides vajadust tööd teha, siis soovitame näiteks sülearvuti kindlasti koju jätta. Mõistlik on kallimad esemed, nagu kaamerad, nutitelefonid ja pass ning muud isikut tõendavad dokumendid, mida vajad reisimisel, pakkida kokku ühte väiksemasse kotti. Eriti hea oleks kotike, millel on seespool ka salajasi taskuid. Seda väiksemat kotikest kanna endaga a-l-a-t-i kaasas.
Ka reisisihtkohas kohapeal ringi liikudes hoia seda kotikest enda ligidal, ära pane pagasisse ei lennukis, bussis ega taksos. Sel viisi tead alati, kus sinu väärisesemed asuvad.
 

3.     Vali ekstra turvaline kott

Tasub osta spetsiaalne vargavastane kott, näiteks seljakott, millel on lukustatavad tõmblukud ja RFID tehnoloogia. Sel moel on võõrastel pea võimatu sinu asjadele ligi pääseda.
 

4.     Tea kohalikku hädaabi numbrit

Erinevates riikides on kasutusel erinevad telefoninumbrid hädaabi tarbeks. Sihtriigi hädaabi numbri leiad hõlpsasti nt googeldades.
 

5.     Vii ennast kurssi sihtriigis populaarsete pettustega

Kuigi enamus pettureid sinu elu otseselt ohtu ei pane, on siiski parem vältida petta saamist. Mõned neist on ohtlikumad, teistega kaotad vaid raha. Ka siin tasub enne reisile minekut googeldada, milliste pettuste osaliseks on oht sihtriigis sattuda.
 

6.     Tea, kuidas abi küsida

On hea teada, kuidas sihtriigi keeles öelda „palun aidake“. See võib osutuda kasulikuks mitmetes erinevates situatsioonides. Näiteks kui oled eksinud ja vajad õige teeotsa kättenäitamist. Või siis kui keegi sihilikult häirib sind.
Samuti võib abi küsimist vaja minna, kui oled viga saanud. Lihtne viis on fraas paberile üles kirjutada ning panna rahakotti.
 

Kasuta mitut rahakotti
Kasuta mitut rahakotti

7.     Kanna kaasas peibutis rahakotti

Peibutis rahakott on vana rahakott, kus hoiad vanu aegunud pangakaarte ja väikest summat raha ning mida kannad teadlikult koti välimises sahtlis. Selle eesmärgiks on, et kui peaksite sattuma röövi ohvriks, siis saad selle hõlpsalt kotist võtta ning ära anda ilma, et sulle viga tehtaks. Seejuures vargad arvavad, et on olnud edukad.
 

8.     Ole transporti kasutades ettevalmistunud

Kõige tihedamini satuvad turistid varguste ohvriks kasutades kohalikku transporti. Ole ettevaatlik ning jälgi enda ümber toimuvat. Nagu ka varem mainisime, siis hoia väärisesemed enda ligi.
 

9.     Kandke oma seljakotti rahvarohketes kohtades kõhul

Võõrast linna uudistades on ideaalseks kaaslaseks väiksemat sorti seljakott. Rahvarohketes kohtades, nagu näiteks turud, metroo, bussid, trammid jms, kanna seljakotti kõhul. Jah, näed küll veidi naljakas ehk välja, kuid sel moel saad koguaeg silma peal hoida, et keegi sinu koti kallale ei kipu.
 

10. Hoia oma käekotti

Naised, kui kannate endaga kaasas käekotti, siis hoidke ekstra tähelepanu enda käekotil, eriti rahvarohketes kohtades. Kui võimalik, siis kanna kotti risti üle keha, et seda ei saaks nii lihtsalt möödaminnes kaasa haarata. Samuti ole ettevaatlik tänaval kõndides. Paljudes kohtades varastatakse käekotte ja telefone ka tänaval kõndijatelt mootorrattaga, jalgrattaga või rolleriga mööda sõites ning käest haarates.
 

11. Kanna rahakotti pükste esitaskus

Paljud inimesed on harjunud kandma rahakotti pükste tagataskus – ära tee seda. Taskuvarastel on sel moel palju keerulisem sinu rahakotti pihta panna.
 

12. Tea, kuhu sa lähed või vähemalt jäta mulje, et tead

Tänavanurgal seismine ja kaugele nähtavalt segaduses olemine ning mitte teadmine, kus sa asud või kuhu minemas oled, annab signaali, et sinu tähelepanu on häiritud. See annab taskuvarastele hea võimaluse seda ära kasutada. Planeeri ette ja kui peaksid olema eksinud, siis vähemalt jäta mulje, et tead vägagi enesekindlalt, kuhu oled suundumas.
 

13. Jäta meelde oma takso number

Tea oma takso numbrit
Tea oma takso numbrit

Võid telefoniga teha pilti takso unikaalsest numbrist või siis saata selle sõnumiga sõbrale. Sel viisil teavad sinu reisikaaslased sind otsida kui peaks midagi juhtuma. Samuti on see hea selleks juhuks kui peaksid midagi kogemate taksosse unustama.
 
 
Need olid esimesed 13 nõuannet turvaliseks reisimiseks. Loe kindlasti ka ülejäänud 13 siit postitusest!

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga