8 avastamisväärset kohta Ida-Virumaal

Alles üheksakümnendatel seostati Ida-Virumaad vaid krimiuudistega ning puhkamas käisid sealkandis vaid kohalikud. Aeg on aga edasi läinud ning nüüdseks on piirkond tubli sammu edasi astunud. Üha rohkem räägitakse erinevatest kultuurisündmustest Ida-Virumaal ning Narva-Jõesuu on tuntud oma männimetsade vahele jäävate mitmete spaade poolest.

Lisaks suurtele tõmbekeskustele on Ida-Virumaal aga palju väiksemaid aga samamoodi põnevaid kohti mida avastada. Endalegi üllatuseks võite paaripäevase reisi asemel terve nädala Ida-Eestis veeta.

Toila — tükike Itaaliat Eestimaa looduse rüpes

Allikas: K. Ernits

Esimest korda Toilasse sattumine paneb nii mõnegi külastaja imestusest õhku ahmima. Oru lossipargi terrassil erksinist merevaadet nautides ei saa te enam ühel hetkel aru, kas olete üldse Eestis. Imeline park, kaunis loodus, mõnus kivirand, väikelinnameeleolu ja spaa on kõik ühe õnnestunud puhkuse komponendid. See alevik lausa tiksub puhuse rütmis.

 

Naudi vaateid Eesti kõrgeimalt pangalt Ontikas

Foto: Sven Zaceck

Oleme harjunud mõtlema, et Eesti loodus on malbe ja mõnus koht mediteerimiseks. Tegelikult pakub aga kodumaine looduski otsijale tõeliselt dramaatilist maastikku. Kui soovite kogeda võimast loodust seadke sammud Eesti kõrgeimale, Ontika pankrannikule. Teid võtavad vastu vapustavad vaated merele, kena matkarada ning omajagu ronimist. Muuhulgas vaadake ära ka 30 meetri kõrguselt langev Valaste juga, mis on samuti Eesti kõrgeim.

Ontika lähistel asub neorenessanslikus stiilis Saka mõis, kus saab pärast pikka päeva puhata ja veemõnusid nautida.

Avastage endist kinnist linna, Sillamäed

Foto: Tauri Taal

Kas teadsid, et omal ajal kaevandati Sillamäel uraani ning et ameeriklased sellest midagi teada ei saaks otsustas Nõukogude Liit linna võõrastele sulgeda. Sisse sai vaid eriloaga ning et keegi ei lahkuks ega hakkaks infot lekitama tehti töötajate elamistingimused Sillamäel väga mõnusaks. Töötajad said endale elamise ja auto ning poed olid paremini varustatud kui mujal. Omal ajal tegutses selles väikses linnas isegi kaks kino. Mis aga ootab ees Sillamäe külastajat praegu? Praegu võib siin imetleda Stalini-aegset arhitektuuri ja linnaplaneeringut, jalutada avaratel puiesteedel ning kõndida alla kuulsatest treppidest, mis  tekitavad tunde, et olete kuskil välismaal. 

Nautige suuruselt kolmandat linna Eestis — Narvat

Foto: Eiliki Pukk

Narva on eesti suuruselt kolmas linn, kuid külastatavuselt jääb paljudele Eesti linnadele veel alla. Ometi on see piirilinn asukohale omaselt täis põnevat ajalugu ja arhitektuuri. Miks mitte käia ära ühes Euroopa Liidu ääreala linnas? Sind ootab uhke Narva linnus, mis oma põnevate programmidega paneb silmad särama nii väiksel kui suurel ajaloohuvilisel. Kindlasti tasub vaatamist ka endine Kreenholmi tehas. Kui ilm on hea, võtke ette jalutuskäik 1km pikkusel Narva jõe äärde ehitatud promenaadil või minge hoopis süstaga Eesti veerohkeimale jõele sõitma.

 

Kaunis kuurort Narva-Jõesuu

Ida-Virumaa ei väsi üllatamast. Siin asub Eesti pikim mereäärne liivarand— Narva-Jõesuu rand. Kui puhkus on teie jaoks eelkõige kuldsed liivad, veeprotseduurid ja kulgemine kaunitel kuurortitänavatel, tasuks kindlasti minna tutvuma Narva-Jõesuuga. 

Narva-Jõesuu tänavatel on palju juugendarhitektuuri, randa ääristab promenaad koos puhkealade ja grillimiskohtadega. Õhtul võib aga väsimust välja puhata ühest mitmest Narva-Jõesuu kuulsast spaast.

Tutvu tegutseva kloostriga Kuremäel

Foto: Kaupo Kalda

Ida-Virumaal ringi reisides on igal huvilisel võimalik ära käia ka tegutsevas Vene õigeusu nunnakloostris ning tutvuda kloostrieluga. Klooster ehitati iidsesse pühapaika, kust karjased 16. sajandil nägid jumalaema ilmutust. Samas kohas leiti ka vana tamme alt ikoon. Peale seda otsustatigi paika klooster rajada. Kloostri territooriumil saab tasuta ringi vaadata, pühast allikast vett juua või selles kümmelda. Kui soovite aga rohkem teada saada ja pääseda ka muudesse hoonetesse, võite nunnadelt osta tasulise ekskurssiooni.

Troopiline laguun Ida-Virumaal

Kui sul on tuline soov kogeda troopikat, ei peagi sa tegelikult selleks kodumaalt lahkuma. Nimelt saad näha lahedat erksinist vett ka siinsamas Eestimaal. Jah, palmipuud on pildilt küll puudu, kuid eriliselt ilus järvevesi on siiski vaatamist väärt. Tegu on nimelt Auvere elektrijaama lähistel asuva settebasseinide ülevoolust tekkinud järvekesega. Ujuma sellisesse vette mina ei ole soovitatav, kuid uskumatu elamuse võrra saate rikkamaks kindlasti.

Aidu, foto: A.Tarno
Foto: A.Tarno

Ka sealsamas lähedal asuvas Aidu karjääris on vesi imetabaselt sinine. Sealset tehismaastikku saab avastada mitmesuguste erinevate renditavate liikumisvahenditega.

Aidu karjääri lähistele jääb Mäetaguse mõis, kus saab keha kinnitada, aja maha võtta, nautida spaad või avastada mõisaparki.

 

Laulvad liivad Peipsi kaldal

Kuid kui soovid siiski varbad vette kasta, tasub sõita Peipsi põhjakaldale, kus külastajat ootavad kohati ka täiesti inimtühjad rannad. Kui su soov on Robinson Crusoe laadis üksindust nautida, sobib Peipsi põhjarannikul asuv Kauksi rand selleks imehästi. Kauksi ise on küllalt populaarne, kuid sealt ida poole minnes inimtühjadest randadest puudust ei tule. Loomulikult on alati tark minna nädala keskel, kuid üksildase ranna leidmine pole sel 30km pikal rannaribal kuigi keeruline. 

Peipsi põhjarannik tuntud oma laulvate randade poolest. See tähendab seda, et liivale astudes jala all miski justnagu kriuksuks, kriuksumine aga viitab sellele, et liiv on väga puhas. 

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga