Kas teadsid, et Eestis valmistatakse palju põnevaid käsitööjooke? Mitmed joogitootjad on avanud oma uksed külastajatele ning näitavad rõõmuga, kuidas käib ühe või teise joogi toomine, millist toorainet kasutatakse ja kuidas saadakse just selliseid võrratuid maitseid, mida me päevast päeva naudime.
Külastada saab nii mahlavalmistajaid, veinitootjad, pruulikodasid kui ka kangema alkoholi tootjad. Miks mitte organiseerida üks tore nädalavahetus ja vaadata kuidas ikkagi valmib su lemmikjook.
Külasta Piesta Kuusikaru õunatoodete talu
Pärnumaa paksude metsade sees Vändras asub Piesta Kuusikaru talu, kus kogu elu keerleb õunte ümber. Kohalikest õuntest villitakse siin õunamahla, glögilaadset vürtsikat õunajooki ja piparmündiga õunasiirupit. Eriti tore on aga see, et õunatalu uksed on kõigile huvilistele valla. Nii et kui olete parasjagu Pärnumaal või ei tea, mida oma nädalavahetusega peale hakata, siis miks mitte külastada õunatalu ja tutvuda õunamahla tegemise protsessiga alustades mahlapressimisest ning lõpetades kaubamärgi loomisega. Midagi põnevat leidub siin nii lastele, kes saavad õunaaias ringi joosta, ajaloohuvilistele, kes saavad talu võrratu ajalooga tutvuda, väikeettevõtjatele, kes saavad uusi teadmiseid kui ka mahlafännidele.
Talus toimuvad ka degusteerimised, mille käigus õpetatakse muuhulgas lihtsat limonaadi tegema või maitsvat salatikastet valmistama. Võta terve pere kaasa ja veeda üks tore pärastlõuna õunatalus.
Kui õunatalus käidud, aga koju ei tahaks veel minna võib ööseks näiteks Pärnusse jääda.
Tutvu käsitööõlle tootmise saladustega Põhjala Tap Roomis
Tahad veeta ühe toreda ja sisuka päeva Tallinnas? Miks mitte seada sammud trendikasse Noblessneri linnaossa ning külastada Põhjala Tap Roomi. Põhjala Tap Roomis saab neljapäevast pühapäevani broneerida pruulikoja ekskursiooni, kus saate 45 minuti jooksul aimu sellest, kus ja kuidas valmib käsitööõlu ning kuidas Põhjala pruulikoda alguse sai. Selline ekskursioon rõõmustab kindlasti kõiki neid õllesõpru, keda huvitavad uued maitsed ning on ehk ka ise kodus õllepruulimist üritanud. Hinna sisse mahub ka 3-4 erineva õlle maitsmine.
Peale ekskursiooni saab eri õllesortide proovimist jätkata õllerestoranis ning sealsamas ka keha kinnitada. Esmaspäevast laupäevani leiab menüüst Texase BBQ ning pühapäeval saab keha kinnitada muude ampsude, snäkkide, võileibade ja salatitega.
Murimäe veinikelder
Otepää vallas, Truuta külas asuvad Eesti omad viinamarjapõllud. Jah, just see on koht, mille võiks plaani võtta iga veinigurmaan, sest just siin asub veinisõprade paradiis. Sind ootavad pikkisilmi pererahvas ja armsad koerad, et sulle näidata viinamäge ja veinikeldrit ja sind pühendada veinivalmistamise saladustesse. Eriliseks teeb selle veiniistanduse aga meie põhjamaine kliima. Ekskursioonile saab tulla aprillist septembrini teisipäevast neljapäevani. Muudel aegadel tuleks oma külastusest ette teatada. Lisaraha eest saab Murimäe veine ka degusteerida. Veine tehakse siin nii Eestis kasvatatud viinamarjadest, kui ka astelpajust, arooniast, kirssidest, rabarberitest ja karusmarjadest.
Kui te ööseks koju sõita ei soovi, võib majutuse leida Pühajärvelt, Taageperast või Võrumaalt.
Üks maailma vanimaid tegutsevaid viinavabrikuid Moe
Lääne-Virumaale Moele on põhjust tulla ka neil, kes polegi teab mis viinasõbrad, sest lisaks teada-tuntud Moe viinale valmib siin ka Eesti ainuke viski Tamm & Rukis, erinevad maitseviinad ja Mohn Poppy Gin. Kuid ka õllesõbrad võivad rõõmustada, nimelt asub siinses peenviinavabrikus Muddise Õllevabrik, kus toodetakse muuhulgas selliseid õllesorte nagu New York lager ja IPA. Kuid käsitööõllede valikust leiab ka tumedaid ja vintage õllesid.
Piiritusetehasele pandi alus juba 1887 aastal ning omal ajal toodeti siin ka likööri, õlut ja limonaadi. Kui teid asi huvitama hakkas, siis on hea mõte kohale tulla ja külastada muuseumit, kus saate ülevaate Eesti piirituse ja viinatööstuse arengust 500 aasta jooksul. Muuseumipilet tuleb koos audiogiidiga. Kui teie seltskond on neljaliikmeline või suurem, saate ka giidiga ringkäiku nautida. Ringkäigul saab näha nii ajaloolist viinakööki kui ka uut destilleerimiskoda. Ringkäigu lõpus ootab külalisi kaks kanget napsu ja kaks Muddise õlut. Peale ringkäiku saab Moe tehasepoes tootevalikuga lähemat tutvust teha.
Pöide Pruulikoda
Kas vajad põhjust, et tulla Saaremaale? Loomulikult on põhjuseid rohkem kui üks, kuid kas oled mõelnud sellele, mismoodi pruulivad õlut saarlased? Kui oled, siis tasub asi üle vaadata. Pöide pruulikojas saate külastada tegutsevat õlletehast ning head paremat ka koju kaasa osta.
Pöide Pruulikoda sai alguse aastal 2013 aastal Pöides, kuid ühel hetkel jäi kodutalu õllepruulijatele kitsaks ning seetõttu viidi õllepruulimine Kuressaare endisesse elektrivabrikusse, kus praegu saab õlletootmise saladustega tutvuda ning asub ka eraldi ruum degusteerimiseks. Oma külastusest palutakse enne teada anda.
Käsitööveinide degusteerimine Pärnus
Ajaloolises Oliveri majas Pärnus Supeluse tänaval on end sisse seadnud urbanistlik veinimaja Mamm&Frukt. Võta kaaslane või sõbrad ja tulge rustikaalsessee villasse kohalikke veine maitsma.
Teid ootavad kuni viis erilist veini alustades vahuveinist ning lõpetades vaarikatest tehtud dessertveiniga. Saa teadmisi sellest, kuidas veini valmistatakse, mismoodi marjaveine hinnatakse ning kuidas neid toiduga sobitada. Mamm&Frukt ootab veinisõpru külla alates 15 maist.
Õpi ise kokteile tegema
Kui sina, su sõbranna, sõber või kallim olete suured kokteilisõbrad, tekib esimesena Tallinnasse saabudes ikka kohe kiusatus mõnda kokteilibaari sisse kiigata. Miks mitte aga viia seekord asjad uuele tasandile ning minna sõbraga hoopis kokteile tegema? Hea kokteili valmistamisoskus ei jookse kunagi mööda külge maha ning on ühteaegu hariv ja meelelahutuslik.
Whisper Sister baari kokteilikoolitusel õpite palju põnevat kokteilide ajaloo kohta ning saate ka ise baarileti taga kätt harjutada. Õpite muuhulgas näiteks erinevaid segamistehnikaid. Hinna sisse kuulub üks täissuuruses tervituskokteil ning kolm väiksemat kokteili.
Tule Haanja loodusparki veinituurile
Kui olete teel Lõuna-Eestisse ning veinihuvilised, ei tohiks te kindlasti vahele jätta Uue-Sauluse veinitalu tuuri. Just siin, Rõuge vallas, asub Eesti kõrgeimal asuv maheistandus, kus kasvatatakse astelpaju, viinamarju ja valmistatakse käsitööveine.
Aastaringselt saab siia tulla toredale veinituurile, kus pereettevõte tutvustab oma tegemisi, käiakse veinikeldris ja vaadatakse kuidas veinid valmivad ning otseloomulikult saab veine ka degusteerida. Suveperioodil saab teha ka ringkäigu istandikus. Kindlasti tasub minna uudistama ka lähedalasuvat 4,5km pikkust matkarada. Peale veini degusteerimist võite leida endale ööbimispaiga Võrus.