9 jõulumaad Eestis, mida võiks detsembris külastada

Vaatamata sellele, et viirused möllavad ning peame kinni pidama piirangutest, ei jää jõulud ka sel aastal tulemata. Päkapikud on juba liikvel, aknad jõulutuledes ja võib-olla on ka kuusk juba tuppa toodud. Just nüüd tekib paljudel tahtmine teha väike jõuluväljasõit, pakkuda tõelist elamust pere noorimatele ning minna jõuluvana vaatama. Rovaniemi on loomulikult koht, kus iga jõulufänn vähemalt korra elus ära peaks käima. Kuid see on väikeste lastega reisimiseks päris kaugel ning ka hinnad on selles Põhja-Soome turismimagnetis üsna krõbedad. 

Hoopis aja-, rahakoti- ja keskkonnasõbralikum on külastada mõnda meie oma Eestimaa jõulumaad, kas kodu lähedal või miks mitte organiseerida väike paaripäevane puhkusereis. Vaatamegi nüüd lähemalt millised jõulumaad tasub aastal 2021 oma kalendrisse ära märkida.

Jõulumaad Pärnumaal

Pärnu on imearmas väikelinn, mis muutub jõuluajal tõeliseks talve võlumaaks. Jaluta lumistes parkides või jäätunud merejääl, lase Munamäel ligu või uita lumistel tänavatel ning vaata, kuidas linnarahvas on oma kodusid kaunistanud. 18-19. detsember on Iseseisvuse väljakul avatud ka jõuluküla koos jõuluturuga. Tõelise jõulutunde otsijad võiksid aga kindla peale leida tee linnast välja.

Jõulud Lottemaa leiutajatekülas

Kõik vanad tuttavad jõulukuuse ees. Foto: Puhka Eestis

Aastal 2021 on jõulumaa Lottemaal avatud 18.-19 .ja 26.-30. detsembril. Siin tutvud taas kõigi oma multifilmist tuntud lemmikutega. Vaata, kuidas külaelanikud on oma kodud ära kaunistanud. Naudi jõulunäidendit ja kontserti. Loomulikult saab kohtuda ka jõuluvanaga, teha talisporti ja hullata leiutajateküla seiklusrajal. Kui plaanite ööseks Pärnusse jääda, siis võite kaaluda näiteks Strand hotelli või Villa Wesseti paketti.

 

Jõuluvana Korstna talu

Foto: Jõuluvana Korstna talu

Kui tahad pakkuda lastele tõelist elamust, vii nad Pärnumaale Korstna tallu jõuluvanale külla. Siin saad vaadata kuidas elavad jõuluvana ja jõulumemm koos päkapikkude, hobuste, jäneste, ämblike, muttide ja lindudega. Siin saate sõita ree ja poniga, putitada traktorit, koos jõulumemmega pannkooke teha ja süüa ning jõuluvanale salmi lugeda. Kõige parem on oma külastus sättida perepäevale “Jõuluvanale külla”, mis toimub 26. detsembril ja 2. jaanuaril. Miks mitte jääda ka ööseks. Maria talus ootab teid suur tuba koos kolme lisavoodiga, kuum Maria talu õunamahl vürtsidega, õhtusöök küünlavalgel ja maitsev hommikusöök.

Jõgevamaa jõulumaad

Jõgevat võiks kutsuda Eesti külmapealinnaks, sest just siin on mõõdetud Eesti absoluutne külmrekord -43,5°C. Nii et tegu on meie oma Arendelli kuningriigiga filmist “Lumekuninganna ja igavene talv”. 

 

Talveküla jõulumaa

Allikas: Talveküla

Kui olete Jõgevamaal tasuks kindlasti üle vaadata väikses Torma alevikus asuv Talveküla, sest just seal elab jõuluvana vend Glämmi koos päkapikkudega, kes ootab kõiki peresid külla igal nädalavahetusel kuni 15. jaanuarini. Mida aga kujutab endast Talveküla? Talveküla on nagu päris külagi, siit leiab teatri, restorani, talli, postkontori ja miniloomaaia ja talisupluseks sobiva tiigi. Aga seal on ka vägagi erilisi kohti, mida me tavalises külas ei kohta nagu võlumets, glämping, jõuluvana ja päkapikkude kodu, jõulupuude allee ja kingivabrik. Lisaks kõigele saad fotonurgas oma perest nunnu jõulupildi teha. Nii et võta aga kaart näppu ja asu Talveküla avastama. 

Palamuse jõulud Paunvere koolis

Miks mitte vaadata kogu perega filmi “Kevade” ning siis minna ja tunda omal nahal, mis tunne on istuda koolipingis, kus kogusid tarkust Toots, Teele ja Arno. Jõuluprogramm Paunveres toimub 8.-10.,13.-17. ja 20.-21. detsembrini. Osale jõulueelses koolitunnis, meisterda kinke ja vala tina. Siin saab õppida vanaaegseid jõululaule, tutvuda vanade jõulukommetega ja meisterdada jõuluehteid.

Jõulud Harjumaal

Imeline Tallinna jõuluturg

Tallinna jõuluturul särisevad verivorstid ning hapukapsalõhna on juba kaugele tunda. Tule suure kuuse alla hõõgveini ja kakaod jooma või sõõrikuid sööma. Jaluta jõulutuledes vanalinnas ning astu sisse ühte paljudest Tallinna kohvikutest. Tõelise jõulutunde tekkimiseks tasuks aga teha väljasõit linnast välja.

 

 

Paasiku kelgukoerte mõisa jõulumaa

Huskyd, alpakad ja jõuluvana on kombinatsioon, mis ei jäta kedagi külmaks ning sobib eriti hästi koerasõpradest peredele. Paasikul on valida mitmete pakettide vahel, kõik paketid sisaldavad koertega tutvuse tegemist, eksursiooni ning ponide ja alpakate toitmist. Kallimates pakettides ilmub kohale ka jõuluvana. Jõulumaa on avatud 17.- 19. detsembrini. Uudista nende kodulehte ning ära unusta endale aega broneerida.

Vabaõhumuuseumi jõulud

Selleks saada aimu, millised nägid välja jõulud Eesti külas, ei peagi tegelikult Tallinnast välja minema. Nimelt korraldab sellist üritust Tallinna Vabaõhumuuseum. Muuseumis saab osa esivanemate jõulukommetest. Saad teada, mida vanasti jõululauale pandi, milliseid mänge mängiti ning kuidas tulevikku ennustati.

Lisaks talu jõuludele saab aimu ka sellest, mida tehti jõuluajal Nõukogude Eestis. Vaadake, kuidas ehiti nääripuud ning mida siis söödi ja joodi. Lisaks saab meisterdada, külastada jõululaata, minna sepikotta, kuulata kabelis jõululaule, teha saaniga sõitu ning tutvuda setude ja vanausuliste jõulutraditsioonidega.

Vabaõhumuuseumi jõulud toimuvad 18. ja 19. detsembril. Kui teil on soov ööseks jääda, siis on seda väga mugav teha 10-minutilise jalutuskäigu kaugusel asuvas Rocca al Mare Hotellis.

Liipa talu jõulumaa

Jõelähtme vallas Saha külas asub Liipa talu. See koolitus- ja puhkekeskus muutub 12. detsembril imeliseks jõulumaaks. Kohe Tallinna külje all saate kohtuda jõuluvana ja tema suure perega, nautida elavat muusikat, mekkida jõulutoitu ja valmistada jõulumemmega piparkooke. Pere pisemad saavad meisterdada, samal ajal kui suuremad võivad käsitööturul sisseoste teha. Lastele on mõeldud ponisõidud ning kõigile adrenaliinihuvilistele sõidud põhjapõder Rudolfiga. 

Jõulutunne Saaremaal

Saaremaa on mõnus koht, kus lõõgastuda aastaajast hoolimata. Lisaks jõuluajaks kaunistatud Kuressaare vanalinnas jalutamisele leiab siit huvitavaid kohalikke jõulukinke. Saaremaalt saab osta nii alkoholivabu napse kui ka kohalikku džinni, nii jõuluteed kui kadakasiirupit, piparkooke ja ilutooteid. Nii et Saaremaale on jõulukuul põhjust tulla küll ja veel. 

Viikingite jõulumaa 

Selleks et lapsed jõuluostudest ära ei tüdineks võiks neilegi ju midagi toredat pakkuda. Miks mitte heita pilk viikingite jõulukommetesse. Viikingite jõulumaa koos kõigi seal elavate lindude ja loomadega ootab teid külla igal detsembrikuu nädalavahetusel kuni jõulupühadeni välja. Kaasa saab lüüa viikingipere jõulutoimetustes, mekkida pühadejooki ning hea ilma korral saab teha ka hobusõitu.

Angla jõulumaa

23. ja 26. detsembril muutub Angla tuulikutemägi jõulumaaks, kus saab tutvuda nii vanade kui kaasaegsete jõulukommetega, mängida, meisterdada, maiustada ning loomulikult ka kohtuda jõuluvanaga. 

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga