9 suusarada, mida sel talvel külastada

Maad katab ilus paks lumevaip, mis tähendab, et suusahuvilistel pole põhjust kuskile kaugele sõitma hakatagi. Murdmaasuusatamiseks peab vaid kodulähedasse metsa jalutama ning mäesuusatamistki saab Eestis nii mõneski suusakeskuses edukalt harrastada. Meil pole küll Alpe, kuid talverõõmud on ilusa ilmaga garanteeritud.

Kuhu aga minna, kui soov on oma kodumetsast kaugemale kiigata? Vaatamegi järgnevalt, kus asuvad Eesti kõige mõnusamad suusarajad, kus pere või sõpradega sporti teha ja lustida.

Tartu maratoni rada

Tartu maratoni suusarada on kindlasti kõige legendaarsem ja pikem suusarada Eestis. Lumistel talvedel on see 63 kilomeetrine suusarada Tehvandilt Elvasse läbitav nii klassikalises stiilis kui ka vabastiilis. Kui maratoni parasjagu plaanis ette võtta pole, saab Tehvandil aga sõita ka 3,3 km ringil. Kui suusatamisest isu veel täis ei saanud võib jääda ööbima Pühajärvele.

Suusata Eestimaa katusel Haanjas

Eestimaa merepinnast kõige kõrgemal asuvad suusarajad ootavad suusatajaid Suure Munamäe vahetus läheduses Haanjas. Siinsel imeilusal lumest valgel kuppelmaastikul saab sõita nii 1km, 2km, 3km kui ka 5km rajal. Peale tervistavat suusaringi võid haarata kuuma joogi kohvikust After Ski. Head uudised on ka kõigile ilma autota liikujatele— nimelt saab nädalavahetustel Tallinnast Haanjasse ka otse bussiga. Suusad saad laenutada kohapealt, lapsed saavad lustida kelgumäel ning soovijatele on olemas ka saun. Kui soovid Haanjas veeta mitu päeva, siis viska pilk peale Võru ööbimiskohtadele.

Liugle suuskadel ümber Viljandi järve

Kui otsite paraja suurusega suusarada, mille läbimisel võite uhkusega pilgu seljataha heita, siis on see ümber Viljandi järve kulgev 12,2 km pikkune suusarada just teile. Järvele saab tiiru peale teha nii klassika kui uisutehnikas ning 3,5km rajast on ka valgustatud. Peale suusatamist on mõnus kinnitada keha mõnes Viljandi söögikohas ning kui jõudu veel jätkub võib ka linnas ringi jalutada.

Nõmme-Harku järsud nõlvad

Otse Tallinna külje alt leiate tõelise suusakeskuse, kus peale murdmaasuusatamise saab proovida ka mäesuusatamist ja lumelauasõitu. Uisusõpru ootab aga tiik.

Suusarajad siin pole aga pelglikele. Nimelt on siin mitmeidki ohtlikke laskumisi, millel suusataja saab oma võimed proovile panna.

Pirita imekaunis jõekäär

Pirita supelranna vahetu lähedus muutub talveperioodil tõeliseks talve võlumaaks. Pirita jõe ääres on avatud mitmeid eri pikkusega suusaradasid, mis pakuvad toredaid laskumisi ning ka rahulikku liuglemist kaunil maastikul. Suusad saab laenutada kohapealt ning soovi korral võib hiljem teha uisutiiru või minna lastega kelgumäele lustima. Pirital olles võiks ära vaadata ka Pirita kloostri varemed ning jalutada mere äärde.

Suusaparadiis Aegviidu

Üks mõnusamaid reise, mille võiks sel talvel pere või sõpradega ette võtta on rongireis Aegviitu. See Põhja-Eesti alev on võluv nii südasuvel kui seenehooajal, aga see on ka iga talispordihuvilise unelm. Astu aga rongilt maha ning otse peatusest hargnevad mitmed imelised metsavahelised suusarajad. Mitte kaugel, Nelijärvel, saab ka uisutada. 

Kõrvemaa suusakeskuse tegevused

Aegviidust vaid 6km kaugusele jääb aga tõeline suusaparadiis. Just siia võiksid sammud seada kõik tõelised suusafännid, sest lisaks 1,5km, 3km, ja 5km radadele on siin mõeldud ka neile pikamaasõitjatele, kes ei viitsi muudkui ringiratast sõita. Nii leiab Kõrvemaalt ka hästi hooldatud 19km ja 24km suusaraja. Pikad suusarajad võivad mõnele ehk ka pisut hirmu tekitada, kuid pole hullu, rajad on tähistatud nooltega, mis aitavad hästi orienteeruda ja vähendavad eksimisvõimalust. Radadel kehtib külastustasu, vajadusel saab rentida varustust ning ka algajad on siia väga oodatud. Nimelt pakub suusakeskus personaaltreeninguid nii täiskasvanutele kui peredele. Hiljem saab keha kinnitada kohvikus, saunatada või keskuses ka ööbida.

Talverõõmud Valgehobusemäel

Allikas: Ingmar Muusikus

Kõigest 10km kaugusele Aegviidust jääb järjekordne suusakeskus. Valgehobusemäe suusa- ja puhkekeskuses ootavad külastajaid 3km ja 5km rajad, millest valgustatud radu on 2km. Siin saab aga proovida ka mäesuusatamist ja lumelauda. Mäkke viib lumenautija tõstuk. Avatud on ka lumerõnga rada. Nagu muudeski suusakeskusest saab Valgehobusemäelgi keha kinnitada, saunas mõnuleda ja vajadusel ka ööseks jääda.

Jõulumäe talvetegevused

Allikas: E. Juurma

Pärnumaa männimetsades asuvas Jõulumäe Tervisespordikeskuses käib vilgas sportimine. Avatud on nii kunst- kui loodusliku lumega suusarajad. Igaüks leiab endale siit midagi jõukohast. Rajad on pikkusega 600m kuni 10 km, nii et pane aga soojalt riidesse ja tule Pärnumaale loodust avastama. Lisaks suusatamisele ootab lapsi ka kelgumägi ning vahva aastaringselt avatud 1,5 km pikkune Päkapiku matkarada. Kitsas ja käänuline matkarada lookleb üles alla ning rajal orienteeruda aitavad päkapiku pildid. 

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga