Kuhu minna mäesuuska ja lumelauda nautima?

Peale jõuluaegset liigsöömist ning tormilist aastavahetust ei taha keegi meist nii väga tagasi tööle või kooli minna. Palju mõnusam oleks ju endiselt puhkuserežiimil mõnuleda ja kohustuste asemel hoopis midagi vahvat ette võtta. Kui pikemaks puhkuseks aega pole, kuid hing ihkab siiski keskkonnavahetust, siis tasub Eestis midagi korraldada. Üks mõte on haarata lumelaud kaenlasse ning minna lauda sõitma või lasta hoopis mäesuuskadel liugu. Ükskõik kas lähed üksi või terve kambaga, adrenaliinilaks ja ägedad mälestused on garanteeritud.

Vaatamegi nüüd lähemalt, millistele Eesti suusakeskustele võiksid pilgu peale heita.

Põhja-Eesti

Nõmme lumepark

Allikas: Nõmme Lumepark Facebook

Nõmme lumepark asub mugavalt Tallinnas, nii et kui olete pealinnast võite kasvõi peale tööpäeva lõppu väikse laskumise teha. Kui tulete kaugemalt, saate soovi korral suusatamise linnareisiga ühendada. Eriti mugav on see neile seltskondadele, kus osa inimesi on suusafännid ja teised mitte. Tallinnas jätkub tegevust ka neile, kes mäesuuski ja lauda silmaotsas ei salli.

Kõigile lumefännidele pakub Nõmme lumepark aga ohtralt rõõmu. Kima alla kaunite vaadetega nõlvadelt ja veeda mäel kasvõi terve päev. Kui aga end laskumistel veel ebakindlana tunned saad kohapeal ka koolitusel osaleda.

Valgehobusemäe

Allikas: Šurat Pulotov

Tallinnast pisut eemal, looduskaunil Kõrvemaal asub tõeline suusaparadiis. Siin saab tõstukiga tõusta lumelaua- ja mäesuusanõlvale ning lumelaudurid saavad oskused proovile panna ka lumelaua krossirajal. Kui oma varustust pole, saab selle laenutada kohapealt ning ka algajad ei pea künkanõlval hirmust värisema — nimelt pakutakse keskuses ka õpetust. Keskuses tegutseb ka kohvik, mis kustutab ka kõige suurema isuga suusahundi nälja.

Ida-Eesti

Kiviõli seikluskeskus

Allikas: Kiviõli seikluskeskus

Kas oled kunagi suusatanud tuhamäel? Kui mitte siis sel talvel on see kahtlemata vaja ära proovida. Nimelt on kattuvad need Ida-Eesti tehismäed talvel kena lumevaibaga, mis paneb ka kõige suurema adrenaliinisõbra jalad ootusärevusest värisema.

Kiviõli suusakeskusest leiad kihutamiseks neli suusanõlva, lisaks on veel olemas krossirada ja kaks õppenõlva. Lumepargis saab ka hüppeid ja trikke harjutada. 

Õhtu võib veeta saunas mõnuledes ning kehakinnituseks on kohapeal ka kohvik.

Kohtla kaevanduspark

Kohtla-Nõmmel asub Eesti üks põnevamaid muuseume Eesti Kaevandusmuuseum, kus saab vaadata näituseid, ronida, matkata, kehastuda kaevuriks, kogeda romantikat nii maa all kui maa peal. Sealsamas lähedal, asub aga ka aherainepuistangutele rajatud talvekeskus, kus saab hullata nii tuubiga kui suuskadel. Mäesuusanõlv on väikeste kaldenurkadega ja kõrgusvahega ning sobib seega algajatele, kuid samal ajal pakub piisavat vaheldust ka suuremale suusasõbrale.

Snowtubing aga mingeid erilisi oskusi ei nõua, vaja on lihtsalt head tuju ja piisavalt lapsemeelsust. 

Lõuna-Eesti

Väikese-Munamäe suusakeskus

Allikas: Monika Otrokova

Kas tahad tunda tõelist suusapuhkuse tunnet? Seda, et oled täitsa teises maailmas, seal, kus kõik keerleb mägede, lume ja varustuse ümber ning argipäev jääb sujuvalt kuskile kaugele maha.

Väikse-Munamäe suusakeskusel on ka aukartustäratav ajalugu. Nimelt tehti siin mäesuusatamisega algust juba aastal 1947.

Väiksel-Munamäel võtab sind vastu professionaalidest koosnev meeskond. Enamik sealsetest töötajatest on mäesuusa või lumelaua taustaga, mis tähendab, et saad julgelt vastuse kõigile küsimustele ning ei pea muretsema, et sulle vaatab varustuse laenutusest vastu võhik, kes ei tea suusatamisest ööd ega mütsi. 

Teine äge asi Munamäe juures on see, et seal asub Eesti kõige moodsam ja uudsem nelja inimese tooltõstuk, mis viib sind lausa 12 nõlvale ja kahte lumeparki hullama ja kui hullamisest on asi veel kaugel ootab sind õppenõlv, mis on lauge ja algajasõbralik.

Tore on ka see, et Väikse-Munamäe päeva ja hooajapiletid kehtivad ka Kuutsemäel.

Väike munamägi asub mugavalt 10 minutilise sõidu kaugusel Otepäält ja poole tunni kaugusel Tartust.

Kuutsemäe

Allikas: Kuutsemäe puhkekeskus

Väiksest-Munamäest teisele poole Pühajärve jääb teine legendaarne mäesuusakeskus – Kuutsemäe.  Otepää lähedal Kuutsemäel alustati mäesuusatamisega juba seitsmekümnendatel. Tõmbenumbriks on Kuutsemäel eri raskustasemega rajad ning Kuutsemäe lumepark. Kokku on Kuutsemäel kuus rada ja lastenõlv. Laenuta aga suusad või laud ja liugle rõõmuga.

Kütioru puhkekeskus

Veelgi sügavamal Võrumaa metsades, Haanja kõrgustiku laugetel väljadel asub imeline Kütioru puhkekeskus. Haanja on Eesti kõrgeim kõrgustik, meie oma Himaalaja. Kütiorus saad sa nautida tõeliselt kauneid loodusvaateid, kui tuhised mööda lumiseid nõlvu. Pikim laskumine on siin lausa 500m. Kokku on siin seitse rada, millest leiab endale sobiva nii algaja kui edasijõudnu. Kui mäe peal on terve päev lustitud võib kohapeal ka ööbida.

Viljandi lumepark

Allikas: Caspar Aru

Kui soovite suusapuhkust, mis oleks natuke nagu ka linnapuhkus on mõistlik külastada Viljandi lumeparki. Otse Viljandi linnas lossimägede külje all asub Viljandi lumepark, kus saad 250-meetrisel nõlval lihvida oma oskusi nii mäesuuskadel kui ka lumelaual. Kui sa pole oma oskustes veel üleliia kindel, saad treeneri käe all ka lumelauda ja slaalomit harjutada. Samal ajal kui vanemad treenivad suurel nõlval, saavad lapsed laste kelgumäel kelgutada või tuubiga liuelda.

Peale mõnusat suusapäeva võib jalutada lumises lossipargis või õhtustada mõnes Viljandi söögikohas.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga