Kätte on jõudnud üks ilusamaid aastaaegu – sügis. Kui suvi võlub oma päikseliste ja soojade ilmadega, siis sügis on parim aeg sahistada kollastes lehtedes ning nautida kogu seda värvide pillerkaart, mida loodus meile pakub. Looduse värvidemängu jälgimiseks pole paremat kohta kui raba. Sügisel võtavad rabas võimust punased, oranžid ja kollased toonid ning esmakordselt sügisel rappa sattunu ei teagi kohe, kuhu esimesena oma fotoaparaadi objektiivi toru suunata.
Rabahuviline ei tohiks aga kaua oodata. Septembris-oktoobris on ilmad veel ilusad ja päikselised ning laudteed pole veel jõudnud ära jäätuda. Nii et kel vähegi huvi on, tasuks rabaretk sättida just lähinädalatele.
Hea teada: Sügisene raba on väga populaarne – nii võivad tuntumad rabad nädalavahetustel küllaltki rahvarohked olla. Kes tahab nautida omaette olemist ja vaikust, võiks retke plaanida varahommikusse. Päikesetõusu ajal on laudteed veel tühjad ja võimalus näha kitsesid põldude vahel jooksmas. Miks mitte võtta kaasa hommikusöök ning alustada päeva kohviga rabas.
Nüüd jääb vaid küsimus kuhu minna. Siinkohal pakumegi välja mõned ilusad rabad.
Viru raba: Lahemaa pärl
Viru raba on arvatavasti tuttav ka loodusvõhikule ja isegi välismaalasele. See populaarne raba Lahemaa rahvuspargis meelitab igal aasta tuhandeid huvilisi. Põhjuseks muidugi selle suhteline lähedus pealinnale. Autoga saab Tallinnast rappa 40 minutiga ning loodust säästva eluviisi harrastajad saavad kohale ka bussiga. Viru raba 3,5-kilomeetrine õpperada on jõukohane ka väikestele loodushuvilistele. Suuremad matkahuvilised saavad minna aga kuuekilomeetrilisele ringile.
Mida siis pakub külastajale Viru raba? Viru rabas saab nautida männimetsade vaikust ning vaatetornist avanevat müstilist rabamaastikku. Plaani Viru raba külastus septembri algusesse, siis saad veel ehk ka rabajärves supelda.
Tolkuse raba ja künklik maastik
Vaid pooletunnine autosõit Pärnust viib sind ürgsesse loodusesse Luitemaa looduskaitsealal. Rannametsa-Tolkuse õpperada on väga vaheldusrikas. 2,2-kilomeetrine rada viib su läbi künkliku luitemänniku ja kauni mitmete laugastega raba. Lisaks traditsioonilisele rabas kulgemisele pakub siinne maastik ka küllalt palju ronimist ja järske tõuse. Just siin asub ka Eesti kõrgeim luide, mille otsa rajatud vaatetornist avanevad imelised vaated Tolkuse rabale ja Pärnu lahele. Pane jalga mugavad jalanõud ning kui ilm lubab paki kaasa ka ujumisriided. Ole valmis mõnusalt väsitavaks matkaks.
Riisa raba: Soomaa täies hiilguses
Kui oled Pärnus ja soovid korraks loodusesse põgeneda, siis pole midagi mõnusamat, kui ajada autole hääled sisse ning põgeneda Soomaale. Soomaa koos oma jõgede ja rabadega on täiesti eriline metsik koht, kus on lausa viis aastaaega. Nimelt tekib siin kevadeti suurvesi, mis tähendab, et kõige mugavamaks liikumisvahendiks on kanuu.
Kui te aga vette hetkel ei kipu, on igati mõnus võtta ette retk Riisa rappa. Riisa rabas on olemas 1,2-kilomeetrine rada ratastooli ja lapsevankriga liikujaile ning pikem 4,8-kilomeetrine rada matkasellidele. Laudtee põikab siin rabamaastikul kulgedes korraks ka metsavahele. Rajale jääb vaatetorn ning mitu puhkekohta pinkidega. Soovijad võivad ette võtta ka karastava supluse laukas.
Marimetsa raba: nagu Aafrika savann
Pooletunnise autosõidu kaugusel Haapsalust asub imekaunis Marimetsa raba matkarada. See üheksa kilomeetri pikkune rada pakub tõelist naudingut ka kogenud matkajale. Matkatee algab paksust metsast, kus elavad ka näiteks põdrad. Kas teadsid, et ka põdrad kasutavad Marimetsa rabas liikumiseks laudteed?
Kui mets otsa lõppeb jõuad sa tohutule avarale väljale – suurde rabasse, mis oma mastaapsuselt meenutab veidi Aafrika savanni. Oled vaid sina ja metsik loodus. Tuul sahiseb rabataimestikus ning peakohal laiub hall sügistaevas. Pika ja lõputuna näiva raja lõpus on mõnus platvorm puhkamiseks ja pikniku pidamiseks. Roni üles vaatetorni, jaluta ümber lauka või tee üks karastav suplus.
Kakerdaja raba: paki kaasa binokkel ja lindude välimääraja
Kakerdaja rappa minek nõuab juba veidi pikemat ettevalmistust. Nimelt asub see pealinnast pooleteisttunnise autosõidu kaugusel. Sellegipoolest tasub see seitsmekilomeetrine ring end kuhjaga ära. Nimelt on tegu ühe suurema rabaga Kõrvemaal ning selle laugasterohkus muudab raba maagiliselt ilusaks. Fotograafidele tähendab see palju kauneid veepeegeldusi – tavainimesele õhku ahmiva panevaid vaateid. Ka linnuvaatlejatele on see koht tõeliseks maispalaks. Nimelt peatub siin sügiseti tuhandeid veelinde. Isegi kui sa pole tõsimeelne linnuvaatleja tasub kotti pakkida lindude välimääraja ja binokkel. Kes teab, keda sa oma seekordsel rännakul kohtad.
Nigula raba meelitab kauni järvega
Tunniajase autosõidu kaugusele nii Pärnust kui Viljandist on Nigula looduskaitseala koos puutumatute soode, metsade ja niitudega. Sügisene matk Nigula raba järvede vahel on tõeliselt muinasjutuline kogemus. Matkarada ääristavad sügavrohelised männid, üle tumeda lauka viib romantiline sillake. Sügisel omandab raba oma isikupärase punase tooni. Teekonnal saab ronida ka vaatetorni ning noppida jõhvikaid. 6-kilomeetrine matkarada algab Nigula järvest ning viib loodusenautija kõige suurema rabasaareni – Salupeaksini ning sealt taas tagasi järveni.