Avastame Leedut: veeda päev Vilniuses või Kaunases

Millal sa käisid viimati Leedus? Kui sa enam ei mäleta, on hea mõte asjad pakkida ning minna avastama kõige lõunapoolsemat Baltimaad! 

Leedu on ideaalne puhkusekoht suveks. Esiteks ei lähe siin nii hirmus palavaks nagu Lõuna-Euroopa kuurortides, kus keset päeva isegi nina toast välja pista ei saa. Teiseks asub Leedu mõnusalt lähedal. Nii et kui plaanite abikaasa või sõpradega väikest väljasõitu ei pea te selleks istuma tunde lennukis. Ka lastega reisijatele on see mugav ning autosõit ei väsita neid liialt ära. 

Lisaks kõigele sellele on Leedu ka pisut odavam kui Eesti ning pakub seega võimalust veidi muretumalt puhata. 

Leedus on palju avastamisväärseid kohti. Kui te pole kunagi Leedus käinud, soovitaks alustada pealinnast Vilniusest. Kui olete Vilniuses aga juba käinud, tasub kindlasti külastada ka Kaunast. Vaatamegi nüüd, mida põnevat mõlemas linnas teha. 

Vilnius

Leedu pealinn võib uhkustada ühe maailma vanima terviklikult säilinud vanalinnaga. Linn ise on võrratu segu erinevatest arhitektuuristiilidest – barokist gooti stiilini – ning kubiseb ajaloost. Kui olete vaatamisväärsusi tundma õppides jalatallad ümmarguseks jalutanud, ootavad teid jõed, metsatukad ja pargid, kus jalgu puhata ning kaunist loodust nautida.

Eksle Vilniuse vanalinnas

Barokkstiilis kirik Vilniuses

Parim viis Vilniuse vanalinnaga tutvumiseks, on valida endale kõige sümpaatsem tänav ning lihtsalt hakata astuma. Uidake mööda kitsaid keskaegseid tänavaid, piiluge sisse kirikutesse, uudistage muuseume ning kui kuskil mõni värav on lahti, siis astuge sisse ka sisehoovidesse. 

Vilniuse vanalinn on vilgas ja alati rahvast täis. 

Saa osa vanalinnamelust, võta istet mõnes kohvikus, vaata mööduvaid inimesi baari- või restoraniterrassil ning kui soovid, osta endale reisilt kaasa merevaigust ehteid, puunikerdusi või Leedu juustu.

Käi ära Balti keti lõpp-punktis

Gediminase torn

Gediminase mäel asuv Gediminase torn on Vilniuse sümbol. Torn on nime saanud Vilniuse rajaja – suurvürst Gediminase järgi.

Kui varasemalt oli torn kaitselinnuse osa, siis nüüd on see populaarne vaatamisväärsus ning Gediminase mäelt avanevad ilusad vaated Leedu pealinnale. Üles saab minna mööda munakividest teed või mugavalt funikulööriga.

Tornis asub muuseum ning torni jalamile on paigutatud mälestusplaat, mis tähistab Balti keti lõpp-punkti.

Kiika sisse Vilniuse Ülikooli hoovidesse

Vilniuse Ülikooli hoov

Nagu varasemalt mainitud, siis tasub vanalinnas jalutades piiluda sisse ka hoovidesse. Alates 2020. aastast on külastajatele avatud Vilniuse Ülikooli hoovid.

Vilniuses võib õppeaasta jooksul näha palju noori ning põhjust selleks pole vaja kaugelt otsida. Nimelt on Vilniuse näol tegu ülikoolilinnaga.

Ülikool asutati siin juba 1579. aastal ning praegu võib Vilniuse vanalinnast leida 13 ülikoolihoonest, sisehoovist, kirikust ja kellatornist koosnevat ansamblit.

Saa osa Katedraali väljaku melust

Katedraali väljak

Katedraali väljak on Vilniuse peaväljak ja linna ajalooline keskus. Kuid ka  praegu pole see teps mitte väljasurnud ajalooline vaatamisväärsus. Ei, see on linna süda. Siin kohtutakse ja kogunetakse, veedetakse aega ja korraldatakse üritusi.

Väljakul asub ka võimas Vilniuse katedraal, mis on Leedu tähtsaim katoliiklik kirik. Tihti toimuvad siin pulmad, laste ristimine või mõni kontsert.

Kaunas

Kaunast nimetatakse Baltimaade pärliks. Esialgu suhtusin sellisesse kirjeldusse pisut üleolevalt. Eks meil kõigil on ju kombeks oma kodulinna üle uhkust tunda ja seda taevani kiita, kuid pärast reisi Kaunasesse muutsin oma arvamust. Kaunas on tõepoolest üllatavalt põnev linn, mida avastada.

Jaluta mööda jalakäijate tänavat

Jalakäijate tänav

Kaunasega on kõige parem tutvust teha Laisvėsi avenüül jalutades. See jalakäijate tänav on ilusa ilmaga paksult rahvast täis. Siin jalutavad nii tööle ruttavad kontoriinimesed, spordipäevale suunduvad teismelised kui ka kena ilma nautivad keskealised paarid. 

Tänava äärde jäävad mitmed kohvikud, pagariärid ja restoranid. Värskeid saiakesi ja pirukaid saab nautida pagariäris 101 Kepyklėlė. Kohv on siin odav ning soovi korral saab süüa ka pannkooki või suppi. 

Jalakäijate tänavalt leiate mitmeid teatreid, kauni purskkaevu, erinevad kultuuriasutused ning ka turismiinfo keskuse.

Sõida funikulööriga

Žaliakalnis’e funikulöör

Meeldejäävat elamust pakub ka sõit vanaaegse funikulööriga. Linnas on kaks funikulööri, mis ehitati aastal 1935 ning tegutsevad tänase päevani. Žaliakalnis’e funikulöör viib sind vaateplatvormile.

Lisaks ilusale vaatele linnale leiad siit ka hiiglasliku modernistlikus stiilis kiriku. Hoonele pandi Jeruusalemmast toodud nurgakivi juba aastal 1934, kuid kiriku ehitus võttis aega lausa 70 aastat. Nõukogude ajal oli pooleliolevas hoones raadiotehas, nüüd saab aga kirikuterrassilt nautida ilusaid vaateid.

Enne kui trepist alla lähete, võite kõhtu kinnitada burgerikohas “Kuhne”. 

Kõnni kahe jõe kokkusaamispunkti

Kaunase loss

Kindlasti tasuks peale lõunat ette võtta jalutuskäik Kaunase lossi juurde. Legendi järgi magab lossi all müütiline koletis. Lossi võib uudistada väljaspoolt või siis astuda sisse. Sees asub Kaunase linnamuuseum.

Kui päike paistab, minge kindlasti ka Santaka parki jalutama ja kõndige Nemunase ja Nerise jõe kokkusaamiskohta. Legendi järgi sündiski Kaunas nende kahe jõe vahelisest suurest armastusest.

Imetle kauneid hooneid

Modernistlik arhitektuur

See, et Kaunas tõepoolest on Baltimaade pärl, jõuab kõige paremini meie teadvusesse siis, kui vaatame linna arhitektuuri.

Kahe maailmasõja vahel sai linnast Leedu pealinn ning väikelinnast pidi saama Euroopa standarditele vastav suurlinn. Linna hakati ehitama ning modernistlikus stiilis asutusi kerkis nagu seeni pärast vihma. 

Arhitektuurihuvilisel on hea astuda sisse turismiinfopunkti ning haarata kaasa mõni kaart. Näiteks kaart, kuhu on märgitud peale kõik modernistlikus või Art Deco stiilis majad. 

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga