Balkani söögid ja India maitsed: vaata, milliseid rahvustoite Eestist leida võib

Puhkuste aeg on vaikselt läbi saamas. Põngerjatel on juba koolielevus ning viimaks on ka kõik kolleegid kontoris tagasi. Kui aga süda ikka ihkab millegi eksootilise järele, siis on üks võimalus, kuidas reisida ilma kodumaalt lahkumata. Selleks on söök. Nii palju kui on maailmas erinevaid rahvuseid, on meil ka erinevaid toiduvalmistamise viise ning miks mitte avastada uusi ja põnevaid maitseid! Järgnevalt toomegi ära mõned põnevad restoranid, milles pakutav toit küll kedagi külmaks ei jäta. 

Dagestani toidud Põhja-Tallinnas

Maitse kurzesid Dagestani restoranis The Kurze. Allikas: The Kurze Facebook, Puhka Eestis

Kas olete kunagi midagi kuulnud dagestanlastest? Kui mitte, siis teadke, et Dagestani Vabariik kuulub Venemaa koosseisu, sealsed inimesed on sõbralikud ja toit suurepärane.

Niisiis, kui olete Tallinnas puhkamas tasuks kindla peale ära käia restoranis The Kurze. Restoran asub Põhja-Tallinnas, otse trammipeatuse kõrval. Väljast pole hoonel küll suuremat nägu, sees aga võite siinse toidu ja selle serveerimisega küll rahule jääda.

Kurze tähendab pelmeenilaadset toitu. Erinevalt pelmeenidest on kurzed eri värvi ning eri maitsetega. Näiteks võid tellida liha, kõrvitsa või juustu ja kartuli kurze. Või hoopis tellida lauda kurze mixi. Kurzede kõrvale saab tellida veini või šampust. Siin on mõnus ka lastega, sest Kurzes on avar lasteala.

Kui oled kõhu korralikult täis söönud, pole mõtet hakatagi kodu poole sõitma. Miks mitte lasta leiba luusse mõnes mõnusas Tallinna hotellis?

Balkani maitsed Tartus

Värviküllane Balkani toidulaud. Allikas: Restoran Balkan, Puhka Eestis

Kas igatsed Balkanimaade külalislahkust, nende temperamenti ja põnevaid maitseid? Kui Bulgaaria ja Kreeka toidud panevad su südame kiiremini põksuma ning äratavad kõik maitsemeeled, siis pole muud teha, kui sõita Tartusse.

Just ülikoolilinnas tervitab sind päris ehe Restoran Balkan. Tule ja maitse põnevaid Bulgaaria savikaussides serveeritud toite ning naudi ehedaid Kreeka maitseid.

Taustaks mängib Bulgaaria ja Kreeka muusika ning kõik see kokku tekitab tõepoolest tunde, et oled Balkanimaades ja mitte lihtsalt Emajõe Ateenas. 

Gruusia trahter Mimino Jõhvis

Võrratud Gruusia maitsed. Allikas: Lauri Laan, Puhka Eestis

Kes siis ei teaks, et Gruusia toit on parim maailmas. Ja nii see tõepoolest ongi.

Kui grusiinid sind võõrustavad, tekib tunne, et oled Jumal, kes üle nende ukseläve astus. Lauad on lookas, maitsemeeled ärksad, vein voolab ojadena ning inimeste külalislahkusel pole piire.

Just sellise emotsiooni osaliseks saad aga ka siis, kui Gruusia asemel hoopis Jõhvi sõidad, sest just siin asub imeline Gruusia trahter Mimino. Miminos saab nautida selliseid Gruusia köögi hõrgutisi nagu hatšapurid, hinkaalid ja hartšo. Loomulikult ei puudu menüüst ka sütel küpsetatud sašlõkid. 

Mimino sobib ühtviisi hästi nii perega lõunastamiseks kui ka romantiliseks õhtusöögiks. Puhkus ei pea aga Mimino külastamisega sugugi piirduma. Miks mitte jääda ööseks näiteks Toilasse?

Mumbai Munch Mia Glampingus Orissaares

Imeline India köök

Indiat saab kas armastada või vihata, aga India kööki saab küll ainult armastada. See on tõeline ilutulestik sinu suus. Nii palju erinevaid vürtse ja maitseid, puu- ja köögivilju, millele eestikeelsed vasted sageli üldse puuduvad.

Ka kõige närusema väljanägemisega tänavatoidukäru kuskil maantee ääres võib sulle pakkuda taevalikke maitseelamusi. 

Kui soovite aga neidsamu imelisi maitseid kogeda meie oma kodusel Saaremaal, siis ei jää üle muud, kui külastada Orissaares asuvat Mia Glampingut. Just sealt leiate võrratut Mumbai tänavatoitu pakkuva Mumbai Munchi. India maitsete huvilistel tasub aga kiirustada, sest Mia Glamping sulgeb uksed suve lõpus. Kui glämping pole teie teema, võite ööbida hoopis mõnes Kuressaare spaahotellis.

Kreeka maitsed koduses Pärnus

Kreeka maitsed. Allikas: Laura Rohtlaan, www.laurarohtlaa.com, Puhka Eestis

Paradiisirannad, soe merevesi ja luksuslikud hotellid— kõlab nagu Kreeka või hoopis nagu Pärnu? Hea uudis on see, et kõik Kreeka toidu fännid võivad nüüd julgelt seada sammud meie oma väiksesse rannaparadiisi Pärnus.

Restoran Oregano on nimelt üks elavamaid terves linnas. Siin mängib ikka vali muusika ja häbelikku eestlast tervitatakse juba kaugelt. Seda aga sellepärast, et traditsioonilisi Kreeka roogasid valmistab siin kreeklasest peakokk Eduart Bajraktari. Tule ja maitse tükikest Kreekat ja saa aimu sellest, kuidas lõunamaalased söövad ja pidutsevad.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga