6 rahvusparki, kus sügisvärve nautida

Üsna pea ongi käes kõige ilusam aastaaeg Eestis, ehk siis aeg, kui puudel lehed kollaseks, punaseks ja oranžiks värvuvad. Jalutuskäik kollases metsas või sügisvärvides rabas täidab hinge sooja tundega. Just nüüd on õige aeg minna avastama Eesti rahvusparke. Meil on neid tervelt kuus ning igaüks ületab teist oma erilise hingematva iluga.

Lahemaa rahvuspark

Lahemaa rahvuspark. Allikas: Nordic Experience, Puhka Eestis

Lahemaa rahvuspark meelitab külastajaid oma paksude metsade, ilusate veesilmade ja kauni mererannikuga.

Lahemaa pakub elevust nii lastele ja sportlikele inimestele, kes armastavad turnida rändrahnude otsas kui ka hingelt romantikutele, kes ei saa kunagi jalutuskäikudest kalurikülades küllalt.

Tõepoolest, siinsed majad on imearmsad ning üsna pea võid leida end unistamast omaenda väiksest suvilast Lahemaal. Kuni sul aga Lahemaal suvilat pole võid jääda ööbima näiteks Vihula Mõisa või Sagadi Mõisa.

Äge tegevus sügisel: jalgrattaga külast külla

Miks mitte Võsult jalgratas laenutada ja minna Lahemaad avastama kaherattalisel? Võsul saab laenutada nii kaasaegseid rattaid, retrostiilis sõiduvahendeid kui ka maastikujalgrattaid. Rattaga jõuab mööda matkaradu ja maanteid kõigi piirkonna vaatamisväärsusteni. Üks hea mõte on vändata mööda mereäärt kulgevat jalgrattateed Käsmu kaptenite külla.

Matsalu rahvuspark

Matsalu rahvuspark. Foto: Mati Kose

Matsalu koos oma lõputute metsikute rannaniitude, vaikuse ja kümnete linnuliikudega on ideaalne kõigile neile, kes soovivad pead tuulutada ja juhtme seinast välja tõmmata.

Pistke tasku lindude välimääraja ning binokkel ja veetke terve nädalavahetus erinevaid linde jahtides. Uskuge mind see on tõeliselt rahustav kogemus.

Äge tegevus sügisel: avasta Matsalut hobuse seljas 

Kui oled linnuvaatluse jaoks pisut liiga kärsitu ning soovid selle asemel hoopis aktiivselt aega veeta, siis on võimalik Matsalu rahvusparki avastada ka hobuse seljas.

Miks mitte viia kallim romantilisele ratsasõidule sügisesse Matsallu? Võib-olla soovid end proovile panna hoopis seikluslikul ratsasõidul? Jüri talus on variante palju. Pakkuda on näiteks fotoratsamatk või loodusratsamatk, kus õpid tundma ka kohalikku taimestikku ja loomastikku. Ära muretse, kui sa ratsutada veel ei oska, ka algajad on oodatud.

Peale Matsalu rahvuspargi avastamist on mõnus peatuda Haapsalus.

Vilsandi rahvuspark

Vilsandi. Foto: Rivo Veber

Kui oled hingelt mereinimene ning sind paeluvad saared ja juukseid sasiv meretuul, siis on Vilsandi rahvuspark just sulle.

Vilsandi on tõeline paradiis igale looduhuvilise. Tule ja vaata laidudel laisalt lamavaid hülgeid ja uuri siinset rikast taimeriiki. Kas teadsid, et Vilsandi rahvuspargis leidub lausa 30 eri liiki orhideesid?

Geoloogiahuvilistele on see koht kuhu tulla uurima põnevaid kivistisi ning linnuvaatlejad leiavad siit mitut sorti merelinde. 

Matkajatele meeldivad kindlasti Harilaiu kaunid liivaluited ning Kiipsaare majakas.

Äge tegevus sügisel: avasta eksootilisi väikesaari

Miks mitte võtta ette üks mõnusalt sügisene merereis? Mässige ennast sallidesse ja tekkidesse, võtke kaasa termos sooja teega ning kasutage võimalust avastada väikesaari, millele tavaturisti jalg kunagi ei astu.

Kui oled looduse nautimisest isu täis saanud võid jääda ööbima näiteks Saaremaale. 

Soomaa rahvuspark

Soomaa Foto: Sven Zacek

Pole midagi ilusamat sügisesest rabast, kui turbasammal värvub sügavpunaseks ning kaselehed tõmbuvad sünge sügistaeva taustal erkkollaseks. Tõeline värvide pillerkaar! Võta aga fotoaparaat, pere ja sõbrad kaasa ning minge kõik koos rappa.

Soomaal on kaheksa erinevat õpperada pikkusega 1,8- 5,8 kilomeetrit. Miks mitte minna matkama näiteks Öördi õpperajale, mille servas on tore järv?

Äge tegevus sügisel: SUP matk

Kuni septembri lõpuni saab Soomaa jõgedel liuelda SUP-ga. 2-3 tunnine matk laisa vooluga jõgedel sobib hästi ka algajatele. Uuri rohkem infot SUP matkade kohta Soomaal SIIT.

Soomaad on mõnus avastada Pärnust.

Alutaguse rahvuspark

Alutaguse rahvuspark. Foto: Priidu Saart

Kõige suuremad loodusesõbrad ning paksu metsa armastajad leiavad oma paradiisi Alutaguse rahvuspargis, kus põlismetsades elavad lendoravad ning müttavad pruunkarud. Puutumatu loodus vaheldub siin väikeste külade, vanade matmispaikade ja endiste kaevandusaladega.

Äge tegevus sügisel: karuvaatlus

Kas tahaksid näha karu? NaTourEst pakub võimalust veeta öö karuvaatlusonnis, kus iga loodushuviline võib hea õnne korral mõmmikuid, aga ka muid loomi silmata.

Kui soovid onni asemel aga pisut luksust ja mugavust, siis miks mitte jääda ööseks Mäetaguse von ROSEN spasse.

Karula rahvuspark

Karula rahvuspark. Foto: Mati Kose

Lõuna-Eesti maastik on imeline igal aastaajal. Eriti kena on meie kuppelmaastik just sügisel. Tule nautima kauneid sügisvärve ning sajandivanuseid taluhooneid Karula rahvusparki. Istu maalilise järvesilma ääres ning naudi vaikust ja rahu. 

Ärge tegevus sügisel: avasta Karulat rattaga

Päikeselised sügispäevad on parim aeg rattamatkaks. Tuhise mööda Karula 50 kilomeetri pikkust rattarada. Sportlikumad saavad raja läbida ühe päevaga, kui teil on aga võhma vähem, võite jääda metsa telkima või magada metsaonnis Oore telkimisalal. 

Kui te soovite Lõuna-Eestisse ööseks jääda võiksite peatuda Võrumaal.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga