Kaunid aiad ja lilleväljad. Kuhu minna avastama lilleilu?

Kevad on täies hoos ja just nüüd on õige aeg tuua oma ellu veidike värvi. Jaluta tulbipeenarde vahel, avasta erinevaid õisi botaanikaaias, tee kauneid pilte sõprade või perega lilleväljadel, õpi tundma Eesti orhideesid, imetle lõhnavaid liiliad või kauneid roose. Lilled teevad tuju heaks ning pakuvad mõnusat vaheldust igapäevaellu. Soovi korral võib aednikega ka juttu ajada ja taimi kaasa osta, et ka endale kaunis lilleaed luua. Kuhu aga võiks sammud seada lille- ja aiahuviline?

Kirna mõisa tulbimeri

Kirna mõis Türi lähedal on lillefännide radaril olnud juba mitu aastat. Mõisapargis kasvab nimelt üle 60 tulbisordi ning kõik varajased sordid on praeguseks ka õide puhkenud muutes mõisapargi tõeliseks lillevõlumaaks. Lilleväljade värvikirevus tekitab tunde nagu jalutaksid muinasjutus— värvid võtavad lausa silme eest kirjuks. Lilleilu jätkub siin kuni juuni esimeste nädalateni, mil ka hilised sordid on õide puhkenud. Tule ja naudi päikesepaistet ja linnulaulu, joo tulbiväljade kõrval kohvi või söö midagi maitsvat ja tee kauneid pilte. Hoia end hetkeseisuga kursis nende Facebooki lehel. 

Mõisapark on avatud iga päev, kuid nagu ikka tasub võimalusel sättida väljasõit tööpäevale — nii on vähem rahvast ja rohkem privaatsust.

Eesti suurim kirsipuude allee

Kirnalt üldse mitte kaugel, Türil asub Eesti suurim kirsipuude allee, mille 150 puud on just nüüd õide puhkenud. Huvilistel tasuks kirsipuude allee külastamisega kiirustada, sest õieilu jätkub veel vaid nädalaks. Imekaunid roosade õitega puud tekitavad tunde nagu oleksid sattunud kirsside õitsemise ajal Jaapanisse.

Alleele pääseb lähedale, jalutades mööda Türi tehisjärveäärset mini-matkarada.

Tallinna botaanikaia võrratu loodus

Allikas: Tallinna botaanikaaed

Kaunite lillede ja looduse nautimiseks võib ka suurlinna külastada. Miks mitte tulla Tallinnasse ning käia ära botaanikaaias? Just praegu on botaanikaaias õide puhkenud paljud kodu- ja võõramaised lilled sealhulgas tulbid, kirsid, priimulad ja magnooliad.

Jalutage õide puhkenud rododendroni põõsaste vahel ja uudistage eksootilisi taimi palmimajas või imetlege hoopis õrnlillasid ülaseid. Siit leiab uue lemmiklille iga külastaja.

Botaanikaaed asub linnakärast veidi eemal Pirital. Peale botaanikaaia külastust võite võtta ette jalutuskäigu Pirita terviseradadel või külastada teletorni. 

Ööbida on lillehuvilistel kõige mugavam mõnusas ja rahulikus Viimsis. Tallinn Viimsi SPA pakub näiteks nii privaatset 18+ spaapuhkust kui ka perepaketti koos Atlantis H2O Aquapark külastusega.

Orhideefestival Saaremaal

Kui sina, su kaaslane ema või õde on orhideehuviline, siis rõõmusta teda sõiduga Saaremaale. Nimelt toimub 10-12 juunil Saaremaa VIII Orhideefestival. Festivali raames toimub mitmeid põnevaid orhideeretki, aga pakutakse ka õhtust meelelahutust ja lillede maalimise õpituba peredele. Pange jalga mugavad jalanõud ja võtke fotokas üle õla ning tulge avastama Eestimaa kauneid lilli.

Orhideeretked saavad alguse nii Kihelkonna rahvamaja eest kui ka Kuressaare külje all asuvast Loode Tammiku parklast, kuhu saab Kuressaarest nii bussi kui autoga. Kes jalutuskäiku ei pelga, siis võib ka jala tulla. Nimelt asub Loode Tammiku parkla 1,7 km kaugusel GOSPAst, kuhu saate pärast lilleilu nautimist lõõgastuma minna.

Romantiline Tartu Ülikooli botaanikaaed

Tartu Ülikooli botaanikaaeg

Üks tõeliselt armas lilleline nurgake Tartu linnas on Tartu Ülikooli botaanikaaed, kuhu tasub jalutama minna ka nendel, kes otseselt lillede vastu huvi ei tunnegi. Siin on mitmeid romantilisi pinke, kus puhata jalgu, lugeda raamatut, kaaslasega maailma asju arutada või ka lihtsalt linnulaulu kuulata ja looduses olemist nautida. Vaadake kuidas sõnajalgade lehed lahti rulluvad, imetlege tulpe ja magnooliaid või jalutage käänulistel jalgradadel.

Botaanikaaiast mõnusa jalutuskäigu kaugusele, otse Tartu vanalinna, jääb Hotell Soho. See raekoja platsi vahetus läheduses asuv hotell pakub hea hinnaga majutust otse Tartu südames. Ümberringi on palju huvitavaid söögikohti ja eriilmelisi kohvikuid.

Võrratud liiliad Andi Normeti aias

Lisaks botaanikaaedadele ja parkidele on Eestis ka nii mõnigi aiapidaja oma väravad külastajatele avanud. Enne külastamiste uurige aga kindlasti järgi, kas on tarvis oma külastusest ette teatada. 

Üks selliseid aedu on näiteks Andi Normeti aed, mida tasub peale külastada juulis-augustis, siis kui õitsevad liiliad. Liiliaid kasvatatakse siin lausa 300 ruutmeetril. Aed ise asub Põlvamaal, pooletunnise autosõidu kaugusel Tartust.

Paradiisiaed õitseb terve kevad-suve

Mis oleks kui läheks Paradiisi? Miks mitte! Paradiisiaed on kõigi lillelembeliste unelm. Kõigepealt rõõmustavad õiejahtijat kirsi- ja õunapuuõied ning siis avavad oma õielehed 4000 tulpi. Juuni alguses saab aias imetleda rododendroneid ning peale jaanipäeva pakuvad silmailu aias kasvavad 200 roosi. Juuli lõpus mattub aed valgesse hortensiaõite lillevahtu. Seega jätkub lillearmastajale avastusrõõmu terveks kevad-suveks. Kuid külla on oodatud ka kõik teised. Siia võib tulla nautima linnulaulu ja rahu, ammutada inspiratsiooni või leida sisemine tasakaal. Aia perenaine Marje on nimelt ka nõustaja ja coach, kes lisaks välimise ilu loomisele aitab korrastada ka inimeste sisemaailma. 

Aias saab korraldada fotosessioone, pidada perega piknikku, korraldada romantilisi koosviibimisi või mediteerida. 

Aed asub Võrumaal. Kui soovite Lõuna-Eestisse pikemaks jääda, siis uurige kindlasti ka ööbimisvõimaluste kohta Võrus.

Panga talu roosiaed

Kui teil ei saa rooside ilust ja lõhnast kunagi küll, siis soovitame külastada Panga talu roosiaeda Pärnumaal. Siin saab näha erinevaid roosisorte ning huvi korral istikuid ka kaasa osta. Panga talu perenaisel Silvia Tamsalul on eriline huvi Eestis aretatud roosisortide kogumise ja aretamise vastu. Nii võibki ta aiast leida kõik Eestis aretatud roosisordid alates aastast 1950 aga ka vanu pargiroose. Rooside tippaeg kestab jaanipäevast juuli alguseni, kuid on ka sorte, mis õitsevad varem või hiljem. Enne külastust lepi aeg omanikuga kokku.

Peale Panga talu külastust võite läbi astuda ka 10km kaugusel asuvast liblikamajast. Õhtuks on aga mugav leida endale ööbimiskoht mõnes Pärnu spaas või hotellis.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga