Milline rand sobib kõige paremini sinu rannapuhkuseks?

Suvi pole enam mägede taga. See tähendab aga seda, et kaugel pole ka esimesed rannailmad. Tõenäoliselt on meil kõigil oma lemmikrannad, kus kindlasti suve jooksul kasvõi korra ära käime. Kõige sagedamini satume ikka kodulähedasse randa. Kuid kuna Eesti rannajoon on 3793 km pikk, siis võid ette kujutada, kui palju randu meil on. Ning valik on tõepoolest lai. On randu, kus on kohvikuid, baare, söögikohti ja laste mängualasid, aga ka täitsa privaatseid randu looduse rüpes. On mõnusaid varjulisi metsatukaga ääristatud liivaribasid, mis sobivad lastele ja neile, kes päevitamisest ei hooli, aga ka laiu lagedaid liivarandu, mis on ideaalsed kõigile, kes soovivad päikese käes peesitada. 

Meil on ilusaid liivarandu, mõnusaid kivirandu ja randu, kus võid oma rannalina kasvõi suurele kivirahnule laotada. Milline rand on ideaalne sinu rannapuhkuseks?

Pärnu rand: peredele ja peolembestele

Foto: Visit Estonia

Pärnu rand on paljudele see koht, kus suvel vähemalt korra ära käia ja seda põhjusega. Ranna lai liivariba mahutab mugavalt nii pered, noored, rannajalgpalli või -võrkpalli huvilised kui ka alasti päevitajad. Loomulikult pole kõik need inimgrupid rannas segamini, kõigil on rannas oma koht. Tervise Paradiisi ranna poolne osa on surfarite päralt, kes tuulise ilmaga merel trikke teevad. Rannahotelli ette jääv osa on ideaalne peredele, kes otsivad vaikust ja mõnusat omaetteolemist. Seene ümber asub keskrand, kus sageli mängib muusika ning kuhu kogunevad noored. Siit leiab ka palju söögikohti. Edasi leiad luidete vahel Väikse Kuuba, kuhu kogunevad peolembesed rannanautijad. Kui jalutad edasi jõuad naisteranda. Siia on mõnus tulla sõbrannade, ema, vanaema ja lastega. Sobib kõigile naistele, kes kardavad päevitusrante või on rannariided koju unustanud. Rannapäeva võib lõpetada aga jalutuskäiguga muulil.

Laulasmaa rand pakub mõnusat varju

Laulasmaa valge liivarand on ümbritsetud kauni männimetsaga, mis teeb sellest imelise ranna neile, kes väga palju päikest ei kannata. See sobib hästi paaridele, kes hea meelega varju naudivad või peredele ja suurematele seltskondadele, kellest näiteks mõned soovivad päevitada, teised aga varjus mõnuleda või lugeda. Ka lastel on varjus mängides mõnusam ning pole ka ülekuumenemise ohtu.

Päikselembesed saavad aga sammud seada valgele liivarannale. Muide, nime on Laulasmaa rand saanud jala all “laulvate liivade” järgi, nii et kui sa pole selle loodusnähtusega veel tuttav, siis tasuks kindlasti Laulasmaal ära käia.

Lähedal asub ka LaSpa Laulasmaa, kust saab vajadusel laenutada rannatarbeid. Surfisõbrad võivad osaleda surfikooli koolitustel ning kui tekib janu, saab rannabaarist soetada jahutavaid jooke.

Narva-Jõesuu: ideaalne salarand

Autor: Mariann Liimal, Visit Estonia

Kui oled üks neid inimesi, kes naudib privaatseid salarandu, siis tuleb sul tõenäoliselt autonina keerata Narva-Jõesuu poole. Siin asub Eesti üks pikimaid 9,5-kilomeetrine rand, mis võimaldab rannaskäigu ühendada jalutuskäigu või lausa matkaga. Ning ruumi on siin tõepoolest kõigile ja keegi ei pea naabriga külg-külje kõrval lamama. 

Kui te aga kaugele minna ei soovi on keskrannas kõik vajalik olemas. Näiteks saate mängida rannavõrkpalli, lapsed saavad atraktsioonidel turnida ning peale mõnusat rannapäeva saab end väliduši all värskendada.

Viimsi: hubane rand peredele ja paaridele

Viimsi rand on mõnusalt väike nurgatagune ja sobib hästi kõigile neile, kes naudivad privaatset ja kodust olemist. Siin on hea kõrkjate vahel ajalehte lugeda või pikniku pidada samal ajal kui lapsed sulistavad kaldaäärses vees. Lastele on olemas ka mänguväljak ning kui päike hakkab liiga tegema on mõnus jäätisekioskist külma maiust hankida. Suvenautijad leiavad kiiresti üles ka hinnatud RootSu rannabaari. Kui ilm on vihmane ja randa ei tõmba, saab veemõnusid nautida Tallinn Viimsi SPA-s või Lavendel Spa Hotellis.

Mändjala rand: mõnus valik peredele

Allikas: OÜ Saaremaa Camp

Kas teadsid, et Mändjala rannas asub Saaremaa suurim liivakast? Seega, kui soovid lapsi rõõmustada paki kogu pere bussi või autosse ning võtke suund Saaremaale. See populaarne supelrand asub kõigest 10km kaugusel Kuressaarest.

Mändjala on parim külmavarestele. Eesti kõige lõunapoolsema ranna vesi on mõnusalt soe. Sügavaks läheb siin aeglaselt, nii saavad ka pere kõige väiksemad liikmed sulistamist nautida. Januseid ootab rannabaar, mugavuse otsijaid aga rannatoolid ja võrkkiiged.

Paralepa rand: sooja merevee austajatele

Allikas: Läänemaa Turism

Teine suurepärane rand kõigile sooja merevee nautijatele on Paralepa rand Haapsalus. Ajalooline Paralepa rand on meelitanud puhkajaid juba aastast 1928.

See mõnus kodune rand on populaarne perede hulgas, sest rannas asub rohkesti kaasaegseid atraktsioone lastele. Võimalik on osta jäätist ja karastusjooke. Aktiivsemad puhkajad saavad mängida võrkpalli.

Toila: kui soovid end maailmast välja lülitada

Allikas: K.Ernits

Toila rand on just see mõnus koht, kuhu võtta rannalina, pudel vett, ujumisriided ja raamat ning veeta siin terve päev. Siin segunevad kohalikud ja kaugelt tulnud spaakülalised ning igaüks võib sellel kivisel rannal oma koha leida. Lastele on piisavalt ruumi mängida ning väikohvikust saab osta nii süüa kui juua. Kivine rand on liivarandadega harjunule midagi uut ja huvitavat ning pakub ka lastele palju põnevust. Rand on mõnus ka jalutamiseks ning romantiline koht, kus vaadata päikeseloojangut ja pidada piknikku.

Ratastooli ja lastevankriga ligipääsetav Roosta rand

Foto: Rivo Veber

Roosta puhkeküla vahetus läheduses asub üks Loode-Eesti kaunemaid randu. Mõnusaks teeb ranna see, et see on hästi ligipääsetav. Siin on suur parkla ning randa pääseb nii ratastooli kui lapsevankriga mööda laudteed.

Rannas saab osta nii suupisteid kui jooke. Aktiivne puhkaja leiab aga palju põnevust lähedal asuvast Rooste puhkekülast, kus saab mängida tennist, mingigolfi või bowlingut. Adrenaliinijanused saavad oma võimed proovile panna seikluspargis. 

Pirita rand: aktiivsele puhkajale

Allikas: Kristi Eerik, Visit Tallinn

Pirita rand on populaarne puhkeala kohalikele. Kuid imeline koht ujumiseks ja lõõgastumiseks ka puhkajale pärast tegusat päeva Tallinnas. Imetle kauneid jahte jahisadamas, proovi SUPi või õpi sõitma purjelauaga. Päevita rannas, uju või naudi lähedaloleva männimetsa varjulist vaikust.

Kui keskrannast leiad sa palju söögikohti ja atraktsioone, siis mida kaugemale sa jalutad seda rahulikumaks ja perekesksemaks muutub ka rand. 

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga