Kuhu minna matkama talvises Lätis?

Ehkki käes on märts, püsivad temperatuurid meie laiuskraadil talvised. Talvest ei tasu aga lasta end hirmutada. Vastupidi, just praegu vajame värsket õhku, valgust, vitamiine ning looduse tervendavat toimet.

Kui tunned, et Eesti matkarajad on kõik käidud ja tehtud, siis miks mitte uurida, mis toimub piiri taga Lätimaal? Et su talvine matk Lätis oleks eriti mõnus, valisime välja just need matkarajad, mis asuvad mõne kohviku või söögikoha lähedal ja kus saad peale kosutavat matka end mõnusasti üles soojendada. 

Gauja jõeorg Sigulda lähedal ja suupiste kohvikust Doma

Imekaunis Gauja jõeorg. Allikas: latvia.travel

See 9,3-kilomeetrine ringikujuline matkarada algab mugavalt Siguldast. Siguldasse saab Riiast rongiga ning lisaks matkarajale saate Siguldas külastada ka kolme lossi ja mõisa.

Sellel rajal kõnnite mööda lumist Gauja jõeorgu. Teepeale jääb ujumiskoht, kus on suvel hea end värskendada.

Edasi kõndige üle silla ning imetlege Läti suursuguseimaid liivakivipaljandeid. Teele jäävad veel mõned koopad ja ojad. Kui üldiselt on rada üsna kerge, siis matkaraja lõpus ootab pingutus— nimelt peate Gauja jõe orust üles ronima. Olemas on trepid, kuid olge ettevaatlikud. Talvel on need tihti üsna libedad.

Pärast matka ootab teid kohvik Doma, mis on avatud vaid reedeti ja nädalavahetustel. Menüüst leiate burgerid ja burritod ning maitsvad croissant’id. Taimetoitlased saavad nautida falafeliburgerit ning veganite rõõmuks pakutakse kohvi ka kaerapiimaga.

Rabamatk Kemeri rahvuspargis ning maitsev pitsa

Kemeri raba. Allikas: latvia.travel

Üks hea asi matkamise juures on see, et peale seda võib ilma igasuguste süümepiinadeta süüa kaloririkast toitu. Kui olete kiirtoidu ja ilusa looduse fännid, siis sobib teile 5-kilomeetri pikkune Suur Kemeri rabarada.

Kemeri rahvuspark on muuhulgas ka suurepärane koht linnuvaatlejatele. Lindude rände ajal lendab siit üle sadu hanesid ja sookurgi. Ronige kindlasti ka vaatetorni. 

Kui olete matka edukalt lõpetanud, on aeg suunduda pitsat sööma. 7-minutilise autosõidu kaugusele jääb Annas Pica, kus saab mõnusas atmosfääris maitsvaid pitsasid nautida.

Liivadüünid ja männid Kolka sarve männirajal ning lõunasöök keset metsa

Kolka sarv. Allikas: latvia.travel

 

Kui teil on soov avastada Lätimaa seda tippu, mis peaaegu vastu Saaremaad ulatub ehk Kolka sarve, siis minge matkama 1,2-kilomeetrisele Kolka sarve männirajale.

Pange end soojalt riidesse, sest mereääres on talvel väga tuuline. Tundke, kuidas olete osa loodusest ning kuidas kõik mured mändide alla maha jäävad. Hingake sisse sõõm värsket õhku ning ronige siis Kolka sarve vaatetorni. 

Kui kõht tühjaks läheb, seadke sammud lähedalasuvasse söögikohta nimega Divjūriņas, kus saab otse looduses lõunat süüa.

Adamovase loodusrada ja maitsvad Läti toidud

Maaliline matkarada Allikas: latvia.travel

Adamovase loodusrada asub Lõuna-Lätis Kraslava lähedal. 1,8-kilomeetri pikkune loodusrada pakub palju vaheldust. Teed on käänulised ning rada täis tõuse ja languseid ning igalt poolt avanevad kaunid vaated.

Siin võib kohata loodukaitse all olevaid linnuliike nagu must toonekurg ja valgerähn. Pane end valmis treppidest ronimiseks ja kauniteks vaadeteks Daugava jõele. 

Kui matk õnnelikult läbitud, jalutage tagasi Kraslavasse, kus teid ootab kohvik Todes. Todeses pakutakse nii Läti koduseid toite kui ka kebabi, pitsat ja burgerit.

Carnikava promenaad ja pannkoogid Maza Upe kohvikus

Läti pikim promenaad. Allikas: latvia.travel

Siin on midagi rannikumaastiku austajatele. Nimelt asub Carnikavas Läti pikim 1,8-kilomeetri pikkune promenaad, mis kulgeb läbi Piejura rahvuspargi. Hingake sisse männiõhku ning nautige talvist mereranda.

Kui olete promenaadil jalutamisest väsinud ja soovite keha kinnitada, siis astuge sisse promenaadi alguses asuvasse Maza Upe kohvikusse. Teid ootavad crepdid, wrapid, nachod ja supid ning kõik see äärmiselt mõnusas atmosfääris. Kohvikul on nimelt suured maast laeni aknad, millest on väga mõnus talvist lumesadu nautida.

Ragakāpa Looduspark ning Trailer 36 Line

Kui Carnikava promenaad jääb Jurmalast ida poole, siis Jurmalast läänes asub Ragakāpa looduspark. 3,4-kilomeetrine matkarada viib külastaja taas läbi luidete ja männimetsa. Kõndige mööda sinkavonkalisi laudteid läbi metsa, laskuge treppidest ning nautige talvist merd. Käige kindlasti ka vaateplatvormil ning lõpetage matk restoranis nimega Trailer 36. Line.

Siin saab maitsta Balti sushit, millest leiate heeringa, kartuli, muna ja kohupiima, kuid menüüs leidub ka muid mereande ja ka põnevaid taimseid toite.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga