Mida teha Siguldas?

Kui soovite minna pere või kaaslasega reisile, kuid ei taha kulutada reisile liiga palju aega ega raha, siis on hea mõte vaadata ringi meie naaberriikides. Nii mõnegi jaoks piirdub Läti külastus vaid pealinna Riia nägemisega. Õnneks pole see aga ainuke külastamist vääriv paik Lätimaal. Kui Riias käidud ja Jurmala nähtud, on aeg minna Siguldat avastama. 

Ajalooline Sigulda linn asub Gauja Rahvuspargis ning jääb Riiast vaid 55 km kaugusele. Lätlaste jaoks on Sigulda populaarne puhkusepaik, kus saab harrastada erinevaid aktiivseid tegevusi. Vaatamegi nüüd lähemalt, mida võiks Siguldat külastades ette võtta.

Sõida rippraudteega üle Gauja jõe oru

Rippraudtee Siguldas. Allikas: latvia.travel

Üks parimaid võimalusi Siguldaga tutvumiseks on teha seda õhust. Nimelt saab Siguldast sõita rippraudteega Krimuldasse. 43-meetri kõrguselt maapinnast avanevad kaunid vaated Gauja jõe ürgorule, Sigulda bobisõidurajale, Turaida lossile ja Krimulda mõisale. 

Kokku kestab sõit seitse minutit ning õhk-köisraudtee on rahvast Sigulda ja Krimulda vahet sõidutanud juba aastast 1969.

 

Avasta Lätimaa loodust

Talvised värvid looduses. Allikas: latvia.travel

Sigulda asub Gauja rahvuspargis, mis teeb sellest imelise koha, kust alustada tutvumist Läti loodusega. Kõige parem on külastada Sigulda turismiinfokeskust ning küsida sealt radade kohta lisainfot. Matkaradu on Sigulda ümbruses igale maitsele.

On nii 20-kilomeetri pikkuseid matkaradu tõsistele matkajatele kui ka alla 10-kilomeetrilisi radu peredele. 

Page külma ilma eest Sigulda spordikeskusesse

Veemõnud Sigulda spordikeskuses. Allikas: latvia.travel

Kui väljas sajab paksu lund või on lörts ja sula ning olete linnas tiirutamisest või looduses matkamisest juba läbi külmunud, siis on hea mõte minna paariks tunniks Sigulda spordikeskusesse.

Lisaks jõusaalile ja basseinile tõmbab puhkajaid siia veepark koos kahe liutoruga, kolme erineva vanni ning ägeda mägijõega. 

Lisaks veekeskuses hullamisele ootavad teid ka saunad ja massaažidušid.

Avasta Sigulda maitseid

1-10 aprillini toimub Siguldas restoranide nädal

Kui oled see reisija, kes avastab uusi paiku läbi maitsva toidu, siis oled küll sattunud õigel ajal õigesse kohta. Nimelt võiksid sa sel juhul sättida oma Siguldasse sõidu aprilli algusesse, sest 1.-10 aprillini peetakse Siguldas restoranide nädalat, kus külastajatel on võimalik nautida kolmekäigulisi eineid 25€ eest.

Kui satute Siguldasse festivali väliselt, võite väisata näiteks restorani Osvalds Pupa Jana Tirguse turul, mis pakub fantastilisi lõunapakkumisi.

Kui tahaksid juua kohvi, võtta ampsu kiirtoitu või nautida sooja suppi, siis ühine Riiast tulnud kohalike turistidega ning kiika sisse Doma kohvikusse. 

Magusasõpru tõmbab aga kahtlemata kohvik Mr. Biskvits. See kohvik on spetsialiseerunud teele ja kookidele. Näljasematel külastajatel teevad kõhu täis supid, salatid ja praed. 

Tuhise suuskadel üle lumeväljade

Lumise ilmaga tasuks kindlasti külastada Sigulda suusanõlvu. Just siin, Siguldas, asuvad Lätimaa kõige pikemad ja laiemad suusanõlvad. Siguldas on olemas nii mäesuusakeskus koos instruktoritega kui ka murdmaasuusakeskus. 

Mäesuusatajatel on valida Kaķīškalnsi mäe, Reinise ja Rāmkalnsi raja vahel ning Cēsise pool asuvad Ozolkalnsi ja Žagarkalnsi nõlvad.

Murdmaasuusatajad leiavad oma rajad üles aga Sigulda spordi- ja aktiivse puhkuse keskuses.

Bobi- ja kelgurada

Adrenaliinirohke bobirada. Allikas: latvia.travel

Sigulda on eriline ka selle poolest, et aastal 1986 avati seal bobi- ja kelgurada, millel saavad adrenaliini püüda nii elukutselised sportlased kui ka kõik muud huvilised. Sõitu saab teha nii suvel kui talvel ning 16 kurvi läbimist saab nautida 10€ eest.

Kõik adrenaliinisõbrad võivad rõõmust väriseda, sest kelk võib saavutada kiiruse kuni 125 km/h. 

Sigulda lossid

Turaida loss. Allikas: latvia.travel

Jah, sa kuulsid õigesti! Siguldas on külastajatele vaatamiseks lausa kolm uhket lossi. Sigulda uus ja vana loss asuvad kenasti üksteise kõrval. Vana loss ehitati keskajal. Keskajahuvilised saavad siin ronida põhja- ja peavärava torni ning uudistada vabaõhulava. 

Uus loss on aga tehtud neo-gooti stiilis ning selle interjööri peetakse Läti rahvusromantismi pärliks. Lossis saab osaleda erinevates õpitubades, kus õpetatakse valmistama Sigulda jäätist või saab teha endale Sigulda kuulsa jalutuskepi.

Kolmas imekaunis loss asub Siguldast paari kilomeetri kaugusel Turaidas. Turaida tähendab muide liivi keeles jumalate aeda. Lossi ümbritsev ala on tõepoolest väga ilus. Loss on ehitatud punasest tellisest tellisgootika stiilis.

Mida aga selles uhkes lossis teha? Kindlasti tasub ronida 38meetri kõrgusesse peatorni, et imetleda ümbritsevat loodust. Aga ettevaatust! Kui oled klaustrofoobiline, siis võid torni ka vahele jätta, sest vaateplatvormile viivad kiviastmetega väga kitsad ja madalad käigud. Keda pool meetrit laiad ja pisut üle pooleteise meetri kõrgused käigud ära ei ehmatanud, laske aga minna. Vaated on vaeva väärt.

Krimulda mõis

Kaunis Krimulda mõis. Allikas: latvia.travel

Neljandaks kauniks hooneks on Krimulda mõis. Kollane sammastega mõisahoone on taas asetatud imelisse Gauja rahvusparki. Siit leiate mõisapargi ja restaureeritud mõisahoone koos kõrvalhoonetega, mis kokku moodustavad omamoodi linnaku. 

Hetkel tegutseb mõisahoones spaahotell ning siin toodetakse veini. Mõisaaias, selle ümber olevatest metsadest ja farmidest pärit marjadest ja lilledest, tehakse veini, kalvadosi ja džinni. Jooke saab osta lähedalasuvast pood-kohvikust. Krimuldasse võite sõita Sigulda rippraudteega.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga