Mida teha kevadises Pärnus?

Pärnu rannaniit. Foto: Susann Kõomägi

Kui mõtleme Pärnu peale, siis tuleb esimesena silme ette kesksuvine rand, pungil täis välikohvikud Rüütli tänaval, pikad jalutuskäigud rannas päikeseloojangu ajal ning Põksust kostuvate rütmide taustal hommikuni tantsimine.

Fakt on see, et paljud kohalikud eelistavad Pärnut just hooajavälisel ajal, kui päike piilub juba pilve tagant välja, kuid restoranides ja rannas pole veel suurt tunglemist. See on ideaalne aeg lõõgastuda ning otsida esimesi kevade märke. Aga mida siis ikkagi võiks ette võtta kevadises Pärnus?

Tervistav jalutuskäik Jaansoni rajal

Foto: Eesti Paigad

Pärnu pole ainult meri. Siin on ka imearmas jõeäär, mis kutsub kõiki külastajaid jalutama, rulluisutama või rattaga sõitma. Esimestel soojadel päevadel kogunevad kohalikud siia meelsasti jalutama ja sportima. 

Jaansoni rada algab kesklinna silla juurest ning lõppeb Papiniidu sillal. Rajale jääb nii pinke kui piknikukohti, jalutuskäigul möödud sa sõudeklubist ja väliujulast. Kokku on rada 4km pikk.

Lõõgastu spaas

Pärast jalutuskäiku või väsitavat tööpäeva pole midagi mõnusamat, kui nautida veeprotseduure või higistada saunas. Spaa pühib peast kõik muremõtted ja stressi ning kutsub hetkes olema ja hetke nautima. 

Pärnu on tuntud oma spaade poolest ning siin näib justkui oleks iga nurga peal mõni spaa. Millest võiks siis spaa valimisel lähtuda? Eks ikka oma soovidest. Näiteks, kui su sooviks on kogeda midagi uut, siis tasuks üle vaadata Pärnu kõige noorem 2019 aastal avatud Wasa Resort. Kui sind paelub võimalus proovida palju erinevaid saunasid, siis sea sammud Estonia Medical Spa & Hotelli. Väga rahakotisõbralik on aga Viiking Spaa, mida on lõbus külastada nii koos laste kui ka kallimaga.

Kui sind paelub aga spaade ajalugu ning 1970. aastate ahritektuur, siis saad end turgutada Tervis Ravispaahotellis.

Hinga mereõhku

Foto: Susann Kõomägi

Rannakaugetele inimestele tundub, et rand on miski, mida külastada vaid suvel. Pärnakate jaoks see nii ei ole. Rand pole nimelt vaid peesitamiseks ja ujumiseks, see on ka suurepärane koht, kuhu minna pere või sõpradega vabal ajal jalutama. Ning igal aastaajal on mereäär täis üllatusi. Sügisel võid päikselisel päeval pingil raamatut lugeda ja nautida, talvel kõndida lõputuna näival merejääl ja kevadel jääpankade vahel kulgeda. Pärnu rannal on tõepoolest mitu nägu.

Foto: Susann Kõomägi

Miks mitte alustada jalutuskäiku Tervise Paradiisi juurest ning teha väike tiir Pärnu rannaniidu matkarajal? Naudi ärkavat loodust ning roni vaatlustorni.

Sealt edasi seadke aga sammud kenale vastrenoveeritud promenaadile. Promenaadi lõpus võite rannaliival jalutuskäiku jätkata kuni muulini välja.

Sulista Tervise Paradiisi veekeskuses

Kui reisite lastega või olete lapsemeelsed, siis tasub kindlasti külastada Tervise Paradiisi veekeskust. Tervise Paradiis asub otse rannas ning sealne veekeskus pakub lõbusat ajaveetmisviisi tundideks. Hullake mägijões, sooritage vettehüppeid ning katsetage ära kõik lahedad liutorud.

Ronimishuvilised võivad oma võimed proovile panna basseinis asuval ronimisseinal ning esimeste päiksekiirte nautlejad saavad sulpsatada eelsoojendatud välibasseini. Loomulikult ootavad teid ka saunad ja mullivannid ning kui janu kimbutama hakkab, siis sea sammud veekeskuse Aqua baari.

Kiika muuseumisse

Allikas: Pärnu muuseum

Kui ilm on vihmane, siis võid minna uudistama Pärnu muuseumit. Pärnu muuseumi püsinäitus viib sind rännakule läbi Pärnu ajaloo kiviajast kuni kaasajani välja. Imetle kauneid rahvariideid ja talulaste kiikhobu või vaata millised ikka nägid välja korvtoolid, kus 1920. aastate puhkajad end üleliigse päevituse eest kaitsesid. Huvitav on ka näha, mismoodi nägi välja eestlaste kodu erinevatel ajastutel. 1970. aastate tuba sektsioonkapi ja vanaaegsete tugitoolidega viib teid kindlasti ajas tagasi. Ehk tuleb teile mõni mööbliese tuttav ette näiteks suvilast või vanatädi korterist?

Külasta legendaarset pontšikukohvikut

Allikas: Elen Juurma

Peale muuseumikülastust on mõnus maha istuda ja veidi keha kinnitada. Kui tahad lihtsalt kohvikusse minna ja midagi magusat hamba alla saada, soovitame läbi astuda pontsikukohvikust. Pühavaimu tänaval asuva sõõrikubaari teeb eriliseks see, et see avati juba 1950. aastatel. Vahepeal on vahetunud riigikorrad, sisekujundustrendid ja rõivamoed, kuid pontsikubaar on alati sama. Telli paar sooja sõõrikut ning kuum kohv ja istu maha ajaloohõngulisse kohvikusse. Kui sul magusaisu parasjagu pole võid võta ampsu soolasest pirukast või mõnuleda kiluvõileiva ja kartulisalatiga.

Tee tiir peale Pärnu kunstigaleriidele

Allikas: Pärnu Linnagalerii

Kui oled kunstihuviline, siis miks mitte võtta ette väike jalutuskäik ning käia läbi linna olulisemad kunstigaleriid?

Alustada võid näiteks Nikolai tänavalt Supelsakste kohviku juurest. Just siin asub kunstnike maja, mis on äge selle poolest, et just siin asuvad nii mõnegi Pärnu kunstniku stuudiod ja vahetevahel resideeruvad siin ka kunstnikud välisriikidest. Selles 1930. aastel ehitatud funktsionalistlikus stiilis villas toimub palju põnevaid kaasaegse kunsti näituseid. 

Teine põnev näitusepaik on Pärnu Linnagalerii, mis asub Pärnu raekojas. Sealsetes mõnusa naksuva parketiga ruumides toimuvad pidevalt erinevad huvitavad näitused.

Edasi tasub sammud seada Pärnu Hotelli suunas. Iseseisvuse väljakul kõrgub nimelt uhke maja, mis peidab endas Uue Kunsti Muuseumi erilist kollektsiooni, kus on töid tuntud Eesti tegijatelt nagu Peeter Mudist, Jüri Arrak ja Kaljo Põllu. Igal suvel toimub UKMis aktinäitus “Mees ja naine” ning peetakse Pärnu filmifestivali, mis on kõigile huvilistele tasuta.

Naudi pitsat populaarses Steffani pizzarestoranis

Allikas: Steffani Pizzarestoran

Pole vist eestlast, kes poleks kuulnud pizzarestoranist Steffani. See on koht, kus kohtuda sõpradega, pidada sünnipäeva, kinnitada keha või minna romantilisele õhtusöögile kallimaga.

Klaas veini ja maitsev pitsa— see on lihtne ja hea Itaalia klassika. Kui suvel pead oma kannatuse proovile panema, sest järjekord poppi pitsarestorani lookleb tihtilugu aiaväravast välja tänavale, siis hooajaväliselt seda probleemi pole. Lase aga end teenindada ja pitsal hea maitsta.

Parim aeg teatrikülastuseks

Allikas: Endla teater

Kas teadsid, et Pärnu on ka suurepärane koht hankimaks uusi teatrielamusi? Nimelt asub siin Endla teater, kus tugevate lavastajate käe all aiatvad teatrimaagial realiseeruda  sellised näitelejad nagu Märt Avandi, Andrus Vaarik ja Karl-Andreas Kalmet. Lavastustest on muuhulgas valikus teatriklassikaks saanud “Kolm Õde”, mõtlemapanev armastuslugu “Noor jää” või lõbus mõrvakomöödia “Hotell laibaga”. Teatrihoonest lahkudes saadab teatrimaagia sind tõenäoliselt veel terve kodutee. Naer viib muremõtted ning nähtud tükk pakub mõtteainet veel pikaks ajaks.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga