Mida teha Riias jõuluajal?

Käes on pühadeaeg, linnade keskväljakutele on kerkinud jõulupuud. Oma kodukohas on meil omad traditsioonid, mida me jõulude ajal kindlasti teeme. Kelle jaoks on see jõuluturu külastamine, kes läheb sõbrannaga glögi jooma või lastega “Pähklipurejat” vaatama. Mõni aga käib igal aastal kirikukontserdil. Mida aga teha siis, kui olete jõulude ajal võõras linnas või koguni teises riigis?

Vaatamegi nüüd, milliseid põnevaid elamusi pakub lõunanaabrite pealinn Riia!

Külasta jäneste kuningriiki

Pehmed karvapallid Esplanaadi pargis

Kui teil on kaasas väiksed lapsed või loomaarmastajad, tuleks kindlasti esimese asjana seada sammud Esplanaadi jõuluturule. Esplanaadi park asub otse kesklinnas kunstimuuseumi ja Riia Kristuse Sündmise katedraali vahetus läheduses.

Just siin vallutavad külastajate südamed jõuluajal kümned jänesed. 

“Jäneste kuningriigis” on olemas kõik eluks vajalik: väiksed jänesemajad ja isegi kirik. Lapsed jälgivad jänkude tegemisi ninad vastu aeda surutult. Kui lapsed lubavad, siis vaadake kindlasti üle ka jõuluturu letid, kust leiab kohalikku käsitööd muuhulgas kudumeid, jõuluehteid, tikandeid, koduveini, mett, küpsetisi ja muud maitsvat.

Sel aastal pannakse parki tiirlema ka vaateratas, et kogu stseenile veelgi vaatemängulisust lisada. 

Söö Lidos verivorsti

Eesti ja Läti jõululaud näeb üsna sarnane välja

Kui olete jõulureisil, siis on pasklik süüa jõulutoitu ning selleks pole tarviski kuhugi peenesse restorani minna. Verivorst, ahjukartulid, kapsad, liha ja pohlamoos on kõik olemas ka lätlaste jõululaual ning jõulurooga pakutakse jõuluajal igas Riia Lidos.

Külasta jõuluturgusid

Riia jõuluturud ootavad

Just nagu Tallinnas on ka Riias mitu kuulsat jõuluturgu, mida pühade ajal reisides kindlasti vahele jätta ei tasuks. 

Kõige populaarsem on Toomkiriku väljaku jõuluturg. Tule ja naudi jõuluaega Riia vanalinnas hõõgveini nautides ja jõulupuu ees pilte tehes. Õhk on siin alati täidetud kaneeli, ingveri ja röstitud mandlite lõhnaga.

Koputage jõuluvana maja uksele, öelge tere toimekatele päkapikkudele või saatke kiri otse Lapimaale, päris jõuluvanale. 

Toomkiriku väljaku jõuluturg on tore sellepoolest, et seal on palju tähelepanu pööratud muusikale. Reedeti keerutab plaate diskor. Laupäeviti esinevad koorid ja ansamblid ning pühapäeval kõlab Toomkiriku väljakul folkmuusika. 

Lisaks glögile on jõuluturu menüüs ka erinevad kokteilid, siin saab nautida talvist tänavatoitu ja traditsioonilisi Läti sööke. Loomulikult saate siit osta ka kõik vajalikud ja veel puuduolevad jõulukingid. 

Täiesti omamoodi jõuluturu leiab aga teisele poole jõge jäävat Kalnciema kvartalist. Nimelt peetakse siin turgu 19. sajandist pärit puumajade vahelisel õuealal. Teid ootavad soojad toidud, glögi, meeleahutus lastele ja loomulikult ka elav muusika.

Kuu valgusskulptuur

Läti Rahvusooperi kõrvale kerkib Kuu valgusskulptuur Allikas: latvia.travel

Lisaks jõuluturgudele rõõmustab Läti pealinn külastajaid ka pea 700 valgusinstallatsiooniga, mis panevad valguses särama nii Riia kanali kaldad kui ka erinevad linnapargid.

Kõige suurejoonelisem vaatamisväärsus on aga Läti Rahvusooperi kõrval asuv 11 meetri kõrgune Kuu valgusskulptuur, mille juurde on ehitatud ka spetsiaalne platvorm, kus avaneb linna kõige maagilisem vaade.

“Lumivalgekese ja seitsme pöialpoisi” valgusinstallatsioon

Teine eriline valgusinstallatsioon asub Mežapargis. Esimest korda avatakse Mežapargis valguste aed, kus asub “Lumivalgekese ja seitsme pöialpoisi” muinasjutumaailm. Lisaks muinasjututegelastele saab pargis näha ka laulvat jõulupuud, lastele on välja mõeldud erinevaid mängulisi tegevusi ning pargis on palju kohti, kus teha kauneid pilte.

Valguste aed jääb avatuks kuni 3. märtsini. 

Maiusta Parunāsim kafe’teekas

Puhka jalgu õdusas kohvikus

Kui soovite vahepeal natuke sooja saada, siis tasub sisse astuda Parunāsim kafe’teekasse, mida kutsutakse ka vana Riia kõige romantilisemaks kohvikuks.

Kirikuhoovis asuv tumedates toonides kohvik võlub oma hubasusega ning sobib imeliselt jõulutunde tekitamiseks paaridele, kes soovivad veidi omaette aega veeta või neile, kes tahavad koogi ja glögi kõrvale rahus raamatut lugeda.

Vaata ooperiteatis balletti “Pähklipureja”

Balletti “Pähklipureja” mängitakse ka Läti Rahvusooperis.

Millal siis veel, kui mitte praegu osta piletid ja minna vaatama balletti? Eriti äge on seda teha teises riigis, sest nii saab sisse piiluda ka uhke arhitektuuriga Riia ooperimajja. Loomulikult võite minna ka giidiga eksursioonile, kuid jõuluajal on soovitatav siiski ära vaadata ballett “Pähklipureja”. Pakkige aga pidulikud riided kaasa ning lubage endale jõuludeks üks eriline elamus. 

Minge kontserdile

Uuri järgi, kui hea akustika on Peetri kirikus Allikas: latvia.travel

Teine kindel viis, kuidas end jõulumeeleollu saada on minna kuulama kontserti. Jõuluajal on Riias kaks põnevat muusikasündmust.

Näiteks toimub klassikalise muusika kontsertite seeria “Euroopa jõulud”, mis pakub erinevates kontserdikohtades publikule võimalust nautida Bachi, Mendelssoni ja Schuberti muusikat ning ka tuntud jõululaulude džassarranžeeringuid. 19.-29. detsembrini on kavas neli kontserti.

Meeleolukad kontserdid toimuvad ka Peetri kirikus. Viiulimuusikat saab nautida 21. detsembril, aga kontserdid toimuvad ka pärast jõule 31. jaanuaril, 7. veebruaril ja 15. veebruaril.

Suusarajad ootavad

Jõuluaeg on parim aeg nautida talviseid tegevusi

Nagu Tallinnaski on ka Riias mitmeid suusaradu, millel on mõnus kargel talvepäeval veidi sporti teha. Võta kaaslane käevangu või lapsed kaasa ńing minge ja uurige järgi, kuidas lätlased suusatavad.

Suusatiiru tegemiseks tuleb sammud seada Võiduparki, Lucavsalasse või Purvciemsi linnaossa. Suuski pole vaja kaasa võtta, sest kõik rajad pakuvad ka suusalaenutust. 

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga