Mis on tõukekelgutamine ja kus seda proovida saab?

Tõukekelguga saab kulgeda rahulikult või arendada suurt kiirust. Autor: Rauno Liivand

Talvel on meil kaks võimalust: viriseda selle üle, et ilm on külm, või nautida külma ilma ja lumerohkust sajaga. Meie soovitame teist varianti. Miks mitte proovida just sel talvel ära tõukekelgutamine?

Tõukekelgutamisega meenub sulle tõenäoliselt vana puust Soome kelk. Võib-olla oled aga näinud sotsiaalmeedias ägedat pilti, kus hunnik inimesi kuskil rabajärvel tõukekelguga ringi hullavad. Igal juhul on see üks hullult mõnus tegevus ja võimalus Eestimaa loodust nautida ka siis, kui lumi on matkamiseks liiga paks või kui sulle suusatada kohe üldse ei meeldi.

Vaatamegi nüüd lähemalt, millega on tegu ning kus saab tõukekelgutamist Eestis harrastada.

Miks see tore on?

Tõukekelgutamine on mõnus talvine tegevus. Autor: Rauno Liivand

Tõukekelgutamine on suurepärane võimalus veeta aega sõprade või perega ning samal ajal teha ära üks mõnus kardiotreening. Tõukekelgutamine treenib alaselja- ja tagareielihaseid, samal ajal kui sina jääl või lumel üha suuremat kiirust arendad.

Kelle jaoks on see mõeldud?

Tõukekelguga saab ka vaatamisväärsusi uudistada. Autor: Rauno Liivand

Tõukekelgutamine on väga lihtne ning ei nõua mingi erilise tehnika selgekssaamist. See on lihtsam, kui suusatamine, sest nõuab vähem tasakaalu hoidmist.

Nii sobibki tõukekelgutamine ideaalselt peredele. Asjaga saavad hakkama nii lapsed kui ka vanaema.

Millal veetsid sina viimati terve perega õues aega?

Kas sina ja su kaaslane olete spordilembesed ning armastate koos treenida? Ka sellisel juhul on tõukekelgutamine teie jaoks ideaalne vabaaja koosveetmise viis. 

Kindlasti on tõukekelgutamine vahva ka vanadele inimestele, kes muidu lume või jääga välja ei kipugi. Kui hoida rahulikku tempot, on see nii mõnelegi vanaemale-vanaisale mõnus viis talvises looduses viibimiseks. 

Kuidas seda teha?

Tõukekelgutamisega saab hakkama igaüks. Allikas: Matkajuht.ee

Tõukekelguga sõitmine on üllatavalt lihtne. Eriti veel tõuksidega liikuma harjunud lastele. Lihtsalt kanna kogu raskus toetavale jalale ning anna teise jalaga hoogu.

Hea on toetavat jalga iga natukese aja tagant vahetada, et mitte ühe jala muskleid üleliia ära väsitada. 

Pööramiseks pead lihtsalt panema keharaskuse sinna suunas, kuhu pöörata tahad ning pööra ka lenksu samas suunas. Pidurdamiseks pane hoovõtujalg lumme. Osadel tõukekelkudel on ka pidurid olemas.

Väldi tõukekelguga järske laskumisi, sest kelk saavutab kiiresti väga suure hoo. Samuti ära jäta lapsi omapäi tõukekelguga mängima.

Kus seda teha?

Veekogud

Üks kõige ägedamaid asju tõukekelkude juures on see, et need võimaldavad sul libiseda mööda jääd. Nii saad avastada kohti, kuhu jalgsimatkaja või autoreisija naljalt ei satu. Veekogudel tõukekelgutamine pakub tõelist rahu ja vaikust. Nõndaviisi kulgemine on üks parimaid viise loodust nautida.

Veekogudel liuelda on aga ka pisut hirmus. Seega on hea, kui on kaasas keegi kogenum või kui saate ühineda mõne matkaga. Matkajuht.ee pakub õnneks üliägedat tõukekelgumatka mööda Vene-Eesti jääpiiri. Matk algab Värska rannast ning 8-9 kilomeetri läbimiseks kulub 2,5 tundi. Matkajuhi poolt saavad osalejad tõukekelgu ja jäänaasklid. Pange tähele, et see matk pole sobilik lastele.

Kasutage ära head hinda Pesa hotellis Põlvas ning jääge Lõuna-Eestisse kauemaks.

Sood ja rabad

Sood ja rabad on imelised tõukekelgutamise kohad eriti just siis, kui lund ei ole ning kõik on jääs. Tule ja koge rabamaastikke, nii nagu sa seda tavaliselt ei tee. Tõukekelguga ei sõltu sa laudteedest ning võid liuelda just seal, kus süda lustib. 

Üks ägedaid kohti, kus tõukekelguga sõita, on näiteks Soomaa. Sind ootavad täiesti võrratud maastikud ja tunne on, nagu sõidaksid veekogul ja metsas ühekorraga, sest tuhised puudevahelisel jääl.

Soomaa tõlkekelgumatkad kestavad kaks tundi ning võimalik on korraldada ka transport Pärnust. Matka tellimise ja hinna kohta saab rohkem infot siit.

Paksud metsad

Tõukekelgutamine on ka hea kardiotreening. Autor: Rauno Liivand

Metsas saab tõukekelguga mõnusasti rahulikult kulgeda. Aga metsas sõitmine võib pakkuda ka paraja annuse adrenaliini, kui saad hea hoo sisse küngastelt laskudes.

Tallinnast vaid tunniajase autosõidu kaugusel asub Põhja-Eesti oma kuppelmaastik Kõrvemaa, mis on mõnusaks tõukekelgutamiseks kui loodud. 

Kõrvemaa teeb eriliseks see, et lumi tuleb siin maha alati kõige esimesena Eestis ning sulab ära kõige viimasena. 

Samuti on siin tore ka selle pärast, et maastik on väga vaheldusrikas ning nii ei lähe tõukekelgumatk ka kunagi igavaks. Kõrvemaal on tõukekelgutamiseks avatud kuni 1. aprillini ning matk toimub ettetellimisel.

Romantiline valguskelgumatk

Väljas läheb vara pimedaks? Aga mis siis, ka pimedas on õues vahva. Võta aga kaaslane või pere ning minge õdusale valguskelgumatkale Taevaskotta.

Valguskelk on spetsiaalne LED tuledega varustatud tõukekelk, mis on mõeldud just pimedas matkamiseks. Valguskelgul matkates ümbritseb sõitjat valgussfäär, mis teeb atmosfääri tõeliselt eriliseks. Matk kulgeb läbi taevaskodade ja mööda paisjärve metsade sügavusse. Puhkepausil saavad osalejad nautida tassikest teed.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga