Mida teha talvel Lõuna-Eestis?

Peipsi järv. Foto autor: Priidu Saart
Peipsi järv. Foto autor: Priidu Saart

Nii mõnigi meist põgeneb suveks Lõuna-Eestisse. Maaeluidüll, päikese poolt soojaks köetud veesilmad, paksud metsad, kuppelmaastik ja käänulised teed on paljude jaoks see õige Eesti suvi. 

Ometi on ka talvel Lõuna-Eestis imeilus. Loodus meelitab härmas puudega, lume alla mattunud künkad kutsuvad talverõõme nautima, traditsioonilised suitsusaunad on soojaks köetud ja modernsed spaad ootavad külastajaid avasüli. Tegemist jätkub! Aga mis järjekorras, kuhu ja miks minna? Siinkohal annamegi sulle mõned head mõtted, mida talvel Lõuna-Eestis ette võtta.

Saanisõit Põlvamaa looduses

Saanisõit Põlvamaal. Foto autor: Ilmavald OÜ

Just praegu on kõige parem aeg võtta kaaslasel käest, pakkida pere või sõbrad saanile ning tuhiseda just nagu muinasjutus läbi lumise metsa.

Liuelge aisakellade helinal maalilistel maastikel ning pange tähele tähele, kuidas unustate linnakära ja liiklusummikud. Jääb vaid härmaehteis mets.

Roy Strider pakub Põlvamaa paksude metsade vahel Mustamõisas erilist elamust– nimelt saab kuni kuus inimest astuda kas puust saanile või sootuks antiiksele saanile ning tunda, kui romantiline oli reisimine siis, kui autosid veel polnud.

Pärast saanisõitu võite ka Taevaskoda külastada ning kui õhtul enam koju sõita ei viitsi, siis saab ka Põlvas ööbida.

Lõkketoidu õpituba

Pole midagi paremat lõkke kohal valminud toidust

Eriliseks elamuseks polegi palju vaja. Tee aga looduskaunis kohas lõke ja hakka suppi keetma. Soenda kinnastes kangeks jäänud käsi tule kohal ning söö arvatavasti parimat toitu üldse, sest värske õhu käes süües on toidul ikka kõige parem maitse.

Kui päris ise ei oska või ei julge, siis miks mitte korraldada endale väike reis lõkketoitude valmistamise õpituppa Hinniala püstkotta Võrumaal. Pange aga soojalt riide ning võtke kaasa suurem seltskond, pere, sõbrad või terve suguvõsa, ning õppige lõkke kohal süüa tegema.

Valmistada saab erinevaid tervislikke toite ning soovi korral ka liha-, laktoosi- ja gluteenivabu roogasid. Kõige populaarsemad on seltskondade hulgas taimne seljanka, lõkkesaiakesed ja muidugi lõkkepannkoogid.

Kui kõht täis võib võtta suuna Võrru, teha väike tiir linnas ning miks mitte sinna ka ööseks jääda.

Fotoretk looduses

Avasta loodust läbi kaamerasilma

Kas tahaksid minna loodusesse, kuid õppida samal ajal seda nägema hoopis teise nurga alt? Fotomatk on imeline võimalus laadida akusid, hingata värsket õhku ning samal ajal õppida märkama looduse rütme, värve ja valguseid.

4-5 tunni vältel kulgetakse Lõuna-Eesti maastikel ning õpitakse tundma pildistamise põhitõdesid. Kuidas pildistada lund? Mismoodi teha kauneid maastikupilte? Kuidas tabada kaameraga linde ja loomi? 

Fotomatkale võid tulla nii oma uhke peegelkaameraga kui ka lihtsalt telefoniga. Fototehnikat on võimalik laenutada ka korraldajalt.

Söö Michelini soovitustega restoranides

Imelised maitsed restoranis Joyce. Autor: Lauri Laan, Puhka Eestis

Lõuna-Eestist võib leida tõepoolest kõike. Põlise kultuuri ja eheda looduse kõrval võid sisse astuda ka Michelini gastronoomiajuhendis soovitatud restorani. Tartus on neid lausa kaks: Joyce ning Hõlm.

Joyce võlub külastajaid erilise sisekujunduse, maitsva toidu ja hea teenindusega. Restorani Hõlm maast laeni aknad avanevad vaiksesse pargirahusse. Vahepeal võib aga heita pilgu hoopis avatud kööki, kus ajalooliste retseptide järgi tehtud toidud valmivad otse külastajate silme all. 

Tunne põskedel Peipsi karget tuult Kallaste pangal

Kallaste pank. Foto autor: M. Lokko, Puhka Eestis

Kallaste on väike linn Peipsiveerel, kuhu külastajad väga tihti ei satu. Ometi tekitab siinnse liivarand tunde nagu viibiksid Sitsiilias. Uhke liivakivipaljand meenutab aga pankraannikut Põhja-Eestis.

Puutrepp viib su alla randa või siis hoopis üles pangapealsele kauneid vaateid nautima. Liivakivis on ka sügavad koopad. Koobastes olevat legendi järgi asunud Vanapagana sepikoda.

Kui pank vaadatud, käige ära ka Kallaste linnas. Jalutage mööda Kallaste puiesteed ja nautige vaateid Peipsi järvele. Kallastel asub ka 19. sajandil ehitatud puukirik ning Kallaste muuseum, kus saate vastused kõigile kohalikku elu, ajalugu ja kultuuri puudutavatele küsimustele. 

Uisuta Viljandi järvel

Uisuta Viljandi järvel. Foto autor: Silver Tõnisson, Puhka Eestis

Viljandi järvel uisutamine on tõeliselt mõnus viis Viljandit tundma õppida. Liugle aga mööda looduslikku jääd ning naudi kauneid vaateid väikelinnale ja lossimägedele. Kel endal uiske kaasas pole saab need laenutada Aasa külalistemajast. 

Pärast uisutamist on kõht kindlasti tühjaks läinud. Miks mitte astuda sisse suvel avatud Suitsukala Restosse, kus huugab suitsuahi ning mille menüüs leidub ka muid põnevaid mereanniroogi.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga