Touresti Puhka Eestis halli on tänavu kokku tulnud kõik meie maakonnad, et näidata, mida uut ja põnevat Eestimaa erinevates paikades 2019. aastal pakkuda on.
Eesti Turismifirmade Liidu (ETFL) eestvedamisel toimub 8. veebruaril Tourest 2019 raames ka B2B seminar-workshop, et anda kompaktne ülevaade Eesti turismipiirkondade uudistest, toodetest ja teenustest ning peamistest sündmustest 2019. aasta turismihooajal. Seminar annab võimaluse viia kokku uute toodete, teenuste pakkujad ja välis- ning siseturistidele keskenduvad reiskorraldajad, et uued teenused leiaksid kiiresti tee reisipakettidesse ja sealtkaudu välisturgudele.
Lääne-Eesti tegemised
Lääne-Eesti piirkonna tegemisi ja uudiseid tutvustab MTÜ Lääne-Eesti Turism projektijuht Anneli Haabu:
– Haapsalu linnus avatakse taas 7. juulil 2019. Uue ekspositsiooni teemaks on keskaegne inimene, tema maailmapilt läbi Haapsalu piiskopilinnuse ja linnuse rajamise põhjustanud Saare-Lääne piiskopkonna lugu. Kogu uus ekspositsioon keskendub originaalesemetele või nende rekonstruktsioonile ja kolmemõõtmelistele töötavatele mudelitele.
– Valge Daami aeg on Haapsalus 16.–18. augustil ja siis tähistatakse ühtlasi linna 740 aastapäeva.
– Läänemaa toidunädal toimub 7.–17. novembril ja fookuses on kohalik toit. Erinevad toidupakkujad panevad kohalikku toorainet kasutades välja erimenüüd.
– Pärnumaal aga tähistatakse Pärnu muulide 150. aastapäeva. Samuti on Pärnus mitmeid uusi festivale: naudingute festival, tänavaartistide festival ja valgusfestival. Fookuses on ka mitmekülgne loodus, matkarajad ning kaks rahvusparki: Matsalu ja Soomaa. Kas teadsite, et Soomaa haabjas pürgib UNESCO vaimse pärandi nimekirja? Sellega saaks Pärnumaa endale ühe suure rahvusvahelise tunnustuse juurde.
– Kihnu tuletorn on uuenenud ja väärib kindlasti uudistamist – äsja renoveerituna on hoone saanud täiesti uue kuue.
– Pärnumaal saab osa ka sellistest vahvatest sündmustest nagu Pärnu Spaanädal, Pärnu Restoranide Nädal, Pärnu Taimelaat, Võilillefestival, Pärnu ooperimuusika festival, Kodukohvikute päevad „Kihnu Keretäüs“, Maailma Siidripäev Jaanihanso siidritalus, Hea Toidu Festival – Grillfest, Pärnu Hansapäevad, Kabli Päikeseloojangu Festival, Kihnu Mere Pidu, Walk tänavaartistide festival, Pärnu Muusikafestival, Rõõmsate Laste Festival, Naudingute festival „Tunne”, Pärnu Gildipäevad, Tahkuranna kurgifestival, Jüri Jaansoni Kahe Silla jooks, Valgusfestival „Öövalgel” või Pärnu Kohvikute Nädal.
– Saaremaal toodetakse kohalike taimede baasil kosmeetikat, pilliroost joogikõrsi ja kuusest toonikut – kõik see väärib avastamist ja järgiproovimist. Samuti on hea teada, et Saaremaal ja Muhus on kokku 8 restorani, mis pälvinud White Guide Award tunnustuse.
– Thule Koda avatakse mais 2019 – see on alternatiivajalookeskus, kus Saaremaa tekke lugu räägitakse (enese)iroonilises võtmes nii maailma ajaloo kui kultuurilises kontekstis. Tegemist on aastaringi tegutseva kogupere-elamuskeskusega, kus leidub interaktiivseid väljapanekuid, meelelahutuslikku ja põnevat tegevust.
– Kaljaslaev Hoppet on ainus eestiaegne säilinud ja seilav purjelaev. Saab tellida väljasõite, näiteks sõita Abrukale või kaugemale. Laev on kuni 50-kohaline, sh ca 20-kohalise Admiral von Bellingshauseni nimelise salongiga.
– Sõrve tuletorn on aga Saaremaa ainuke tuletorn, mille tippu saab ronida. Tuletorni tipust avanevad kaunid vaated.
– Uute sündmustena saab Saaremaal osa ka märtsis toimuvast Spaaremaa Wellfestist, sh Saaremaa tervise- ja ilumess. Avasta ka Avatud Saunad ja festival NOM ehk Naised Omas Mullis. Sel pikal nädalalõpul toimub mullifestival ehk et saab tundma õppida ja maitsta šampanjat, cava´t, prosecco´t.
– Kuressaare džinnifestival augustis toob kohale põhjamaade parimad tegijad ja edasimüüjad. Ka Kuressaares toodetakse kohalikust kadakast džinni ja kuuseokstest toonikut.
– Hiiumaal tasub tutvust teha uute matkaradadega: Tahkuna poolsaarel ja Palukülas ootavad tervise- ja suusarajad, Kärdlas on uus madalseikluspark. Valmib ka Ranniku matkarada, mis on osa Euroopa pikamaarajast E9. E9 marsruut algab São Vicente neemel Portugalis ja lõpeb Narva-Jõesuus Eestis. Eesti raja pikkus 620 km.
– Külalissadamates toimub palju üritusi: Jääkala, Tuulekala, Sõru Jazz, Kalana Saund jt festivalid. Suvel toimub Hiiumaa kadakate vahel ja väikesadamates muusikafestivale igale maitsele. Džäss- ja klubimuusika Sõrul, kammermuusika Kõpus ja Suuremõisas, folk Kassari kadakate vahele ja teised mõnusad üritused, kus muusikat looduse keskel nautida.
Mida uut ja põnevat avastada ka teistes Eestimaa paikades, loe lähemalt Tourest 2019 messiajakirjast siit!