Reisiks ettevalmistusi tehes on mõnus lugeda sihtkoha kultuuri ajaloo või looduse kohta. Nii saab endale kiiresti selgeks, kuhu kindlasti tahaks minna ja mille võib ka vahele jätta. Praegu, kui reisimine on raskendatud, on hea aeg planeerida järgmiseid reisiseikluseid, võtta kätte mõni raamat, mis paneks meid unistama uutest paikadest, viiks meid suurlinnatänavatele uitama või ilusa looduse keskele.
Järgnevalt vaatamegi mõnda raamatut, mis pole otseselt reisijuht, kuid milles tegelased reisivad või mis tutvustavad meile mõne teise riigi kultuuri.
Need raamatud viivad meid pikkadele matkadele, üksildastele randadele või hoopis avavad eksootilisi kultuure teise nurga alt. Head lugemist!
Cheryl Strayed “Metsik”: Avasta Ameerika lääneranniku metsikut loodust
Ameerika läänerannikule mõeldes tuleb esimesena silme ette Hollywood, Los Angelase rannad ning San Fransisco koos Silicon Valleyga. Tegelikult on seal aga ka väga palju eriilmelist loodust alustades kõrbetega ning lõpetades lumiste mäetippude ja paksude metsadega. Mehhiko piirist kuni Kanadani jookseb legendaarne Pacific Crest Trail, mille läbivad igal aastal sajad matkahuvilised. Üks võimalus, kuidas sealsest loodusest ning sellest mitme kuu pikkusest matkast veidi aimu saada on lugeda Cheryl Strayed’ raamatut “Metsik”, mis räägib noorest naisest, kes täitsa üksi sellise seikluse ette võttis.
Alex Garland “Rand”: parim raamat, millega minna üksikule saarele
Kui unistad turistidest puutumata liivarannast, kristallselgest mereveest, värviliste kalaparvede vahel snorgeldamisest ja värskest kalast õhtusöögiks, on sinu jaoks parim lugemine Alex Garlandi legendaarne bestseller “Rand”. Kui sa raamatut lugenud pole, siis ehk oled näinud filmi Leonardo di Caprioga peaosas?
“Rand” on iga seiklusliku reisiselli unistus. Peategelase kätte satub kaart salajase ranna asukohaga ning ta otsustab välja uurida, kus rand asub. Randa jõudmiseks peab hüppama kosest alla ning seal ootabki teda juba hulk teisi seljakotirändureid, kes elavad unistuste elu paradiisis. Ometi leidub igas meepotis tilk tõrva ning ka selles maapealsest paradiisis ei puudu põrgu.
Igatahes, kui see raamat sus Taisse reisimise isu ei tekita, siis ei tekita seda arvatavasti miski.
Elizabeth Gilbert “Söö, palveta, armasta”: teekond läbi kolme erineva kultuuri
Elizabeth Gilbertil on nii fänne kui vihkajaid. Sedagi raamatut saab lugeda mitmel viisil, kas siis ühe lahutatud naise eneseleidmise loona või sissevaatena erinevatesse kultuuridesse. Uusi teadmisi saab nii Itaalia söögist, mediteerimisest Indias kui ka mõnusast rannaelust Balil.
Arthur S. Golden “Geiša memuaarid”: põige Jaapani kultuuri ja kombestikku
“Geiša memuaarid” räägib, nii nagu pealkirigi ütleb, loo väiksest kalurikülast pärit tüdrukust ja tema kasvamisest Geišaks. Lisaks liigutavale loole ning sissevaatele Geišade maailma on see raamat hea sissejuhatus Jaapani kultuuri. Raamatut lugedes saad üht-teist teada Jaapani ajaloo kohta, tutvud teetseremooniatega, saad teadmisi jaapani sisearhitektuurist, aiast ja muusikast. Kindlasti on see raamat väärt lugemine kõigile, kel Jaapani reisisihtkohana meeles mõlkumas.
Oliver Berg “Migratsioon”: hääletades Euroopasse
Oliver Bergi raamat on värskendav äratundmine kõigile, kes on noorena hääletades reisinud ning võõraste inimeste diivanitel öid mööda saatnud. Selline reisimine on odav, kuid nõuab palju aega ja kannatust ning kindlasti pole hääletamine alati ohutu. Kuid seiklushimulistele on see imeline viis rändamiseks ja uute kohtade avastamiseks ja inimestega tutvumiseks. Raamatus “Migratsioon” on palju äratundmishetki. Berg kirjeldab elavalt erinevaid inimesi, keda peategelane reisi jooksul kohtab, maanteeääri, kus vahel tunde tuleb auto peatumist oodata, lootuse kadumist ja suur õnne, kui mõni lõpuks peatub. Samuti leiab raamatust palju ekslemisi erinevate Euroopa suurlinnade tänavatel, kohvikuid, baare ja jõeäärseid ning ka kohti kuhu tavaturisti jalg enamasti ei satu. Lugeja saab nuusutada kevadet Budapestis ja nautida autosõitu Horvaatias. Juba õige pea pärast selle raamatu lugemist leiad end tõenäoliselt lennupiletite sooduspakkumisi uurimas.
Kätlin Kaldmaa, Hanneleele Kaldmaa “Kaks armastuslugu”: Palverännak Santiago de Compostelasse
See raamat põimib endas mitu lugu. Üks räägib ema ja tütre suhtest ning teine palverännakuteekonnast Lyonist Santiago de Compostelasse. Ehkki Euroopa on palverännakuteid tihedalt täis ning isegi Eestis saab ühe sellise läbida, siis kõige kuulsaim neist on siiski see teejupp, mis algab Lõuna-Prantsusmaalt ning kulgeb läbi mägede Hispaaniasse.
Tegu on väärt lugemisega kõigile, kes soovivad ehk mõnel päeval sarnase reisi ette võtta. Lugeja saab aimu, mida võiks kaasa pakkida, kuidas tervis ja jalad rännakule vastu peavad, kes on su tulevased reisikaaslased, milline on maastik, millel tee kulgeb ning linnad, kust rändurid läbi kõnnivad. Kindlasti saab aimu ka Hispaania roogadest ja ka tingimustest spetsiaalselt palveränduritele mõeldud öömajades: albergedes.
Triin Sinissaar “Mäe tippu ja tagasi” rännak läbi India osariikide
“Mäe tippu ja tagasi” võiksid näppu haarata kõik need, keda paelub India, aga ka inimesed, kes peavad lugu põnevast loost, huvitavatest ja tõepärastest tegelastest ning haaravatest seiklustest.
Raamat räägib kolmest kolmekümnendates aastates inimesest, kes töö tõttu satuvad Indiasse. Teekonna jooksul satuvad nad nii India linnadesse kui mägiküladesse ning veidi saab lugeja aimu ka budismist. Raamat leevendab hästi igatsust eksootika ja reisimise vastu.