Talisuplus, kellele ja milleks?

Viimastel aastatel on talisuplus Eestis üha populaarsemaks saanud. Kui varem oli see vaid väikse hulga inimeste veider harrastus, siis nüüd on talisupluse vaimsed ja füüsilised kasutegurid teada paljudele. Kindlasti oled ka ise märganud, kuidas erinevad telekanalid üksteise võidu talisuplemist proovivad ja propageerivad ning ehk on ka sinu tutvuskonnas mõni entusiast, kes südatalvel mütsi pähe paneb ning siis ujumispükste väel end jäisesse vette kastab ning ise seejuures õnnest pakatab. Vaatamegi nüüd järgnevalt, milleks siis ikkagi talisuplus kasulik on ning kus seda Eestis proovida saab.

Millist kasu toob talisuplus?

Talisuplus kõlab kohutavalt. Kindlasti oled kuulnud väiteid nagu torgiks sind korraga mitu nuga. Siiski pole see enesepiinamine. Peale ujumist hakkab just väga hea ning lisaks kõigele muule on taliujumisel mitmeid tervendavaid efekte. 

Taliujumine tugevdab su immuunsussüsteemi

Talisuplus tugevdab meie immuunsust. Nii mõnigi talisupleja on täheldanud, et tavapärased külmetused ja hingamisteede haigused talvel neid enam ei kimbuta. 

Hea tuju looja

Mis siis ikkagi tõmbab täitsa tavalisi inimesi eemaletõukavasse jäävette suplema? Õige, ega siis sinna ei minda niisama tervist parandama. Nii mõnigi hüppab jääauku selle tunde pärast, mis sind peale jäist suplust valdab. Seda tunnet võib kirjeldada nii, et peale veest tulekut tahaks hirmsasti keksida ja hüpelda ja lausa kiljuda. Seda põhjustab vallandunud adrenaliin ja testosteroonitaseme tõus. Nii ei valetagi taliujujad, kui ütlevad, et jääsuplus teeb tuju heaks ja toob naeratuse näole. Ettevaatlik tasub vaid olla hilja õhtul ujumisega. Energiatase võib nimelt siis nii lakke tõusta, et enam sa magama ei jäägi.

Talisuplus parandab vereringet

Külm vesi parandab vereringet kätes ja varvastes. Kiire vereringe kiirendab ka ainevahetust, mis tähendab kehas leiduvate mürkide kiiremat väljutamist.

See põletab kaloreid

Külmas vees ei saa mõnuleda nagu suvesoojaga mõnes Lõuna-Eesti järves, kus sa enam ei tunnegi vahet, kas oled vees või veest väljas. Igal juhul on ühtviisi soe. Külmas vees peab keha palju tööd tegema, et end soojas hoida. Nii põletamegi jäises vees oluliselt rohkem kaloreid.

Hea võimalus sotsialiseerumiseks ja uute sõprade leidmiseks

Kuidas algavad sõprused? Nii mõnigi sõbrasuhe saab alguse sõna otseses mõttes jääaugu ääres. Sõber või sõbranna, kolleeg või niisama tuttav, kes sinuga heast peast ühendust võtab ja teeb ettepaneku taliujumist proovida, jääb su heaks kaaslaseks tõenäoliselt terveks talveks. Ühised kogemused on alati need, mis inimesi liidavad ning eriti hästi liidavad meid pisut ekstreemsed ja positiivse laenguga sündmused ning loomulikud hobid. Liigagi tihti näeme sõpru ja tuttavaid söögilaua taga või kohvitass käes. Ühiste hobide korral aga ei pea leidma üksteise jaoks aega, teid seob teie lemmiktegevus ning kohtumiste kokku leppimine läheb lausa iseenesest. 

Lisaks sellele või liituda erinevate klubidega või liituda mõne taliujujate Facebooki grupiga, kust leaib mõttekaaslaseid.

Kuhu minna talisuplust harrastama?

Kui tahaksid nüüd talissuplemist katsetada, siis hea uudis on, et talisuplusvõimalusi on üle Eesti muudkui täiendatud ning nii mõneski linnas on selleks väga head tingimused loodud. Kui oled aga juba külmaveekala, siis ehk leiad endale ehk mõne mõtte, kuhu puhkuse ajal talisuplust tegema minna.

Tallinn

Allikas: Rasmus Jurkatam Visit Estonia

Tallinnas on võimalik taliujumist harrastada nii Pirital kui Kakumäel. Pirital Tallinna Olümpiapurjespordikeskuses saab end vette kasta 3€ eest, Kakumäel on aga tarvis tasuda hooajapilet. Niisiis reisisellile sobib paremini Pirita, kuid see, kellel Tallinnasse tihedamini asja võib ka Kakumäel talisujumist harrastada.

Kalarannaski tegutsevad igapäevaselt talisuplejad. Patarei ja Kalasadama vahel asub mõnus suplusrand, kus kogunevad suuremad grupid kell 7, 12 ja 19. Nädalavahetuse graafikut vaata nende Facebooki lehelt.

Ka Noblessneri sadamas võib muu meelelahutuse kõrval taliujumist harrastada. Nimelt saab seal hooajal ööpäevaringselt tasuta ujuda. Lisatasu eest saab kasutada sauna ja riietusruume.

Harku järveski asub kohalike talisuplejate poolt jäässe raiutud kena auk. Harku järvel on võimalik harrastada tõeliselt looduskeskset taliujumist: ainult sina, lumi, jää ja loodus.

Viimsi talisuplusklubi Jääring

Kui olete Viimsis, siis ei saa sealgi külma vee võlujõudu kasutamata jätta. Talisupluse sõbrad kogunevad neljapäeva õhtuti ja pühapäeval Haabneemes Puri suvekohviku ruumides. Peale karastavat suplust saab juua teed ja kasutada riietusruumi.

Haapsalu

Haapsalusse aadressile Kaluri 34a on oodatud kõik külmakartmatud. Aastaringselt avatud talisupluskeskuses saab supelda 1 euro eest. Riideid saab vahetada küttega soojakus või väljas asuvates riietusruumides.

Pärnu HUUM

Pärnu pole ainult suvel külastamiseks ja rannas peesitamiseks. Täitsa edukalt saab siin harrastada ka aastaringset ujumist. Sammud tuleb lihtsalt seada Pärnu Jahisadamasse. Võta rätik kaasa, osta külastajapilet või kui oled Pärnus püsivamalt, elektrooniline käepael või sõrmus. Pärast võib saunas mõnuleda või miks mitte restoranigi minna. Kui aga ikka tõmbab õue, saab Jaansoni rajal jalutada. 

Papiniidu silla juures avaneb jääsuplejale taas võimalus varbad märjaks teha. Talisuplejad kogunevad seal tööpäevadel lõunapausi ajal kell 13:00 ning nädalavahetusel kell 10:00.

Vääna-Jõesuu

Tallinna külje all asuvas mõnusas rannaäärses suvilarajoonis saab edukalt ka talisuplust proovida. Leidke Vääna-Jõesuu rannast üles Supsurfingu maja ehk endiste vetelpäästjate maja. Sulpsu saab teha igal kolmapäeva õhtul ja pühapäeva hommikul vastavalt soovile kas meres või jões.

Tilgu sadam Harjumaal

Kui olete parasjagu Eesti põhjarannikut avastamas, Suurupis matkamas või Tilgu koopaid avastamas, ei tohiks ükski talispordihuviline unustada, et sealsamas asub ka mõnus talisupluskoht, mis on avatud igal teisipäeval kell 19:00 ja neljapäeval kell 20:00. Laupäeva ja pühapäevase ujumise infot vaata nende Facebooki grupist.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga