Vähemtuntud rabarajad ootavad sügisvärvide nautijaid

Foto: Elen Juurmaa, Puhka Eestis

Päikeselised sügispäevad meelitavad eestlasi rappa. Sügisel saab rabades noppida pohlasid ja jõhvikaid ning raba kattev samblatekk saab sügisvärvid. Puulehed värvuvad punaseks ja kollaseks. Rabasse tulevad kohale nii fotograafid kui ka looduse ilu nautijaid ning needki, kes tulevad siia häid emotsioone hankima.

Sageli on aga nii, et kui mõni koht saab populaarseks, lähevad sinna korraga kõik inimesed. Nii võib juhtuda, et rahu ja vaikuse asemel leiad end hoopis inimmassist. Üks selline populaarne raba on Viru raba, kuhu tuleb ilusa ilmaga kokku terve Eesti. Kuhu aga minna siis, kui tahaksid pisut rahulikumat rabakogemust?

Loosalu-Paluküla loodusrada (7,7 km)

Autor: Paula Johanna Adamson, Puhka Eestis

Tunniajase autosõidu kaugusele Tallinnast jääb Loosalu-Paluküla loodusrada, mille teeb eriliseks see, et just selles rabas asub Eesti suurim rabajärv Loosalu järv.

Raja läbimine võtab aega 4-5 tundi ning siinses rabamännikus tasub olla valvas ja silmad lahti hoida. Nimelt on rabamänniku nõlvad täis põdraradu. 

Kui peale matkamist on kõht tühjaks läinud, tasub külastada lähedalasuvat Ööbiku Restot, kus teile serveeritakse viiekäiguline õhtusöök. Broneeri laud ning ära unusta, et kolmapäevast laupäevani avab restoran uksed kell 19.00 ning pühapäeval saab toitu nautida kell 15.00-19.00.

Väätsa looduskaitseala matkarada (3 km)

Autor: Silver Köster, Puhka Eestis

Kui otsite natuke lühemat matkarada, siis soovitame külastada Eestimaa südames, Paide lähedal asuvat Väätsa looduskaitseala matkarada.

Ajaloohuvilistel on hea teada, et matkarajal saab näha lõiku iidsest Paide-Tallinna taliteest. Loodushuviliste jaoks on põnev huvitada fakt, et siinne rabamännik on lausa 100-aastane.

Matkarada on mõnusalt mitmekülgne. Kord kulgeb see läbi metsa, siis aga laiub ümberringi peaaegu ilma puudeta rabamaastik. Laudteel on tore kulgeda nii lastega kui ka koeraga.

Majakivi-Pikanõmme loodusrada (7 km)

Autor: Wikimedia Commons, Baltictrails.eu, Puhka Eestis

Kas sa armastad Lahemaad, selle rändrahnusid ja kalurikülasid, kuid Viru raba on sinu jaoks pisut liiga rahvarohke? Kui nii, siis pakub sellele head alternatiivi Majakivi-Pikanõmme loodusrada.

Siingi ootab külastajat laudtee ja vaatetorn. Rajal asub samuti Eesti suuruselt kolmas rändrahn Majakivi.

Matkarada asub Juminda poolsaarel ning pärast matkamist võite kinnitada kõhtu Hara sadama restoranis ning sõjandushuvilistel on võimalus külastada ka Hara allveelaevade baasi.

Lahemaale sõites tasub kindlasti ka kauemaks jääda. Miks mitte jääda ööbima Vihula Mõisa või Sagadi Mõisa?

Hüpassaare õpperada (5 km)

Autor: Martin Kosseson, Puhka Eestis

See toreda nimega raba jääb Viljandist tunniajase autosõidu kaugusele Soomaale. Selle rabaraja teevad eriliseks kummalised piklikud laukad. Hüpassaare õpperajal on mõnus jalutada, järve ääres pikniku pidada ja päikesetõusu ajal kauneid pilte klõpsutada.

Laugaste rohkus annab hea võimaluse imetleda veepeegeldusi. Matkaraja lõpus ootab kõiki huvilisi helilooja Mart Saare majamuuseum, mis on avatud kolmapäevast pühapäevani kell 10.00-17.00.

Ööbima soovitame jääda Viljandisse. Linnuse varemed koos neid ümbritseva pargiga pakuvad sügisel imekauni elamuse. 

Kakerdaja loodusrada (7 km)

Autor: Margus Kontus, Puhka Eestis

Kõrvemaa maastikukaitsealale jääv Kakerdaja raba pole tegelikult rabasõpradele saladuseks. Ometi jõuab siia vähem inimesi kui Viru rappa.

Siin saate nautida rabarahu ning võite hüpata vette ametlikus supluskohas. Linnuvaatlejaid rõõmustavad sügiseti ja kevadeti tuhanded veelinnud.

Sügisesse rappa ei pea aga ainult jalutama tulema. Miks mitte ka kõhtu kinnitada? Võileibade asemel pakub Metsarestoran võimalust kostitada oma vähemalt 15 külalist hõrkude restoraniroogadega, mis valmistatud otse looduses ehedal lõkkel.

Mukri raba (2,5 km)

Autor: Elen Juurma, Puhka Eestis

Mukri raba Raplamaal võlub oma kompaktsusega. Alati ei pea kõndima kümneid kilomeetreid selleks, et rabamaastikku nautida. Siin saab hakkama ka 2,5-kilomeetrise jalutuskäiguga, mis teeb raba ideaalseks peredele, kus on väikesed lapsed. 

Väiksuse tõttu ei jää te aga millestki ilma, vastupidi, 2,5- kilomeetrisel jalutuskäigul saate ronida vaatlustorni, mille kõrgus on 18 meetrit ning imetleda rabajärvi. Lõkkekohas saab teha lõket ning pidada piknikku. 

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga