Elamusterohked Läti väikelinnad

Allikas: latvia.travel

Turistina satume välismaal reisides tavaliselt ikka pealinnadesse nende uhket arhitektuuri, mitmeid vaatamisväärsusi, muuseume ja monumente vaatama. Tõde on aga see, et vaid pealinnu väisates, võib meile riigist täitsa vale mulje jääda. Nõustub ju igaüks, et Tallinn pole Eesti ning meie kodumaa tundma õppimiseks oleks hoopis parem sõita Haapsallu, Paidesse või Võrru.

Nii on ka muu maailmaga. Kui Riias käidud, siis tegelikult ei tea me Lätist veel tuhkagi. Miks mitte võtta sel sügisel ette üks mõnus auto- või bussireis ning täiendada oma teadmiseid Läti väikelinnadest!

Rauna lossi kõhedust tekitavad varemed

Rauna lossi varemed. Foto: Sandris Kuzmickis Foto: latvia.travel

Rauna on tõeliselt maaliline koht koos imearmsa väikse vanalinna, keskaegsete varemete ning 13. sajandist pärineva kirikuga.

Ronige otse mäe otsas asuvasse Rauna lossi torni, kust avaneb ilus vaade linnale. Lossipargis asub aga interaktiivne loodus- ja õpperada, mida läbides on tore saada uusi teadmisi loodusest ja ajaloost.

Kui varemed vaadatud, siis võtke suund Rauna jõe kaldale ehitatud kahe kilomeetri pikkusele terviserajale. Terviserada möödub mitmest põnevast vaatamisväärsusest.

Üks neist on salapärane Kuradi koobas. Legendi järgi elas siin kunagi Kurat ja valvas oma kulda. Kaasajal aga on parim aeg koopaga tutvumiseks talv, kuna just siis saab Kuradi koopa sissepääsu juures näha jääpurikatest moodustunud kaunistusi. 

Teele jääb ka Staburagsi — samblaga kaetud kaljusein, millelt voolab vesi Rauna jõkke. Seistes selle enam kui 100 erineva vetika ja samblaliigiga kaetud kaljuseina juures, tekib tunne, nagu oleksid sattunud haldjametsa. Terviseraja äärde jääb veel üks vaatamisväärsus: 1883. aastal rajatud vesiveski.

Ööbimispaigana võite kaaluda pooletunnise autosõidu kaugusele jäävat hotelli Karlamuiza Country Hotel.

Romantilised munakivitänavad Kandava linnas

Kandava linnake Kuramaa keskosas. Foto: latvia.travel

Kõige armsamate Läti väikelinnade konkursi paneks kinni tõenäoliselt Kandava. Nimelt asub Abava ürgoru kallastel imearmas ajaloolise vanalinnaga linn, mis oma üles-alla jooksvate munakivitänavatega pakub igal sammul kauneid vaateid.

Kandava teeb eriliseks just selle hästi säilinud vanalinn. Jalutuskäik turuplatsil ja seda ümbritsevatel tänavatel annab aimu sellest, millised nägid välja Läti linnad enne Esimest maailmasõda.

Kindlasti minge jalutama ka värviliste majadega Lielā ielale ning tehke tiir Kandava promenaadil. 

Looduse nautijad võiksid külastada ka Abava ürgoru loodusparki. Sealsed jalgrajad viivad teid erinevate liivakivipaljandite, koobaste, koskede ja allikateni. 

Adrenaliinihuvilised võiksid aga suunduda kartodroomile, mis ehitati juba 1972, kuid on nüüd renoveeritud ja pakub kõrgetasemelist kardisõidukogemust kõigile huvilistele. 

Uhke kuurort Kemeri

Ajalooline kuurort Kemeri Foto autor::A.Veigurs latvia.travel

Tänapäeval on Kemeri Jurmala läänepoolsem osa. Kemeri oli aga juba 19. ja 20. sajandil oluline kuurortlinn ja turismisihtkoht. Seda sellepärast, et Kemeri asub järvede ja väävliallikate poolest rikaste soode vahel.

Just siia ehitati omal ajal Balti riikide üks uhkeim hotell, kus praegu toimuvad restaureerimistööd. Hotelli sümmeetriliste muruplatside, lillepeenarde, sillakeste ja radadega park on aga juba restaureeritud ning ootab külalisi.

Pikema jalutuskäigu huvilised võivad aga minna kõndima Rohelise luite rajale. Autoga tulijad jõuavad Rohelise luite rajalt kümne minutiga ka Kemeri rabaraja alguspunkti.

Kuldīga: kõikide seikluste alguspunkt

Kuldne valgus Kuldiga ajaloolises keskuses. Foto: latvia.travel

Võluv keskaegne väikelinn Kuldīga on suurepärane koht romantiliseks nädalavahetuseks, kuid sobib ideaalselt ka perereisiks. Linna suurimaks vaatamisväärsuseks on UNESCO maailmapärandi objektide nimekirja lisatud vanalinn.

Sõdadest puutumata jäänud majad on kaetud uhkete kaunistuste ja puust nikerdustega. Läbi linna voolav Alekšupīte jõe vesi loksub aga vastu majade kaldaid, mis on teeninud linnale välja hüüdnime Põhjamaade Veneetsia. 

Lastele pakuvad kindlasti palju rõõmu kosed. Kindlasti ei tohiks Kuldīgat külastades vahele jätta Euroopa kõige laiema kose Venta joa külastamist. Ilus vaade laiale joale avaneb vanalt tellissillalt.

Kui kõht tühi, tasub avastada Kuldīga kohvikuid ja restorane. Kõrgetasemelise toiduelamuse saamiseks sobib Restoran Goldingen Room, mis on pälvinud ka White Guide tunnustuse.

Pärast kõhutäit on aeg seiklusteks. Lisaks kõige laiemale joale asub siin ka Läti suurim koopasüsteem. Teid ootab kaks kilomeetrit maa-aluseid labürinte. Koopasüsteemis asub ka armastuse saal, kus noorpaaride asetatud lilled säilivad kuude kaupa ilma veeta. 

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga