Muuseumid pole enam ammu igavad ja vaiksed kohad, kus õnnetud eksponaadid tolmu koguvad ning vaatajale arusaamatuks jäävad. Ei, tänapäeva muuseumid on interaktiivsed hariduskeskused, kus saab meelt lahutada ja oma teadmisi täiendada. Muuseum on suurepärane koht, kus veeta aega üksi, sõbra või lapsega.
Kas muuseumid on ajakulukad ja kallid?
Paljusid vaevab enne muuseumisse minekut kaks küsimust: “Kui palju see maksab?” ja “Kas ma ikka jõuan kõik ära vaadata?”. Praeguses kiires hinnatõusude laines tekitab rahaküsimus stressi. Kuna muuseumipiletid on kallid, siis tuleb teha valikuid.
Aja mure on samuti arusaadav. Ütleme, et olete sobiva muuseumi välja valinud ja soetanud perepileti, kuid siis väsib pere noorim liige ära ning peate poole pealt lahkuma.
Kui soovite külastada aastas rohkem kui ühte muuseumit ning külastada neid ka korduvalt ilma muretsemata, et korraga kõike ei jõua, siis on hea mõte hankida endale muuseumikaart. Muuseumikaart maksab 59€ ja sellega võib külastada ühe aasta vältel enam kui sadat muuseumi.
Kuidas valida millisesse muuseumisse minna?
Kõigepealt tuleks lähtuda loomulikult oma huvist. Kas tahaksite vaadata kunsti, saada teada midagi ajaloo kohta, olete te teatrihuviline või paelub teid hoopis loodus? Lastega muuseumi minnes võiksite valida teema, mis neile just praegu korda läheb.
Näiteks kui pojal on laevade vaimustus, siis minge Lennusadamasse võ kui talle meeldivad loomad, siis minge Eesti Loodusmuuseumisse.
Vaatamegi järgnevalt lähemalt, millised põnevad muuseumid valikus on.
Naudi lilleilu Tartu Ülikooli loodusmuuseumis ja botaanikaaias
Varasuvel on loodus kaunim kui kunagi varem. Ükshaaval õitsevad kõikvõimalikud põõsad ja lilled. Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed on külastajate, üliõpilaste ja teadlaste kohtumispaik. Siin dokumenteeritakse Eesti ja kogu maailma loodust, edendatakse teadusuuringuid ja antakse edasi loodushariduslikku teadmust, et aidata kaasa elurikkuse säilimisele.
Kui oled loodusearmastaja, siis võta ette retk Tartu Ülikooli botaanikaaeda. Tartu botaanikaaed on tõeline oaas ülikoolilinnas. Tule ja tutvu kohalike taimedega ning tee tutvust ka erinevate eksootiliste taimekooslustega.
Eesti vanim botaanikaaed pakub võimalust jalutada läbi maailma eri paikade ning Eesti erinevate looduskoosluste. Kasvuhoonest leiab külastaja troopilised ja lähistroopilised taimed, õuealalt aga parasvöötmes kasvavad taimed.
Talueluromantika Eesti Vabaõhumuuseumis
Vabaõhumuuseum on suurepärane paik nii ajaloohuvilisele kui ka kõigile teistele, kes soovivad huvitavat meelelahutust vabas õhus. Tallinnas loomaaia vahetus läheduses asuv Eesti Vabaõhumuuseum meelitab kõiki talueluhuvilisi. Nimelt on siia kokku toodud nii tuulikud kui ka ehtsad rehielamud.
Piilu sisse endisaegsesse kööki või eluruumi, vaata, kuidas on sätitud nõud ja sisustatud ruumid. Kindlasti saavad siit inspiratsiooni kõik talueluromantika austajad. Peale Vabaõhumuuseumi külastamist võib tekkida sul vastupandamatu soov kolida maale elama või sõita puhkama Lõuna-Eestisse.
Taludes toimub igapäevaselt ka terve rida põnevaid tegevusi, mis annavad aimu, kuidas vanasti elati ühtse kogukonnana loodusega kooskõlas.
Avasta fotograafiamaailm Dokfoto Keskus
Telliskivi loomelinnakusse on endale pesa teinud Juhan Kuusi Dokfoto Keskus. Juhan Kuus on rahvusvaheliselt üks tunnustatumaid dokumentaalfotograafe, kes elas ja töötas Lõuna-Aafrika Vabariigis.
Hetkel saab Dokfoto Keskuses uudistada miniformaadis fotode näitust ning terveks suveks jääb avatuks ka Jaapani-teemaline näitus, kus erinevad eesti fotograafid avavad Jaapani olemust erineva nurga alt.
Tervita mammutit Jääaja Keskuses
Kui vabaõhumuuseumis saame vaadelda eesti ajalugu 18-20. sajandini, siis Tartumaal asuvas Jääaja Keskuses rullub teie ees lahti lausa 13,8 miljardit aastat ajalugu.
See koguperekeskus sobib ideaalselt ka lastele, sest esimesel korrusel on võimalik uudistada jääaja loomi suure karvase mammutiga eesotsas. Siin saate teada, kuidas elas inimene jääajal ning lapsed saavad mängida jääaja mängukoopas.
Teisel korrusel saate uurida jääaja kohta Eestis ning õpite, kuidas leida jääaja jälgi nii maastikel kui ka muistendites.
Kolmas korrus kutsub külastajaid mõtlema tulevikule, kliimamuutusele ja ökoloogilisele jalajäljele. Siit saate ka vastuse küsimusele, kas varsti tuleb meil uus jääaeg. Kolmandal korrusel ootab teid ka jääkaru Franzi topis.
Äratundmisrõõm Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumist
Kui olete ringi kondamas Tallinna vanalinnas, siis astuge kindlasti sisse ka Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumisse. See armas muuseum on tõeline maiuspala kõigile sisekujundushulludele.
Kas otsite inspiratsiooni oma uue kodu jaoks? Tulge ja saage põnevaid mõtteid just tarbekunsti- ja disainimuuseumist. Siinne kollektsioon hõlmab kõike ehetest keraamika ja klaasini, nahast tekstiilini. Põnev on minna ja vaadata millised sinul või su vanaemal olemasolevad esemed on leidnud tee muuseumisse.
Mekkige õlut A. Le Coqi Õllemuuseumis
Kui olete Tartut väisamas, siis ei jää teile kindlasti märkamata linna kohale kerkiv punastest tellistest torn, millest immitsev humalalõhn hõljub üle Supilinna. Õllehuvilisena võib teil kindlasti tekkida küsimus: kas mul on võimalik ka sisse piiluda?
Hea uudis on see, et see on täiesti võimalik. Eriti põnev on A. Le Coqi Õllemuuseum kõigile neile, keda huvitab tuntud alkohoolse joogi ajalugu. Muuseumist saate teadmiseid, kuidas valmistati õlut nii Eestis kui ka näiteks Vanas-Egiptuses.
Lisaks saab uudistada õlle koostisosi, vanu tootmisseadmeid ning õppida, kuidas siis ikka õlut valmistatakse. Ajaloolises linnasetornis rullub aga lahti A. Le Coqi õlletootmise 200-aastane kujunemislugu.
Külastuse saate lõpetada muuseumi baaris külma õlle või limonaadiga.