Reisimine on vahva kogemus mitmel põhjusel. See on hea võimalus kogeda erinevaid kultuure, näha uskumatuid vaatamisväärsusi ja laskuda eepilistesse seiklustesse. Samuti on see suurepärane vabandus lasta end lõdvemaks ja astuda välja oma tavapärasest toidurežiimist.
Aga sedasi pidevalt rannas lebades, jahutavaid jooke ja kaloririkkaid snäkke tarbides, võib reisilt tagasi tulles kaalu pealt vastu vaadata halb üllatus kaalutõusu näol.
Järgnevalt olemegi sulle välja toonud nõuanded ja nipid, kuidas saaksid kõiki neid maitsvaid hõrgutisi süümepiinadeta nautida.
1. Korralik hommikusöök
On mitmeid põhjuseid, miks hommikusööki kiidetakse, kui üht päeva kõige olulisemat toidukorda. Annab see muuhulgas ju korraliku käivituse ainevahetusele ja pakub „kütust“ eesootavaks vahvaks puhkepäevaks. Lubades enda kehale kohe hommikul piisavas koguses energiat, suudad sa terve päeva jooksul olla aktiivsem ja põletada seeläbi rohkem kaloreid.
Võta oma hommikumenüüsse, või vali hotelli hommikubuffeest, toidud, mis peaksid silmas tasakaalustatud toitumist. Head valikud on kiudainerikkad toidud (kaerahelbepuder ja teised teraviljatooted), valgud (munad, jogurt) ja palju vitamiine puu- ja juurviljade näol. Jogurt, keedetud munavalged, täistera röstsai ja puuviljad oleks suurepärane algus seikluslikule päevale!
2. Ära unusta juua!
Reisil olles on lihtne unustada piisavas koguses vedeliku tarbimine. Eriti oluline on see, kui sõidad soojale maale. Raske on ülehinnata vee tähtsust sinu organismile, kuid muuhulgas aitab see edasi lükata ka näljatunnet ning vähendada pidevat näksimist.
P.S. Kas teadsite, et täiskasvanud inimese kehast umbes 50–65% moodustab vesi! Nii et kui te pole juba veendunud vee joomise kasulikkusest, peaks see lõbus fakt näitama, et keha piisavas koguses veega varustamine on ülimalt tähtis.
Kui soovid aga lisaks veele tarbida ka teisi jooke, ole tähelepanelik, et sa ülemäära palju kaloreid just nendega sisse ei joo. Jäätisekokteilid, jahutavad smuutid ja alkohoolsed joogid käivad puhkusega tihti kaasas. Katsu sina aga olla teadlik tarbija ja nende joomisega pigem tagasi hoida.
3. Vali tervislikud suupisted ja paki need teele kaasa
Värsked puuviljad, köögiviljad, müslibatoonid, pähklitesegu…
Tervislike suupistete reisikotti pakkimine aitab kaasa sellele, et nälg pika reisipäeva ajal silmanägemist ei võta ja ei teki kiusatust kiirtoidu järele haarata. Kui hommikusöök paneb käima ainevahetuse, siis tervislikud suupisted hoiavad sinu veresuhkru stabiilsena terve pika päeva jooksul.
4. Püsi aktiivne
Kuigi puhkuse ajal võib tekkida kiusatus lihtsalt lesida soojal rannaliival, katsu siiski igasse päeva planeerida mõni aktiivne tegevus.
Kalorite põletamine koos reisimälestuste loomisega – see on topelt võit! Seega, kui vähegi võimalik, vali oma liikumisviisiks just kõndimine. See on suurepärane võimalus olla füüsiliselt aktiivne samal ajal, kui naudid uusi ja huvitavaid vaatamisväärsusi. Pista taskusse sammulugeja või tõmba telefoni vastav äpp, nii saad alati veenduda, et soovitatud vähemalt 10 000 sammu päevas oleks sul alati õhtuks tehtud.
Kui sammud aga õhtuks täis ei ole, kuulata, kas kuskilt tuleb muusikat kuhu saaksid tantsima minna.
5. 80/20 reegel kehtib ka reisimisel
Kõik on kinni tasakaalus!
Tervislik toitumine aitab hoida erksa ja tervena ka sinu keha, kuid ei ole mõistlik end kogu aeg lõpmatuseni piirata. See tekitab iga päevaga aina enam trotsi ja tahtmist kiusatustele järele anda.
Seega soovitame sulle, et püüa süüa tervislikult vähemalt 80% ajast. Ülejäänud 20% jäta aga endale toiduvalikus vabamad käed ning anna naudingutele vaba voli. On ju üks suur osa reisimisest kohalike hõrgutiste maitsmine ja avastamine.
Millised on aga sinu kavalad nipid selleks, et reisilt koju naastes lisaks rõõmsatele mälestusele ja sõbralikud numbrid sinu kaalul vastu vaataksid?