5 põnevat ideed rattamatkaks

Ilmad lähevad tasapisi soojemaks, lumikellukesed pistavad pea mullast välja ja õhus on kevadet. Üha rohkem inimesil leiab tee tervise- ja matkaradadele ning nii mõnigi on ka juba oma rula või jalgratta õue viinud.

Esimene kord mõnusa kevadilmaga kuival afaltil või lehekõrvus metsas rattaga ringi tiirutada on alati eriline. Miks mitte võtta see tunne endaga ka puhkusele kaasa?

Eestlaste seas on rattasõit alles hoogu kogumas. Rattaga tehakse paar tiiru kodu- või maakodu ümbruses. Päeva või paari pikkused rattamatkad tunduvad pisut ekstreemsed. Tegelikult aga saab päevase sõiduga hakkama nii noor kui vana. Vaja on vaid valida endale jõukohane distants. Miks mitte tehagi puhkusest rattamatk?

Algajad rattamatkahuvilised võiksid proovida erinevaid distantse alguspunktiga oma ööbimiskohast. Edasijõudnumad võivad aga pakkida varustuse rattakottidesse või selga ning sõita öömajast öömajja. 

Avasta Vormsit

Kui sa pole varem suur rattamatkaja olnud, ei tasu kohe hakata Tallinnast Riiga väntama. Parem on hoopis alustada näiteks Eesti väikesaartest. Vormsi läbimõõt on 15km ning tänu oma väiksusel on seda saart ideaalne rattaga avastada. Võid praamile oma ratta kaasa võtta või kasutada kohalikku rattalaenutuse teenuseid. Ratast saab laenutada nii üheks tunniks kui ka lausa kolmeks ööpäevaks.

Vormsil saad nautida rannaniite ja kaunist loodust, rannarootslaste põnevat kultuuri, ujuda inimtühjades randades ning hea õnne korral võid näha ka metsloomi. 

Pikem matk Hiiumaal

Kui rattasõit on sul juba paremini käpas, võid võtta ette ka pikemaid matkasid. Selleks pakub hea võimaluse Eesti suuruselt teine saar Hiiumaa. Kivised rannad, majakad, väikelinnad, mõisad, kadakad, metsad, tuul ja meri— Hiiumaal on kõik see, mida vajad lõõgastavaks puhkuseks.

Kui sa ei soovi väga pikka matka teha, saad teha tiiru väiksel saarel otse Hiiumaa külje all, Kassaril. Kassaril suvitasid mitmed eesti kirjanikud nagu Jaan Kross ja Ellen Niit. Seal saab külastada Aino Kallase majamuuseumit ning hingata värsket mereõhku rannaniitudel ja kadakate vahel.

Kui soovid pikema tiiru teha, võid läbi sõita kõik kolm kuulsat Hiiumaa tuletorni: Tahkuna, Kõpu ja Ristna. Tuletornide läbimine võtab ühtekokku umbes 47km, kui sellele lisada veel sõit sadamasse ja tagasi teeb see kokku 150km.

Pärnust Iklasse mööda kõrvalteid

Kuna korralik rattateede võrgustik Eestis veel puudub, leiab nii mõnigi rattamatkaja end vahel nõutult kiire liiklusega maantee äärest, mis pole sugugi nauditav. Et seda vältida tasuks kodus juba aegsasti välja uurida kõiksugused väiksemad, vähemkasutatavad teed ja kruusateed.

Suurtele maanteedel on heaks alternatiiviks ajaloolised teed.  Näiteks võib sellise rattamatka ette võtta suunaga Pärnust Iklasse või vastupidi. Seda marsruuti võib edukalt kulgeda mööda väiksemaid maanteid, mida kasutades tuleb matkatee pikkuseks 65 km.

Rada võib alustada näiteks Tervise Paradiisi eest, keha kinnitada Häädemeestes, ujuda, telkida või pikniku pidada Kablis, Krapis või Lemmes. Kui kaasas on lapsed ei tasuks unustada Lotemaad. Kui olete suured väntajad võite sõita edasi-tagasi. Kui mitte, võite uurida rattalaenutusest või hotellist, kas saavad pakkuda teile teenust teid kas Iklasse sõidutada või pärast tagasi tuua.

Pärast sellist matka on mõnus end hellitada mõnes Pärnus spaas.

Rattaretk ümber Võrtsjärve

Kui tahad ette võtta midagi tõeliselt meeldejäävat, midagi sellist, mis paneb sind tundma, et su kevad või suvi on tõesti korda läinud, siis see rattamatk on suurepärane katsumus just sulle. Eesti suuruselt teisele järvele tiiru peale tegemine tähendab ratta seljas läbi kolme maakonna tuhisemist. Kilomeetreid kogud sa selliselt matkalt kokku 140.

Imelised päikesetõusud ja -loojangud, mõnusad ujumiskohad, puhkekeskused, peened restoranid ja paadilaenutused on vaid osa sellest meeldejäävast rattamatkast.

Peale elamusrohket füüsilist pingutust võid kosutada end kas Tartus või Viljandis.

Avasta Tallinna mereäärt

Kes ütles, et Tallinna peab tulema vaid vanalinna jalutama ja muuseumidesse uudistama? Ei, Tallinn sobib suurepäraselt ka seiklusjanulisele ja aktiivsele puhkaja. Ning miks mitte ühendada mitu reisistiili?

Kõige mõnusam on Tallinnas vändata mööda mereäärt. Hea tahtmise korral võid sõita näiteks Kakumäelt Viimsisse, mis rannikujoont järgides teeb kokku pea 40 km. Kuid hea elamuse saamiseks võib ka läbida ka väiksema lõigu sellest marsruudist.

Kakumäe on kindlasti mõnus avastamispaik maastikuratturitele. Haabersti pakub võluvaid merevaateid ning on põnev ka linnuvaatlejale. Kui lapsed vaheldust tahavad on hea mõte põigata sisse loomaaeda või mängida Stroomi ranna mänguväljakul. Täiskasvanud võivad rannas mereõhku hingata ja lõunapausi pidada.

Pealelõunal on hea mõte uudistada Paljassaare hoiuala, istuda mõnes Kalamaja kohvikus ning soovi korral näiteks lennusadamat väisata. Siis ootavadki juba ees kenad vaated linnale Pirita teel. Soovi korral võid teha vahepõike Kadrioru parki või uudistada “Viimsest reliikviast” tuttavaid Pirita kloostri varemeid. Ilusa ilma korral on mõnus teha puhkepaus Pirita rannas.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga