7 erineva pikkusega ringikujulist matkarada

Männikjärve raba Autor: Sven Zacek

Eestimaa suvi on üürike ja just praegu on õige aeg minna loodusesse akusid laadima, keha ja vaimu tervendama ning tunnetama seda, kuidas meiegi oleme osa loodusest.

Eestimaa võlub meid dramaatiliste pankrannikute, uttu mattunud soomaastike ja vaikust ning rahu pakkuvate saartega. Jaluta metsas, peesita salarannas või avasta Lõuna-Eesti kauneid künkaid ja järvi.

Kui sa pole veel kogenud matkaja, siis on kindlasti kõige mugavam valida matkamiseks ringikujuline matkarada. Siit nimekirjast leiab nii paarikilomeetriseid kui ka mitmekümne kilomeetri pikkuseid matkaradasid. Vali aga oma lemmik välja ning mine avasta kaunist kodumaad.

Tabasalu dramaatiline pankrannik

Allikas: Madis Idnurm / Harku vald Facebook

Kui igatsete jalutada rannas, turnida kividel ja kahlata jalgupidi vees, siis tasub ette võtta väljasõit Tallinna lähedal asuvasse Tabasallu. Justnimelt siit saab alguse 3,5 kilomeetri pikkune Tabasalu matkarada.

Matka on mõnus alustada väikse suplusega, siis kulgeda mööda rannikut ning lõpuks nautida hingematvaid vaateid pankrannikult. Pankrannik on ka suurepärane koht piknikuks, kuid kui soovite rohkem privaatsust tasub piknik planeerida tööpäevale. 

Lõuna-Eesti loodus Karulas

Allikas: Võrumaa Arenduskeskus/ Sven Zacek

Kui sul on aega või oled suurem matkahuviline, siis tasub valida endale veidi pikem matk. Lõuna-Eestis Karulas asub lausa 36-kilomeetrine ringikujuline matkarada. Matka on mugav alustada Karula rahvuspargi külastuskeskusest ning matkarada on võimalik läbida mõlemas suunas. Matkarada pole aga sugugi vaja läbida ühe päevaga. Nimelt jääb matkateele mitmeid telkimiskohti, kus on mõnus telk püsti panna ja lõkke ääres teiste telkijatega juttu puhuda. 

Miks aga võiks külastada Karula rahvusparki? Kahtlemata on põhjuseks Lõuna-Eesti kaunis loodus. Mõtle hommikustele uttu mattunud niitudele, kus kasvab nii palju erinevaid põllulilli. Ka kulgeb matkatee läbi kultuurmaastike: näed lehmi, kes laisalt karjamaadel rohtu närivad, kõnnid küngaste vahel ning saad sisse hingata metsa lõhna. Tee kulgeb mööda järveäärseid, kus saad vahepeal seljakoti seljast võtta ning ujuma minna. Kui oled pikemal matkal, unustad linnaelu ja -mugavused ning saad öösel loodushelisid kuulates end igapäevaelust täielikult välja lülitada. 

Päiksetõus Riisa Rabas

Allikas: Elen Juurma

Soomaal asub mõnus 4,8-kilomeetrine Riisa matkarada. Matkaraja teeb eriliseks selle vaheldusrikkus. Riisa rajal koged tõelist rabamaastikku, saad hüpata rabajärve, aga kõndida ka metsa all ja imetleda kaunist jõge. 

Kui sa ei pelga hommikuti vara üles ärgata, siis on hea mõte korraldada endale rabas väike hommikusöök. Saabu päikesetõusuks — varahommikul võid hea õnne korral ka tee ääres kitsi näha. Raba on varajasel tunnil inimtühi ning kogu looduse valguse ja värvide mäng on vaid sulle ja su kaaslasele nautimiseks. Kella kümne ajal hakkab inimesi vaikselt tulema ning siis ongi aeg piknik kokku korjata ning suund tagasi Pärnu poole võtta.

Vällamäe matkarada

Allikas: Võrumaa Arenduskeskus / Sven Zacek

Me kõik teame, et Eesti kõrgeim tipp on Munamägi. Suhtelise kõrguse arvestuses kuulub esikoht aga hoopis 84-meetrisele Vällamäele. Matkamine Vällamäe matkarajal pakub mõnusat füüsilist koormust, sest Vällamäe nõlvad on väga järsud ning nõuavad matkajalt üksjagu ronimist. 

Rada on vaheldusrikas: kord kõnnib matkaja rabamaastikul, siis aga rühib läbi 120-aastase tiheda kuusiku. Vällamäe nõlval asub ka RMK puhkekoht ja puhkemaja. Tee lõket, pea pikniku või üüri maja ja jää ööseks. 

Vällamäge on peetud ka pühaks paigaks. Nimelt uskusid vanad eestlased, et siin elab nõid või haldjas, kes metsa valvab ja hoolimatut puude raiujat karistab. 

Kui soovite Haanja loodust veelgi rohkem nautida on hea mõte leida endale vahva ööbimiskoht Võrus.

Vaheldusrikas matk Keila-Joal

Allikas: Loodusegakoos.ee RMK

Keila joa 3-kilomeetrine matkarada sobib suurepäraselt laste esimeseks matkaks. Esiteks on siin loomulikult imekaunis kosk, pargis on aga ka palju treppe ja rippsildu, mida mööda on kogu perel põnev kulgeda. Raja äärde jääb mitmeid piknikukohti, kus jalgu puhata ja väike lõunapaus teha.

Keila juga asub Tallinna külje all ning sobib seega hästi mõnusaks väljasõiduks kui olete parasjagu pealinna külastamas. 

Maailmalõpu tunne Harilaiu matkarajal

Allikas: Kuressaare TIK

Kui tahad aga vastupidiselt minna väga kaugele, kõigest eemale ja ära ning ihkad tunda, et oled sattunud maailma servale, siis soovitame sul tulla Harilaiu matkarajale Eestimaa lääneservas Vilsandi rahvuspargis. Siinne loodus on täiesti teistsugune ning vaat et ebamaine. Siin valdab sind tohutu avaruse tunne, saad nautida maastiku kauneid värve ning tunda tuult oma juustes. 

Harilaiu matkarada on kokku 11 kilomeetrit pikk. Teekond viib Kiipsaare majakani ja tagasi. Et Saaremaal on aga veelgi põnevaid looduskauneid kohti, ei tasuks koju tagasi pöördumisega kiirustada. Miks mitte veeta öö Kuressaares?

Kiidjärve-Taevaskoja matkarada

Autor: Katrin Laurson

Taevaskoda on maaliliselt kaunis ning sinna esimest korda sattujatel vajub sageli imestusest suu lahti. Kas tõesti võib Eestis midagi sellist näha? Tõepoolest 22,5-meetrine liivakivipaljand on omapärane loodusnähtus. Paljandi eest jookseb läbi jõgi ning selle peal kasvab tihe kuusemets. Just selline ongi loodus Kiidjärve-Taevaskoja matkarajal. 

Rada on 11,8 km pikk ning kulgeb mööda jõekallast. Raja teeb põnevaks see, et see kulgeb kohati kõrgetel kaldapealsetel ning sisaldab järske tõuse ja languseid, mis iga seiklushimulise matkasõbra silmad kahtlemata särama panevad.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga