Põnevad salapaigad, kus Saaremaad külastades ära käia

Saaremaa tõmbenumbriteks on kindlasti Kuressaare piiskopilinnus, Mändjala rand ning Kaali meteoriidikraater. Kui sul on aga põhikohad läbi käidud, siis alles see õige Saaremaa avastamine algabki. Nimelt pakub Saaremaa palju erilisi elamusi, millest sa võib-olla varem kuulnudki polnud.

Loodus

Tuhkana ranna lained ootavad kõiki suvenautijaid. Allikas: Kuressaare Turismiinfokeskus

Saaremaa asub eemal suurtest maanteedest ning tiheda liiklusega linnadest. Jah, auto-, bussi- ja praamisõidud on aeganõudvad, kuid tasuks pika sõidu eest ootavad sind kaunid pankrannikud, tühjad rannad, vaiksed rabad ja kristallselged allikad. Viska aga seljakott seljast ning naudi vaikust, mida segab vaid merekohin ja loodushääled.

Üks looduskaunis koht saarel on Undva pank Saaremaa loodetipus Kihelkonna vallas. Poolekilomeetrine pank pole iseenesest sugugi kõrge — kõrgust on tal vaid paar meetrit, kuid kindlasti on see põnev paik geoloogiahuvilistele, kes võivad siit leida erilisi kivistisi. Ka linnuvaatlejatel tasub binokkel kotti pista, kuna siin võib terav silm tabada palju erinevaid linnuliike. Tänu piiriäärsele asukohale leiab siit ka militaarehitisi. Romantikud võiksid aga sõita Undva pangale päikesetõusu või -loojangu ajaks, sest siin saab nautida mõlemat. Pakkige kindlasti kaasa tuulejope, sest siin on tihti tuuline.

Kui ammutad jõudu taimedest, võiksid minna uudistama Kuressaare lähedale jäävat Loode tammiku loodusõpperada. Tegu loodusliku tekkega tammikuga. Iidses tammikus jalutamine annab jõudu ja energiat. Orhideehuvilised aga võiksid hoida pilgu maas. Nimelt võib siit leida lausa 14 erinevat orhideeliiki.

Kui soovite nautida puutumatut loodust võiksite sõita Vilsandile. Vilsandi rahvuspark oma omanäolise loodusega ei jäta kedagi külmaks. Sajast saarest koosnevas rahvuspargis saab matkata, linde vaadelda ja telkida. Talvel saab Vilsandile paadiga, suvel aga jala läbi lahe. Sind ootavad metsateed, liivadüünid ja lummav maastik ning kui hästi läheb, kuuled taamal ka hüljeste häälitsusi.

Kui tahaksid aga laintes möllata, siis on õige aeg suunduda Põhja-Saaremaal asuvasse Tuhkana randa. Kõnni läbi männimetsa kulgeva laudtee kauni liivarannani. Rand on mõnus eelkõige täiskasvanutele ja headele ujujatele, sest siin läheb kiiresti sügavaks. Mängi võrkpalli, jaluta metsas või pea RMK puhkekohas piknikku. 

Rahu ja vaikus Koigi rabas. Allikas: Kuressaare TIK

Rabahuvilised võiksid sõita aga Saaremaa suurimasse rappa. Koigi rabas saab teha 4,8-kilomeetrise tiiru. Laudtee kulgeb ümber Pikkjärve. Roni vaatetorni, uju või puhka jalgu pingil.

Kui soovid kogeda vaikust ja metsade müstikat, siis võiksid kindlasti sõita lääne poole ning käia ära Odalätsi allikatel. Metsa sees leiad kristallselge veega allikad, mis olevat tekkinud vanapagana enda jalajälgedest.

Kultuur

Sõrve muuseumis on palju avastamisväärset. Allikas: Mati Martinson

Kultuurihuvilistele on Saaremaal pakkuda nii mõndagi põnevat. Valikus on nii muuseume, külasid kui kloostreid.

Nõukogude ajal oli Saaremaa piiritsoon ja sinna pääses vaid eriloaga. Kui teid huvitab, kuidas täpsemalt Saaremaa piiri valvati, tasuks ära käia Sõrve sääre tipus asuvas Sõrve muuseumis. Siit leiab külastaja piirivalvurite barakid aga ka väljapaneku nõukogude aja ja Saaremaa looduse kohta.

Uudista nunnade elu-olu Reomäe kloostris. Allikas: Margit Kõrvits

Kuressaarest 12-minutilise autosõidu kaugusele jääb Reomäe nunnaklooster. Siin on külalistel võimalik tutvuda nunnade elukorraldusega ja piiluda sisse õigeusu kirikusse. Nunnad on sõbralikud ja külalislahked ning vastavad rõõmuga külastajate küsimustele. Kloostris käib aeg omasoodu ning pühas keskkonnas tunneb nii mõnigi külastaja, kuidas aeg lausa seiskub. Et nunnad on ka usinad mesinikud, võib mälestuseks kaasa osta kloostrimett.

Äkki huvitab teid aga hoopis see, milline on elu ühes tüüpilises Saaremaa külas? Selleks võiksite sõita Lääne-Saaremaal asuvasse Leedri külla. Kogukonnateenusena pakub Sihtasutus EHTNE Saaremaa märgis Leedri küla ringkäiku, kus saab rohkem aimu elust ääremaal ning jalutada küla kõige kõrgemate kiviaedade vahel.

Kui kõht läheb tühjaks….

Värvilised toidud restoranis Hafen. Autor: Alina Birjuk

Kui olete Kuressaares ei tohiks mingil juhul jätta vahele vahva nimega toidukohta Saaremaakera. Nimelt saab siit imemaitsvaid puuküttega kiviahjus valmistatud pitsasid. 

Kui aga tahaksite nautida erilist atmosfääri ja kaunist merevaadet, siis aitab hädast välja Kuressaare jahisadamas asuv restoran Hafen. Hafen on valgusküllane ning silm lausa puhkab söögikoha kaunil interjööril. Sinistes, valgetes ja puidutoonides kujundus tekitab tõelise kaptenimaja või mereäärse suvemaja tunde. Suvel aga tasuks sööki nautida päikeseterassil. Lonksa kokteili ja kohvi ning unista oma meresõidukist. Taldrikult vaatab aga vastu värske ja värviline suutäis. Kõhu saavad täis nii veganid kui ka kala-ja lihasõbrad.

Mis oleks aga kui einestaks hoopis veskis? Saaremaa Veskis ootab sind nooruslik tiim, hea toit ja sõbralik teenindus. Naudi külma õlut, tervislikku kurgi-mündisuppi või ahvatlevat veiseliha burgerit ning kuula kuidas kokad köögis süüa tehes muusikale kaasa laulavad.

Kui oled reisil lastega, vali söögikohaks Chameleon kohvik-lounge. Menüüs on lastesõbralikke variante ning samuti leiavad midagi hamba alla ka  taimetoitlased ja veganid. Teenindus on sõbralik ja atmosfäär meeldiv. Lapsed leiavad sööki oodates tegevust mängutoas.

Kingituseks kaasa…

Meeneks võib osta kohalikku veini. Allikas: Talu toidab

Reisilt on ikka tore suveniire mälestuseks kaasa osta ning Saaremaalt leidub palju põnevaid väiketootjaid.

Veinisõbrad võiksid suunduda Saaremaa veinitehasesse. Orissaares valmistatakse veine kõigest, mis Eestimaa pinnal kasvab. Lisaks puuvilja- ja marjaveinidele on valikus ka nõgese-, tomati- ja porgandiveinid. Osta kaasa või tulge sõpradega õpituppa veine maitsma.

Mustjala Mustardis valmistatakse huvitavaid sinepeid. Allikas: Birgit Kutzera

Sinepisõpru ootab aga Mustjala Mustard Põhja-Saaremaal, kus toimub sinepite, tšatnide ja grillkastmete väiketootmine. Kohapeal saab tooteid maitsta ja ka kaasa osta. Pikast reisist väsinud teelisi ootab aiakohvik tassi kohvi ja hea nõuga selle kohta, milliseid kohti veel Saaremaal külastada. Mustjala Mustard ootab külastajaid kuni septembri keskpaigani.

Miks mitte tuua Saaremaalt kaasa käsitööseep? Kuressaarest 16-minutilise autosõidu kaugusele jääb Kuke küla, kus asub käsitööseebi paradiis. GoodKaarma seebikojast leiad lisaks seepidele ka seebialuseid, õlisid, ehteid ja kehakoorijaid. Peale ostlemist saad mõnuleda aiakohvikus või osaleda seebivalmistamise töötoas.

Kus ööbida?

Kuressaare pakub mitmeid lõõgastavaid spaahotelle, kus peale pikemat autosõitu mõnusalt aeg maha võtta. Miks mitte premeerida end saunapaketiga Grand Rose spaas? Lisaks rikkalikule hommikusöögile saad kaaslasega nautida ka piiramatut eksootilise spaa ja saunakeskuse külastust. Kui oled aga jõusaali kasutaja võib sulle meeldida GOSPA pakett, milles sisaldub jõusaali piiramatu kasutus. Rohkem pakkumisi leiad SIIT.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga