7 parki ja metsatukka sügisvärvide nautimiseks

Väljas on juba päris külm. Sellegipoolest peaks salli kaela kerima ning mantlihõlmad koomale tõmbama ning õue minema, sest loodus kutsub praegu eriti tugevasti ning terve suve rohelisena püsinud puud tõmbavad äkki selga täitsa uued kuued. Kaunid kollased, oranžid ja säravpunased toonid tekitavad mõnusa sügismeeleolu. Haara aga kodust või kohvikust kaasa termos kakaoga, sahista koos lastega lehtedes, korralda kallimale romantiline jalutuskäik, mine fotosessioonile või naudi lihtsalt looduse värviküllust. Aga kuhu võiks siis jalutada? Reastamegi siia seitse looduskaunist paika, kus sügist nautida.

Glehni park Nõmmel

Keset Glehni parki asub suursugune loss. Allikas: Taltech

Tallinnat külastades lähme esimese asjana ikka vanalinna jalutama, kuid ka kesklinnast kaugemal on kauneid ja avastamisväärseid kohti. Miks mitte minna Nõmmele? Glehni pargis tekib muinasjutumetsa tunne. Ning seda pargi rajaja Nikolai von Glehn ilmselt taotleski. Nimelt ehitas ta endale romantilises stiilis lossi. Lossiümbruses on erinevaid treppe, vaatetorn ning ka muid kummalisi ehitisi. Lastele pakuvad elamuse ka Kalevipoja ja krokodilli kuju. Tule ja veeda mõnus pärastlõuna lehtedes sahistades ja pargi ilu nautides. Hiljem saate keha kinnitada lastesõbralikus spordikohvikus Legend.

Kadrioru park Tallinnas

Kuldne Kadriorg. Autor: Jaanus Ree, Visit Estonia

Teine ilus park Tallinnas asub kohe kesklinna vahetus läheduses Kadriorus, kuhu võib jalutada või sõita trammiga. Jaluta läbi armsa puumajade rajooni parki. Imetle luigetiiki, kõnni käänulistel radadel kõrgete puude all, uudista Jaapani aeda, vaata üle loss. Soovi korral võid ka lossis olevat kunstinäitust külastada. Pargis asub ka Katharinenthali kohvik, kus saab maitsta kondiitritooteid ja makroone.

Kui teil on soov Tallinnasse kauemaks jääda, siis vaata ööbimisvõimalusi siit.

Nelijärve

Nelijärve. Allikas: Nelijärve Puhkekeskus

Need, kes soovivad päris loodusesse, võiksid aga ette võtta rongisõidu Nelijärvele. Nagu nimigi ütleb on siinsetesse paksudesse metsadesse end ära peitnud neli suuremat veesilma. Järvede ümbruses on aga mitmeid terviseradu. Hinga sisse värsket metsaõhku ning püüa pildile võrratuid järvepeegeldusi. Keha saab kinnitada lähedalasuvas Nelijärve puhkekeskuses ning kui loodus nauditud, siis saab mugavalt rongiga pealinna tagasi.

Toila Oru park

Pühajõgi Oru pargis. Allikas: Sven Zacek

Eesti põhjarannikul, Ida-Virumaal asub tõeline pärl, mida võib-olla paljud eestlased ei teagi. Selleks on nimelt Oru lossipark. President Pätsi lossi küll enam ei eksisteeri, kuid park annab kahtlemata väga hea ettekujutuse lossi omaaegsest suursugususest.

Astu sisse Karuväravatest, imetle Kolme Graatsia skulptuuri, kõnni balustraadini, kust saad heita pilgu merele ning pöördu siis tagasi metsatukka. Vaata kindlasti üle ka Hõbeallika koobas ning külasta romantilist Pääsupesa lehtlat, kus president armastas kohvi juua. 

Toilast ei pea sugugi kohe tagasi koju tõttama. Nimelt asub siin mõnus Toila SPA Hotell, kus peale värskendavat jalutuskäiku aeg maha võtta.

Alutaguse rahvuspark

Sügisvärvides mets. Autor: Karl Ander Adami, Visit Estonia

Kas soovite veelgi kaugemale itta sõita, veelgi metsikumat loodust nautida? Kui nii, siis võtke suund Alutaguse rahvusparki. Siin saab nautida nii soo- kui ka rannikumaastikke, kuid eelkõige on park tuntud ikkagi oma paksude metsade tõttu.

Siinseid paksusid metsasid kutsuvad oma koduks nii kotkad, lendoravad kui ka karud. Loodusesõbrad leiavad Alutaguse rahvuspargist neli ringikujulist matkarada: 5-kilomeetrise Poruni matkaraja, 6,7-kilomeetrise Kotka matkaraja, 4-kilomeetrise Selisoo matkaraja ja 9-kilomeetrise Kurtna matkaraja. 

Viljandi lossimäed

Lossimäed sügisel. Allikas: Casper Aru

Kas teile tundub ka, et sügiseti nagu lausa tõmbaks mõnda väiksesse armsasse Eesti väikelinna? Kõik need puumajad, aedade külge kastidesse pandud õunad, kollased tänavavalguslambid ning korstendest tulev suits. Selles on omajagu romantikat. Kui olete taolise sügisromantika jahil, tasuks kindlasti sõita Viljandisse. Ka kuldsete lehtede jahtijatel on siin, mida vaadata. Pane fotokas valmis, sest värvilistesse lehtedesse uppunud lossivaremed on imekaunid. Sahista lehekuhjades, naudi ilusad vaateid järvele ja kõnni pikal rippsillal. Viljandis tasub kindlasti rahulikult võtta, armsad kohvikud ja lõputud jalutuskäigud on tark kahe päeva peale ära jaotada. Vaata Viljandi ööbimisvõimaluste kohta siit.

Toomemägi Tartus

Kollased lehed Toomemäel. Allikas: R. Pindus

Teine Lõuna-Eesti linn, mis sügiseti täitsa uue hingamise saab on Tartu. Sügiseti vallutavad Tartu tänavad tuhanded tudengid. Ühtäkki on teklikandjaid igal pool: kohvikutes koolitöid tegemas, pargipinkidel kudrutamas ja baarides lõbutsemas. Kui oled ise Tartus õppinud, on see parim aeg nostalgitseda ja vanu aegu meenutada. Kui aga plaanid siia õppima tulla, on samuti parim aeg vaadata, kas see atmosfäär sobib sulle.

Eriliselt kauniks teeb Tartu loomulikult sügislehtedes Toomemägi. Toomkiriku varemed lisavad müstikat ning pargiteedel on mõnus aina uusi kohti avastada. Kas oled käinud Ingli- ja Kuradisillal või suudelnud kallimat Musumäel? Kui ei, siis mida sa ootad, mine ja vaata sügisene Tartu üle! Tartus on lisaks Toomemäele ka palju õdusaid kohvikuid, kunstigaleriisid ja põnevaid muuseume. Kindlasti leidub siin tegevust terveks nädalavahetuseks. 

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga