8 väekat paika Eestis

Eestlased on aegade algusest olnud nõiarahvas, kes on olnud tugevalt seotud end ümbritseva loodusega. Siiani korjame tublisti metsaande ning vanema põlvkonna esindajad tunnevad ka hästi ravimtaimi. 

Lisaks metsaandidele on aga Eestimaa täis pühasid paiku: hiisi, allikaid ja ohvrikivisid. Pühakohta mindi nii tervist parandama kui ka endale mindagi soovima või paluma.

Kui sind huvitavad alternatiivsed ravivõimalused, oled oma elus teelahkmel või otsid vastuseid end painavatele küsimustele või tõmbab sind kõik müstiline ja maagiline, siis siin on mõningad põnevad Eestimaa paigad, mis võid sel suvel julgelt reisiplaanidesse lülitada.

Saared

Saared on suurepärane võimalus pageda linnakärast, kohaneda teistsuguse elurütmiga ning nautida suve. Kuid kui hing ihkab millegi müstilise ja ennenägematu järgi, siis on hea mõte käsile võtta just need kohad saartel.

Aegna saare labürint

Labürindid on müstilised ja põnevad, samas ka veidi hirmutavad neile, kes ära eksida kardavad. Labürinte on inimesed ehitanud juba iidsetest aegadest saadik, neid võib leida nii kirikupõrandatelt kui lossiparkidest. 

Keskajal sümboliseerisid labürindid teed inimese sünnist jumalani. Labürint võis olla ka sümboolne palverännak — teekond valgustumise ja pääsemiseni. Kuna paljudel polnud rahaliselt võimalik palverännakule minna, mindi sarnast kogemust otsima kodu lähedale labürinti.

2009.aastal leiti kivilabürint Aegna saarel. Arvati, et Jeruusalemma linnaks kutsutud kivilabürint hävines elektrijaama ehitusel, siis tegelikult see nii polnud. Kohalikel elanikel õnnestus see leida ja välja kaevata. Ilmnes, et säilinud oli 2/3 labürindist.

Labürindi ehitasid ilmselt rannarootslased.

Tallinnast saab Aegna saarele praamiga. Lisaks labürindiga tutvumisele saab saarel matkata ja uudistada erinevaid militaarobjekte. Ööbida saab soovi korral RMK telkimisalal.

Kaali meteoriidikraater

Kujutle korraks, kuidas elad muinasajal oma tavalist igapäevaelu ning sinu teadmised sind ümbritsevast piirduvad vaid su kodukülaga. Kujutle nüüd kuidas ühel päeval läbib taevast tulejutt ja käib kohutav kärakas, mis päädib auguga maas. Arvatavasti oleksid tõeliselt vapustatud ning ehk uskusid isegi, et kätte jõudis maailmalõpp.

Purustusi, mida meteoriidi Saaremaale kukkumine põhjustas, on võrreldud isegi hävinguga, mida tekitab väiksemat sorti tuumapomm. Pealegi ei sadanud maale vaid üks tulekivi. 5-10 m kõrgusel õhus meteoriit purunes ja sadas tükkidena alla nii, et põhikraatri kõrval on olemas veel kaheksa väiksemat kraatrit. 

Hiljem ümbritseti järv massiivse kivimüüriga, mille äärest on leitud ohtralt koduloomade luid. See viitab sellele, et tegu oli iidse ohvripaigaga.

Meisterda õnne toov rist Ristimäel

Ristimägi Hiiumaal on müstiline koht. Kujuta ette paika kus näed kõikjal, kuhu sa ka ei vaataks riste — puuokstest kokku seotud, vanametallist, kividest-käbidest maapinnale laotud  või puust nikerdatud. 

Millest on aga alguse saanud komme siin endale õnnetoov rist valmistada? Rahvasuus liigub kaks legendi. Üks räägib kahest pulmarongist, mis olla siin kokku põrganud. Ühest vankrist sai surma pruut ja teisest peigmees ning allesjäänud noored otsustasid omavahel abielluda. Hukkunute mälestuseks pandigi esimene rist.

Teise loo kohaselt sai Ristimägi alguse siis kui hiiurootslased sunniti Hiiumaalt lahkuma ning Ristimäel peeti nende viimane jumalateenistus ning selle mälestuseks püstitati ka esimene rist.

Harjumaa

Kui soovite teha lühemat reisi Tallinnast mõne pühakohani, siis on ka see võimalik. Harjumaalgi on erakordselt ilusaid ja väekaid kohti.

Saula Siniallikad ja hiis

Saula siniallikad mõjuvad tõelise värvimänguna isegi kui külastada neid keset talve. Vaadates seda kristallselget vett lähevad mõtted kui iseenesest haldjatele. Ning tuleb välja, et sinise, valge ja mustja värvitooniga allikate ümbruses elutsebki haldjas nimega Tölp. 

Esimest allikat kasutati omal ajal ohvriallikana ning kui sa siin ei ohverdanud, tuli sinises riides mees, Siniallika Tölp, sulle koju järgi. 

Allikatel usutakse olevat ka nahka- ja silmahädasid tervendav mõju ning seal saab ennustada oma tulevase nime. Hakka aga allika kohale kummardunult nimesid nimetama ning kelle nime ajal tuleb allikast suur pahvakas vett, see ongi see õige.

Tuhala nõiakaev

Põnevaid allikaid on Harjumaal aga teisigi. Nagu näiteks Tuhala nõiakaev. Tegu on karstiallikaga, mis hakkab suurvee ajal vett välja ajama. Seda kutsutakse keemiseks ning keemise ajal keeb välja kuni 100 liitrit vett sekundis.

Rahvasuus kutsutakse Tuhala valda nõiavallaks — nii et kindlasti on see huvitav koht kõigile nõiakunstihuvilistele. Legendi kohaselt hakkabki Tuhala nõiakaev keema siis kui nõiad vihtlevad.

Lääne-Virumaa

Müstiliste nähtuste ja pühapaikade huvilistel tuleks kindlasti ka Lääne-Virumaal ära käia.

Samma tammealuse hiis — kasutusel pühapaik

Kui teid huvitab eestlaste maausk, tasub kindlasti minna tutvuma Viru-Nigulas asuva Tammealuse hiiega. See on eriline paik, kuna see on kujunenud maausuliste keskseks pühapaigaks. Hetkel on Eestis kasutusel kümmekond muistset pühapaika. Nii et kui eelnevad kohad on praeguseks hetkeks pigem põnevad vaatamisväärsused ning keegi ei too ohvreid Kaali järve või Siniallikatesse, siis Tammealuse hiis on kasutusel. Hiiekompleksi keskel kasvab üksik püha tamm, selle kõrval on ohvrikivi. Hiies on olemas ka kaks silmaallikast. 

Porkuni järv

Porkuni järv on tuntud põneva loodusnähtuse — ujuvate saarte tõttu. Ujuvad saared tekivad siis kui turbane kaldapinnas lahti murdub ja liikuma hakkab. Ujuvad saared võivad olla kümnekonna ruutmeetri suurused ning mõnel neist kasvavad ka väiksemad puud. Inimesed võivad saarte liikumist suure tuulega ka näha.

Põnevaks teeb Porkuni järve legend. Nimelt olla Porkuni järve uputatud tütarlaps ja igal kekkööl võis järve kohal näha tulukest hõljumas, kuna tema hing ei saanud rahu. Kui kirikuõpetaja oli tema märga hauda õnnistanud, kadus ka öine tulekuma.

Järvamaa

Ka Eestimaa südame lähedal asub põnevaid ja ürgse väega paiku.

Kirna mõisa park

Allikas: Margus Vilisoo

Kirna mõis on veidi lagunenud olemisega valge klassitsistlikus stiilis hoone. Mõisahoone ja parki kuuluvad maailma viie ürgjõulisema paiga hulka. Praegu asub selle mõisa võlvidealustes ruumides loodusravi- ja tervenduskeskus ning suurt rõhku pannakse vaimsele tervisele. Mõisas toimuvad loengud, õpitoad, kontserdid, salongiõhtud ja näitused. 

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga