Millal sina viimati puhkamas käisid nii, et oma e-posti kontolt välja logisid ja internetist end lahti ühendasid? Reisimine ei ole lihtsalt lõbus ja põnev. On lugematul hulgal uuringuid, mis tõestavad, et see on kasulik ka sinu füüsilisele, vaimsele ja emotsionaalsele tervisele. Järgnevalt teemegi neist põgusa ülevaate.
Reisimine aitab probleeme lahendada ja õnnetunnet suurendada
1. Reisimine või parandada probleemide lahendamise oskust ja arendada sinu loovust. Uued lõhnad, helid, maitsed, vaated ja keeled loovad ajus uusi sünapseid ja stimuleerivad neuroplastikat. Kusjuures on leitud, et mida kaugemale kodust reisid, seda enam sinu loovus paraneb.
2. Reisimine tõstab õnnetunnet ja vähendab depressiooni. Uuringutega on leitud, et alates puhkuse kolmandast päevast tundsid reisijad end väljapuhanuna, vähem ärevana ja paremas tujus. Selline heaolutunne kestis veel vähemalt nädal peale reisi.
3. Reisimisele kulutatud raha teeb inimesi õnnelikumaks, kui sama raha eest asjade ostmine.
4. Uued keskkonnad ja inimesed ning kogemused tõstavad sinu kognitiivset paindlikkust ning hoiavad meele virgena.
5. Paarid, kes koos reisivad, omavad tavaliselt tugevamat suhet. Teise inimese usaldamine uutes olukordades tugevdab omavahelist sidet.
Reisimine aitab ennetada haigusi ja tõstab immuunsust
6. Naistel, kes puhkavad vähemalt 2 korda aastas, on oluliselt madalam risk südameatakiks ja depressiooniks.
7. Mehi, kes ei kasuta oma iga-aastast puhkust, ohustab südamehaigus 30% suurema tõenäosusega.
8. Leidub inimesi, keda painab hodofoobia ehk hirm reisimise ees. Ksenofoobia see eest on aga hirm võõraste ja võõramaallaste ees.
9. Reisimine erinevates paikades ja keskkondades soodustab antikehade teket ja tugevdab immuunsüsteemi. Seda tänu tuhandete uute bakteritega kokkupuutumise tõttu.
Reisimine, mälestused ja geneetika
10. Inimesed, kes puhkuse ajal töötavad ja loevad e-kirju, mäletavad oma puhkusest tunduvalt vähem, kui need, kes jätavad oma sülearvutid koju. On suisa leitud, et 1 tund tööd vähendab reisimälestusi 43% võrra.
11. Introverdid reisivad suurema tõenäosusega mägedesse, ekstraverdid valivad rannapuhkuse.
12. Soov reisida võib olla geneetiliselt määratud. Arvatakse olemas olevat lausa rännukire geen. Seda geeni seostatakse dopamiini tasemega ajus, mis põhjustab siis kõrgenenud uudishimu ning tekitab rahutust ja paigalpüsimatust.
13. NB! Uuringud on leidnud lausa seda, et õnnetaseme tõstmiseks piisab ka vaid reisi planeerimisest.
Ka 1–2-päevane puhkus spaa- ja saunamõnudega, romantika koos maitsenaudinguid täis õhtusöögiga või teatrielamustega aitab tööst puhata ja lõõgastuda. Alati ei olegi vaja ette võtta pikka puhkust kaugele maale sõiduks. Mõnusa energialaengu saab ka lühipuhkusega Eestis! Kõiki Eesti hotellide puhkusepakette, mida on võimalik läbi Hotelliveebi broneerida näeb siit!