Akna taga liuglevad lumehelbed ning maad kattev paks lumevaip muudab päeva alati veidi erilisemaks ning viib meid mõtetes juba nädalavahetuse või talvepuhkuse juurde. Lumine aeg on kahtlemata parim hetk otsida kuurist või panipaigast välja suusad, uisud ja kelgud, minna loodusesse või nautida talvemõnusaid mõnes Eesti linnas. Kui sul on talvepuhkuse plaanid veel tegemata või otsid põnevaid ideid, mida teha nädalavahetusel, siis oled sa jõudnud õigesse kohta. Järgnevalt jagame sinuga mõtteid, kuhu minna talvevõlumaad nautima.
Romantiline Tartu
Tartu on imeilus aastaajast sõltumata, kuid eriti võluvaiks ja maagiliseks muutub ülikoolilinn talvel, kui vanalinn on mattunud valgesse lumme, kohvikutest imbub tänavatele kohvi ja pagaritoodete lõhna ning teid valgustavad laternad.
Kuni Vabariigi aastapäevani on Tartu Raekoja platsis avatud uisuväljak. Esimest korda saad sa uiskudel liuelda ümber Tartu sümboli, “Suudlevate tudengite” kuju.
Edasi võib võtta ette väikese jalutuskäigu Toomemäel, imetleda toomkiriku varemeid ning kõndida mööda pargiteid ja treppe.
Kui külmakraadid poevad mantlihõlmade vahele on mõnus astuda sisse legendaarsesse Werneri kohvikusse ning maanduda kuuma kohvi ja koogiga otse aknaalusesse lauda, kust on mõnus vaadata loengutesse tõttavaid tudengeid või hoopis vaba päeva nautivaid peresid ja vanapaare.
Võta talvest maksimum Lõuna-Eestis
Kui sa pole sel talvel veel linnast välja saanud, siis on tark suunduda lõunasse— nimelt ootab just seal meid just see kõige õigem talvevõlumaa ja seda päris mitmes mõttes. Sealsed paksud metsad ning kuppelmaastik järvedega pakub avastamisrõõmu igale loodushuvilisele. Paksus lumes sumpamine ja lumise metsa nautimine toob naeratuse näole nii suurele kui väiksele.
Lisaks on Lõuna-Eesti imeline koht kõigile talispordisõpradele. Kui pealinna suusarajad on ilusa talveilmaga rahvast puupüsti täis, siis talvepealinnas Otepääl, suusakeskuses Haanjas ja maalilisel Pühajärvel jätkub ruumi ja avastamisrõõmu kauemaks. Eriti mõnus on õhtul peale pikka lumes müttamist jõuda oma ööbimispaika ning kaminatule paistel vaikselt üles soojeneda.
Mägedefännid võtku suund Valgehobusemäele
Kui sinu jaoks pole õiget talve ilma mäesuusatamise või lumelaualiuta, siis hea uudis on see, et Eestis on päris palju nõlvasid, kus oma oskused proovile panna. Kui tahad linnast välja, kuid mitte väga kaugele, sobib sulle hästi näiteks Valgehobusemäe, kus saab laenutada varustust ja võtta tunde. Kui paarist tunnist lumes sahistamisest väheks jääb, saab keskusesse ka ööbima jääda ning järgmisel päeval jätkata. Peale mäesuusa ja lumelaua saab seal sõita ka murdmaasuuskadega, kelgutada, uisutada, matkata ja vuhiseda mäest alla lumerõngaga.
Lusti kelgumägedel
Kui lähete talvepuhkusele lastega või olete ise kelgutamisefännid, on hea mõte valida sihtkoht kelgumäe järgi. Tallinna lähedal saab vahvat pikka kelgusõitu nautida näiteks Keilas Tankimäel või Nelijärve puhkekeskuses. Ida pool on mõnus liugu lasta Rakvere lähedal Mõedakul ja Ida-Virumaal Pannjärvel. Kesk-Eesti ägedamad kelgumäed on Paluküla Raplamaal ja Laiuse mägi Jõgeva lähedal. Tartu külastajad saavad adrenaliini koguda Kassitoomel või sõita kelgutama Vooremäele. Pärnut väisates võib teha põike Jõulumäele.
Koerterakendiga üle lumeväljade
Kui armastad koeri, siis ei tohiks su talvine puhkus mööduda ilma kelgukoerte sõiduta. See on ürgne liikumisviis, mis viib su mõtted kaugetele polaaraladele või Lapimaale, kus põlisrahvad just sedasi edasi liikusid.
Ära unusta vaid soojalt riietuda. See aitab kõrvus vuhisevat tuult, põnevil koeri ning ümberringi laiuvat talvevõlumaad kogu täiega nautida.
Uisuväljad ja jäätunud järved
Üks asi, milleta ükski talv mööduda ei saa on uisud kotis liuvälja poole sammumine. Aga miks mitte võtta uisutamine kavva ka talvepuhkusel olles? Üle Eesti on talvel avatud mitmed valgustatud uisuväljakud, kus mängib muusika ning uisukaari joonistavad platsile nii noored kui vanad. Uisutamine on romantiline tegevus paaridele, mis teeb enne restorani minekut kõhu tühjaks. See on ka vahva koguperetegevus, mis hoiab vormis ning lõbustab nii väikelapsi kui ka teismelisi.
Omaette elamust pakub uisutamine looduslikel veekogudel. End võib registreerida mõnele uisumatkale või oma uiskude olemasolul ka ise veekogusid avastama minna. Kindlasti uurige enne Päästeameti kaardilt jääolude kohta ning võtke kaasa jäänaasklid.
Kuum jook ja lõkketuli
Kes ütles, et vaid suvel võib pikniku pidada? Mitte sugugi. Pealegi talvel võib see olla isegi erilisem ning koroona tõttu kindlasti ka tervisele ohutum. Seega miks mitte võtta plaani väljasõit mõnele RMK lõkkeplatsile. Võta kaasa tulealgatus ning valmista oma kaaslastele lõkkel kuuma jooki, soenda suppi või mõnd muud kodus valmis tehtud sööki. Eriti hästi sobib selline tegevus näiteks mõnusa rabamatkamatka lõpetuseks.