Puhkus on aeg end lõdvaks lasta ja mugavalt tunda ning ehk ka pakkuda endale natuke luksust. Samal ajal on hea mõelda sellele, et reis oleks võimalikult keskkonnasäästlik. Milleks on vaja olla keskkonnasäästlik? Eelkõige selleks, et meie teod ei mõjutaks negatiivselt ökosüsteeme ja kliimat. Et ka meie lapsed ja lapselapsed saaksid nautida puhast ja liigirikast loodust. Eelkõige tähendab keskkonnasõbralik reisimine külastatava paiga looduse, kultuuri ja majanduse hoidmist ja toetamist.
Kui sa juba elad keskkonnasäästlikult, siis pole sinu jaoks selles ka midagi keerulist. Võta lihtsalt oma head harjumused reisile kaasa. Kui sa aga sooviksid puhkuse ajal panustada keskkonnahoidu, vaata järgmiseid soovitusi.
Väldi lendamist
Eksootilisele reisile on raske minna mööda maad või laevaga. Nii mõnelgi juhul tähendab see mitmenädalast kohalesõitu, mis röövib su puhkusest liiga palju aega. Kui aga on minek naaberriikidesse või Eesti saartele, siis kaalu muid variante.
Kasuta ühistransporti
Kõige loodussäästlikum on reisida bussi või rongiga. Kui su sihtkohta ühistransport ei vii, pole midagi teha, kuid kui puhkad mõnes suuremas Eesti linnas, siis võiksid kaaluda auto koju jätmist. Nii hoiad õhu puhtamana ning vähendad heitgaase.
Eriti tore on reisida rongiga. Kogupere rongireis võib lastele jätta elamuse terveks eluks. Kui lähed rongireisile kaaslasega on teil rohkem aega sõidu jooksul üksteisele pühenduda. Vanemad inimesed aga rõõmustavad selle üle, et rongis saab jalgu sirutada ja ringi jalutada.
Kohapeal käi nii palju kui võimalik jala. Kui majutusasutus jääb linnast kaugemale laenuta ratas.
Tekita võimalikult vähe prügi
Kui oled käinud mõnes kolmanda maailma riigis, oled arvatavasti näinud, kuidas meri uhub rannale kõik, mis inimesed on ära visanud alates hambaharjadest ja plätudest kuni Barbie’i nukkudeni välja. Lääne ühiskonnas kipume unustama, kui palju prügi me toodame, sest prügi viiakse meil kenasti nina alt ära. Tegelikult aga on nii, et kuna oleme jõukamad, tarbime rohkem ning sellest jääb järgi kordades rohkem pakendeid kui vaesemates riikides.
Prügi vähendamise vastu aitab paar lihtsat nippi: oma veepudel, termos, toidukarp ja riidekott. Riikides, kus kraanivesi on joodav, on keskkonnale alati sõbralikum juua kraanivett ning võtta pudel veega kaasa igale poole kuhu lähed.
Bensiinijaamas või bussijaamas on väga ahvatlev haarata kohvi järele. Kahjuks tuleb see tihtilugu papp- või plastiktopsis. Järgmine kord võta kaasa oma termos või tass ning palu kohv sinna serveerida.
Turul käies lase marjad panna oma kaasavõetud karpi. Proovi sama nippi ka valmistoitu ostes. Riidekotid aga kuluvad marjaks ära poes sisseoste tehes.
Ära raiska
Kahjuks on paljudel inimestel halb komme — kui nad pole oma kodus, pole nad elektri, vee või toiduga nii hoolikad, sest nemad ju selle eest ei maksa. Sellegipoolest pole meie planeedile kasulik, kui vesi voolab, lambid põlevad või toit raisku läheb.
Säästa ressursse. Kui lased elektriseadmetel kasutult töötada tähendab see seda, et suure vaevaga toodetud elekter läheb raisku, kui kuhjad taldrikule liiga palju toitu ja viskad selle ära, mõtle sellele, kui palju energiat läks selle tegemisele ja sinuni toimetamisele. Seega duši all tee kiiresti, kasuta konditsioneeri vaid äärmisel vajadusel ning tõsta endale ette portsjon, mille kindlasti ka ära jõuad süüa.
Taaraautomaadi kasutamine näitab, et hoolid
Tihti on nii, et inimesed, kes kodus hoolikalt prügi sorteerivad ja taara automaati viivad, viskavad reisil olles pudeli prügikasti. Jah, rahasumma mida ühe pudeli eest saab on väike, kuid kasu, mis see keskkonnale toob on suur.
Eelista kohalikku kraami ja mahetooteid
Suuremahuline põllumajandus kurnab maad ning vähendab liigirikkust. Kui tahad endiselt näha näiteks eri liike mesilasi ja muid putukaid looduses sumisemas, eelista pestitsiidide vaba toitu. Külasta kohalikke taluturge, otsi üles mahemarketid ja -restoranid.
Teine hea võimalus keskkonna hoidmiseks on süüa kohalikku toodangut. Mida rohkem sööme Eestis kasvatatud toitu, seda vähem on meie teel rekkasid, mis planeeti saastavad. See on ka hea võimalus tutvuda kohalike maitsetega ning toetada väikeettevõtjat.
Väldi hooajaettevõtteid
See kõlab karmilt, kuid võimalusel toeta oma külastusega kohvikut, baari või restorani, mis tegutseb aasta läbi. Miks nii? Aga sellepärast, et nii toimides aitad sa kaasa kohaliku elu edendamisele. Inimesed, kes elavad suve- või talvepealinnades, elavad ju nendes kohtades aasta läbi. Kui toetad kohalikule suunatud äri, annad oma panuse sellesse, et see koht jääb kohalikele avatuks ka hooajaväliselt.
Loodusesse minnes võta kaasa kindad ja prügikott
Kui tahad puhkuse ajal looduse säilimisse oma panuse anda, siis võta kaasa kilekott ja korja prügi samal ajal kui loodust naudid. Mõtle kui tore on sinna kohta järgmisel külastajal või ka sul endal järgmisel korral tagasi tulla.
Koristustalgud ei pea toimuma vaid korra aastas või ainult troopilisel rannal. Ei, võid teha sellest oma iga-aastase puhkuse osa. Sõprade ja perega seda tehes innustad ka teisi keskkonnast hoolima ning tõenäoliselt ei viska keegi teie seltskonnast prügi enam loodusesse.
Vali taimetoidumenüü
Loomse toidu söömine jätab paratamatult keskkonnale suurema jälje kui taimedest toitumine. Loomadele toidu kasvatamine moodustab lausa 80% kogu põllumajandusest. Kindlasti, ei pea keegi nüüd kohe taimetoitlaseks hakkama, kuid miks mitte proovida taimetoidu-puhkust või vähendada liha tarbimist puhkuse ajal. See on ka omamoodi samm mugavusstsoonist välja ja võimalus proovida midagi teistsugust. Paljud pelgavad, et taimne toit on maitsetu, tegelikult aga saab ka taimsetest komponentidest teha imemaitsvaid roogasid. Üllata ennast uute maitsetega ning hoia keskkonda.
Keskkonnasäästu nipid hotellis
- Kui hoiad rätikut nagis, ei vahetata seda pikema viibimise korral ära.
- Kui hotell pakub pudelivett, jäta see järgmisele külastajale ja joo hoopis kraanivett.
- Võta reisile minnes kaasa oma pesuvahendid. Paljudes poodides müüakse väikseid spetsiaalselt reisimiseks mõeldud potsikuid ja pudeleid, mida saab oma vahenditega täita. Nii vähendad prügi tekkimist.
- Kui jääd hotelli pikemaks, kasuta “Mitte segada” silti. Nii ei vahetata sul ülepäeva voodipesu. Kodus sa seda ju ei tee. Keskkonnale mõeldes on mõistlik sellest ka hotellis loobuda.