Talvel matkamine võib esmapilgul tunduda täiesti hullumeelse ja ekstreemse ettevõtmisena. Kui aga matk hästi ettevalmistada ja läbi mõelda on see jõukohane igaühele. Nii et kui sotsiaalmeediast nähtud pildid lumega kaetud kuuskedest, talvistest metsaradadest, jäätunud rabajärvedest ja vahukommide küpsetamisest talvisel lõkkel teid ikkagi rahule ei jäta, siis tuleb asi omal nahal ära proovida. Mida aga silmas pidada, et kõik viperusteta sujuks?
Valmistu targalt
Alusta vara
Talvepäevad on lühikesed ja kuna matkarajad pole valgustatud, on oluline alustada kõndimist vara ja kasutada valget aega maksimaalselt ära. Puhkepäeval pimedas ärkamine pole just teab mis rõõm, kuid ikka parem, kui pimedas talveöös orienteerumine.
Vali lühem rada
Kui lähed esimest korda talvel matkama, vali alustuseks kodulähedane mõnekilomeetrine rada. Talvine matkamine on aeganõudvam. Arvesta, et sügavas lumes sumpamine ja jäistel nõlvadel navigeerimine võtab hulka rohkem aega, kui sama raja läbimine teistel aastaaegadel.
Ettevaatust tehnoloogiaga
Kui loodad matkates vaid telefonile ja nutikellale, siis tea, et külmakraadid söövad akut kiiremini, kui magusasõber šokolaadi. Niisiis lae seadmed enne matkale minekut täis, võta kindlasti kaasa akupank ja katsu oma elektroonikat soojas hoida. Ei tee paha aga kotti pista kompass ja kaart juhuks kui tehnoloogia alt vedama peaks.
Väldi eksimist
Nagu juba öeldud, on talvel matkaja suurimaks vaenlaseks lumi. Lumi võib katta rajamärgistuse ning väga lihtne on õigest rajast lihtsalt mööda jalutada, sest rada pole lume all nähagi.
Poed ja kohvikud
Kui lähed pikemale matkale, mis ei tee ringi vaid läheb ühest punktist teise, uuri kindlasti, kas raja lähedusse jääb mõni pood või kohvik. Pole midagi mõnusamat, kui keset krõbedat talvematka end soojas ruumis üles soendada.
Kontrolli bussi ja rongiaegu
See nipp on taas neile, kes lähevad matkale näiteks ühest bussi või rongipeatusest teise. Kõige hullem, mis sinuga talvel matkates juhtuda võib, on see, et pead külma või märjana kuskil tundide viisi bussi ootama. Seega veendu, et tead bussiaegu ning ära plaani matka, kus sa juba ette tead, et pead kaua peatuses passima.
Pealamp
Isegi, kui sa ei plaani pimeda peale jääda, ei saa sa kunagi matkaraja tingimustes 100% kindel olla. Võib juhtuda, et eksid ära või läbid mõnda teelõiku aeglasemalt kui arvasid. Kui pimedaks läheb on väga mugav pealamp põlema panna.
Söök ja jook
Talvisel matkal vajab keha rohkem kaloreid, sest lisaks kõndimisele peab keha sind ka soojas hoidma. Seega võta kindlasti söögi- ja joogipoolis kaasa.
Termos
Vahet pole kas oled kohvi-, tee- või kakaosõber. Soe jook aitab jäistes tingimustes hästi sooja hoida.
Snäkid, mida saad käies süüa
Talvematkale minnes ei tasu kaasa võtta toidupoolist, mis nõuab liigset mässamist. Näiteks pistaatsiapähklite näksimine võtab omajagu aega ning nende koorimiseks tuleb kindad ära võtta, mis tähendab seda, et sõrmedel hakkab üsna ruttu külm. Ka igasugused noa ja kahvliga söödavad toidud võivad olla liiga aeganõudvad. Kui tahad süüa võileiba, tee see kindlasti kodus valmis. Jäätunud sõrmedega pole kuigi mõnus tomateid hakkida või juustuviilu pakist kätte saada.
Mõnikord on aga lihtsalt nii külm, et maha istumine ei tule kõne allagi. Selleks puhuks tasub kotti laduda paar õuna, šokolaad, müsli- või proteiinibatoon, mida saad lihtsasti ka käigu pealt süüa.
Pane tähele, et matkates on parem teha mitu väiksemat söögipausi selle asemel, et süüa üks korralik kõhutäis. Nimelt võib kõvasti kõhu täis söömine tähendada seda, et tekib rammestus.
Pane ka seda tähele, et jõuvarude säilitamiseks peaks matkal sööma juba enne näljatunde tekkimist.
Joo piisavalt vett
Talvel sportides ja matkates võib kergesti juhtuda, et unustame piisavalt vett juua. Väljas on külm ja me ei higista nii kergesti. Siiski ära unusta, et keha vajab vett ning hoia veepudel lähedal
Lõkkealgatus ja söögitegemine
Kui tahaksid ikkagi väga lõket teha ning midagi lumises metsas küpsetada, siis on oluline, et sul tulehakatus kaasas oleks. Loomulikult on tore tuli nullist põlema saada, kuid kuni sa sellega mässad võivad sinu või su kaaslase varbad ära jäätuda.
Söögitegemiseks on kõige targem võtta ikkagi midagi kiiret. Väga hea mõte on toit juba kodus valmis teha ning siis see lõkke või priimuse peal üles soojendada. Ka kõiksugu kiirpudrud, supid ja nuudlid on talvel head.
Kui suvel võid ka tundide kaupa järve ääres tule praksumist ja toidu aeglast valmimist nautida, siis talvel hiilib külm märkamatult ligi ning kui see üks hetk juba kontides on, siis jääb üle vaid kodinad kokku pakkida ja kiiresti liigutama hakata.
Riietus
Soe aluspesu
Külma ilmaga on teadagi kasulik riietuda kihiliselt. Aga asju ei tasu ka suvaliselt üksteise otsa kuhjata. Kihilisel riietusel on omad reeglid. Esimene kiht võiks olla tihedalt ümber keha hoidev soe aluspesu, sinna peale võid panna kampsuni ja edasi juba paksu jope. Aluskihti ära jätta ei saa – siis hakkab kohe külm.
Õigesti valitud püksid
Püksid vali vastavalt ilmale. Kui väljas on paar miinust ei tasu kohe suusapükse välja otsida. Aktiivse liikumise peale võib nendega palav hakata. Kuid head riided on kindlasti sellised, mis hingavad ja ei takista liikumist. Üldiselt ei ole kohe tarvis poodi spetsiaalsete pükste järele joosta, kuid võiks arvestada, et näiteks teksad kuivavad märjaks saades väga aeglaselt. Seetõttu võiks neid lumisel päeval matkates vältida.
Veekindlad matkasaapad
Korralikud jalanõud on igasuguse matka õnnestumise alus. Nii ka talvel. Eelkõige peaksid jalavarjud olema kõndimiseks mugavad. Igasugune hõõrumine, loksumine või pigistamine lõppeb villide ja ebamugavusega. Teiseks oluliseks komponendiks on sooja ja veepidavus. Eriti oluline on veepidavus, sest kui jalad on märjad, on nad ka üsna varsti külmad. Nii et kui sul puuduvad head ja mugavad talvesaapad, siis võiks kindlasti endale midagi hankida, muidu võib su matkarõõm talvel üürikeseks jääda.
Säärised
Aga isegi kui sul on suurepärased vettpidavad saapad võib juhtuda, et paksus lumes sumades tuleb lumi sisse ja ongi jälle sokid märjad. Õnneks on ka selle vastu lahendus. Nimelt säärised. Kui rada lumme ära kipub kaduma tõmbad katted peale ning sisse ei tule lumeraasugi.
Käte ja jalgade soojendajad
Varbad külmetavad? Ka selle vastu on imerohi olemas. Nimelt mine küsi matkapoest spetsiaalseid plaastreid, mida saab saabastesse või ka kinnastesse panna. Saabaste sisse läheb plaastreid tarvis eelkõige neil, kel tuleb kaua kuskil seista või näiteks bussi oodata.
Ka käpikuplaastrid on mõnusad eriti siis, kui peale söömist või pilditegemist soe enam kätesse tagasi ei tule.
Varupaar sokke
Isegi kui sul on maailma vägevaimad saapad ja oled talvematkaks eriti hoolsasti ette valmistunud, võib juhtuda, et jalad saavad märjaks. Võid astuda läbi jää või juhtub õnnetus. Sellisteks puhkudeks on imetore, kui oled seljakotti pakkinud veel lisa sokipaari. Saapad on küll märjad, kuid ka hetk kuivust võib sellisel juhul suureks abiks olla.