Avasta Eestimaad rattasadulas: 5 mõnusat rattarada

Soojade ilmadega tekib soov rattaga sõita. Autor: Peeter Järvelaid

Kevad on käes. Nii mõnelegi meist tähendab see ratta kuuri alt või keldrist välja toomist. Hooaja esimene rattasõit on alati nii eriline. Päikeselisel päeval kuival asfaldil veeremine tundub nii ilmvõimatult hea ja imeline.

Rattasõit on mõnus ette võtta nii kodu lähedal kui ka puhkusel olles. Pole midagi mõnusamat kui avastada võõrast linna või kaunist loodust rattasadulast. Vaatamegi nüüd, kus on Eesti kõige ilusamad rattarajad.

Merevaade ja Tallinna siluett

Rattasõit Pirital. Autor: Ken Mõrk

Miks mitte avastada Tallinna rattaga sõites? Võib-olla pelgate suurlinna liiklust, kolisevaid tramme ja närvilisi autojuhte? Kui nii, siis teadke, et ka Tallinn pakub palju rohelisi nurgataguseid ning pikki kilomeetreid rattateid, kus võite lihtsalt muretult kulgeda.

Tähelepanu tasub muidugi ikka hoida teel, et mitte teistele kena ilma nautijatele ette jääda.

Tallinnas olles soovitame seada sammud Piritale. Kõigepealt võite teha väikse jalutuskäigu rannas, süüa sadamas jäätist või istuda mõnes armsas kohvikus. Siis aga on aeg hüpata sadulasse ning kruiisida kesklinna suunas.

Mereõhk juustes ja tuul hõlmade vahel võite kulgeda Lauluväljakust mööda, läbi Kadrioru kesklinnani välja ning kogu selle aja saate nautida mitte ainult kaunist merevaadet vaid merevaadet koos kuulsa Tallinna siluetiga. Vaadake, kuidas tasapisi jõuavad lähemale kõik kuulsad Tallinna tornid. 

Reidi tee pakub palju mõnusaid puhkealasid, kus hinge tõmmata ning mänguväljakuid, kus leiab tegevust ka kõige pisem rattasõber. Reidi tee viib teid peaaegu Rotermanni kvartalisse, kus on nii mõnus peale väsitavat rattasõitu keha kinnitada või külma jooki nautida. 

Kulge Pärnu sildade vahel

Jaansoni rada. Allikas: Visit Pärnu

Kui olete Pärnus tavaliselt ikka kesklinnas ja rannas liikunud, siis Jaansoni rada on imeline võimalus uudistada kõike seda, mis jääb kesklinnast kaugemale.

Jaansoni rada on hea alustada otse kesklinnast vana silla juurest. Siin on mõnusad istumiskohad, kus kevadpäikest nautida, jäätist süüa või raamatut lugeda. 

Kui olete vaimu valmis pannud, siis on aeg rajale minna. Jaansoni rada kulgeb mööda jõeäärt läbi roheluse ja armsate elurajoonide. Siit leiate rahu ja vaikuse, millest eriti just suvises Pärnus vahel puudust võite tunda.

Kui jõuate juba teise silla juurde, siis on murul ka mõnusad pingid pikniku pidamiseks ja kena ilma nautimiseks. Kui olete paremini valmistunud, siis saate siin lausa väikse grilli korraldada. 

Võtke Jaansoni raja läbimiseks aega. Siin on imeline lihtsalt nautida vaateid jõele ja tunnetada Pärnu mitmepalgelisust.

Käsmu: rattasõit looduses

Käsmu matka- ja jalgrattarada. Allikas: Kauri Kivipõld

Käsmu poolsaarel, Lahemaa rahvuspargis ootab teid üks ilus ja looduslähedane rattasõit. Nimelt saate siin kulgeda 14 kilomeetrit ja selle jooksul teha poolsaarele tiir peale. Kust ja kuhu aga niiviisi kulgetakse? Eks ikka Käsmu kabeli juurest Käsmu külani.

Teepeale jäävad veel Käsmu järv, mõnusad metsad ja kaunid rannikualad. Nautige merevaateid, uudistage sammaldunud rändrahne metsas ja saage osa kaluriküla romantikast. 

Kui soovite Lahemaale kauemaks jääda, siis leiate ööbimiskoha näiteks Sagadi Mõisas, mis jääb matka alguspunktist 25-minutilise bussi- või autosõidu kaugusele.

Rattamatkatee ümber Pühajärve

Imekaunis Pühajärv. Allikas: Otepää turismiinfokeskus

Kas olete ka üks neist, kes arvavad, et Pühajärv on see kõige kaunim koht Eestimaal? Nõustume sinuga täielikult. Olete te aga kunagi teinud sellele järvele tiiru peale jalgrattal? Kui mitte, siis sel kevadel avaneb teile selleks imeline võimalus. 

Nimelt on loodud rattatee number 261, mis saab alguse Otepää linnast ning kulgeb mööda kauneid Lõuna-Eesti maastikke tagasi Otepääle.

11-kilomeetrine rattaring on jõukohane kõigile ja pakub omajagu põnevust. Nimelt liigute üsnagi käänulisel teel ning Kiigemäe tõus paneb teie füüsilised võimed proovile. Preemiaks aga ootab teid peale tõusu mõnus laskumine kunagisel Otepää suusatajate treeningrajal. 

Kui kuni Sihvani kulgeb rattatee väikestel teedel, siis Sihvalt tagasi vuhisete mõnusalt mööda kergliiklusteed. Just enne tagasi linna jõudmist viib tee mööda Pühajärve Spa ja Puhkekeskusest ning sealses kaunis supelrannas on hea ilma korral mõnus end värskendada või niisama kauneid vaateid Pühajärvele nautida. 

Tee Vormsile rattaga tiir peale

Vormsi rattamatkatee. Allikas: Meeme Veisson

Kui tahate tunda Eesti looduse metsikumat külge, loodusega üks olemist ja looduses üksi olemist, siis tulge Vormsile. Just siin võite vändata kilomeetreid uhkes üksinduses.

Nautige lõputuid merevaateid, majakaid, rändrahne, vändake rannaniitudel ja uudistage kohalikke rõngasriste.

Vormsi rattamatkatee algab ja lõppeb Sviby külas. Teepeale jäävad rannarootslaste küla ja muuseum, kirik ja mitmekesise linnustikuga Prästvike järv. Vormsi rattamatkatee pakub suurepärast aktiivse ajaveetmise võimalust ning samal ajal saate nautida nii saare põnevat kultuuri kui ka erilist loodust.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga