Eesti Rahva Muuseum ehk uudistamist kogu perele

Sel korral mõtlesime uudistama minna Eesti ajalugu. Ja kus oleks seda kõige parem teha kui mitte Tartu ERM-is? Mõtlesime küll esialgu, et kaksikutele (3,5a) on see ehk veidi khmm… igav, kuid sellest hoolimata arvasime, et võiks ju proovi siiski teha. Mõeldud – tehtud!

ERMi püsinäitus „Kohtumised“

Nutiekraanid annavad palju põnevat infot
Nutiekraanid annavad palju põnevat infot

Pühapäevane ERM tervitas meid esimesena Eesti kultuuriloo püsinäitusega „Kohtumised“. See hõlmab endas ajateljel tänapäevast jääaja lõpuni kulgevat Ajarada ning 11 teemanäitust. Näitus algas üsna tänapäevaste eksponentidega ning lõppes kauge-kauge ajalooga, millest on meieni säilinud vaid väiksed kivikillud ja vana paat.
Uuema aja väljapanekutest meeldis lastele enim muidugi kingituste läbilõige, kust oli näha nii Keni kui Barbiet ja mitmeid teisi muuseumi mõistes kaasaegseid mänguasju. Jalutuskäigul hilisema aja poole tegi lastele palju nalja nii-öelda piiripunkti ületamine, kus tuli põgeneda prožektorivalguse eest. Samuti vanaaegne päevapiltnik, kes meelsasti meist kõigist pilte tegi ja seejärel neid ekraanil kuvas. Lastel oli nalja kui palju.
Kui rääkida muuseumist veel laste pilgu läbi, siis üheks naelaks oli muidugi ka nutivoodi. Kui lähed voodi peale, hakkab see sinu liikumisteed filmima. Sellelt ära tulles näitab ta sulle kogu su eelnevat tegevust voodis. Lastele tegi palju lõbu, kui nad nägid üksteist ja ennast seal voodi peal liikumas. Natuke raske seda kirjeldada aga veidi aimu saad, kui vaatad näiteks Instagramis #nutivoodi teemaviidet.

„Uurali kaja“

ERMi teine suurem väljapanek on soome-ugri püsinäitus „Uurali kaja“ . See tutvustab soome-ugri rahvaid kultuuriliste soorollide taustal. Soome-ugri naiste ja meeste maailma näidatakse läbi koduste tegemiste, elatusalade ja maailmapildi. Näitus vastab ka küsimustele soome-ugri keelte ja geenide, asuala ja rahvaarvu kohta. Kultuuritundliku esteetikaga ruumidisain rõhutab soome-ugri etnograafilist maagiat.
Sellel väljapanekul paelusid lapsi enim maja ja saun, kuhu sai sisse astuda ja tutvuda aegade taguse elu-oluga. Ja nii naljakas, kui see ka ei tundu, oli üheks hitiks ka nö elektrooniline oja, milles ujusid kalad ning seda ületav sild. Seda silda sai ületatud ikka mitmeid ja mitmeid kordi.

Meelepärase toidu leiab igaüks
Meelepärase toidu leiab igaüks

Toekas kõhutäis ERMi buffee lauas

Kas te teadsite, et peale pikka muuseumikülastust on võimalus väga soodsa hinnaga einestada seal samas restoranis Pööripäev buffee lauas? Oleme seal küll aastaid tagasi käinud, kuid seda, et seal ka kiirelt kõhu täis saab, me veel ei teadnud.
Sel korral otsustasime aga oma maitsemeeled just seal proovile panna. Buffee, või einelaud nagu nad ise seda nimetavad, on teisipäevast pühapäevani kell 12.00–16.00. 7-eurone nii-öelda pääse sisaldab endas sooje pearoogi, sooje ning külmi lisandeid, salateid, kastmeid, leiba, võid ja vett. Eraldi tuleb juurde osta magustoit ja teised joogid.
Meie leidsime eest ahjuliha, šašlõki, grillvorstid, kanakoivad, ahjukartuli, riisi, tatra, soojad juurviljad, erinevad huvitavad kastmed ja salatid, aedviljakotletid ja palju muud. Valik tõesti üllatas, eriti just liha poole pealt.

Kokkuvõtteks

Kuigi esialgu võiks tunduda, et tegemist on natuke nö liiga täiskasvanutele inimestele mõeldud muuseumiga, võime kinnitada, et päris nii see ei ole. Sellest rääkis kasvõi asjaolu, et nii meie 3,5aastased kaksikud kui ka kohe 8 saav laps pidasid tublisti 2-tunnise külastuse vastu. Muidugi, kui sooviks osa saada kõigist nutikatest väljapanekute juures olevatest tutvustustest, vajaks see vist lausa mitu päeva. Kuid täitsa hea ülevaate saab ka nende tundidega.
Lastesõbralikkusest räägib ka see, et ka meie Hotelliveebi valikust leiab mitmeid pakette, mis just ERM’i sisaldavad – V Spaahotell, Dorpat hotell ja konverentsikeskus, Hektor Design Hostel ja Hotell Starest.
 
 
 
Tekst: Brit Mesipuu

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga