Matkaja jaoks pole mõnusamat tunnet, kui astuda pakasest õhetavate põskedega sooja ja hubasesse hotellifuajeesse, kus sind ootab praksuv kaminatuli ja rõõmsameelne adminstraator leti taga. Tambime jalad matil puhtaks— oleme jõudnud Ruunawere Postimõis Hotelli.
Ruunawere ei ole tavaline spaahotell. Kui suurtes kaasaegsetes hotellides oled sa peale sisseregistreerimist lihtsalt üks anonüümne külaline tüüpilise modernse sisekujundusega ruumis, siis siin tekib tunne, et aeg on seisma jäänud ning endalegi ootamatult oleme sattunud 19. sajandisse, kui reisiti hobustega.
Esimesena vapustabki meid just hotelli välimus. Kujuta nüüd ette, et kuskil Pärnu-Tallinna maantee lähedal metsas vaatab sulle vastu uhke kollane mõisakompleks.
Kogu kompleksi arhitektuur on osavalt läbi mõeldud ning kuhu sa ka pead ei pööraks, iga suunas avanevad külastajatele postkaardi-laadsed vaated. Malevlaste poolt majaseinale maalitud tõld reedab aga, et tegu polnud teps mitte tavalise mõisaga.
Ruunawere mõisa särav ajalugu
Nimelt pole Ruunawere mitte lihtsalt mõis, vaid tegutses alates 18. sajandist ka postijaamana.
Kui olete tuttav Vene kirjandusklassikaga, siis meenuvad teile kindlasti stseenid, kus üksik rändur peatub postijaamas, et hobuseid vahetada, kõhtu kinnitada ja sõba silmale saada. Taolised postijaamad asusid üksteisest 20- või 30- kilomeetri kaugusel suurte teede ääres. Mööda postiteid liikusid nii inimesed kui ka kirjad.
Endiste aegade hõng pole Ruunawere Postimõis Hotellist kuhugi kadunud. Tume puitmööbel, punased vaibad, maalid ning vanad kaardid seintel lisavad interjöörile autentsust. Fuajees müüakse postkaarte ja marke ning siit saab siiani kirja teele panna.
Kohe sissepääsu kõrval seisab uhkes raamis “Kuu töötaja” pilt. Kuu töötaja ise, kohev oranži ja valgekirju kass, aga kükitab tooli all ning äsab nööri otsas rippuvale mänguhiirele aeg-ajalt käpaga.
Uhke karvaga kass patseerib postimõisas ringi nagu selle tõeline omanik. Siis istub ta klaasist ukse ette maha, tõmbab koheva saba ümber kere ning heidab mõtliku pilgu aknast välja.
Hotellitoad asuvad teisel korrusel, kus arhitektuurihuvilisel ei jää märkamata see, kui osavalt on mööblivalikul ja sisekujunduses tabatud ajastu hõngu. Soojades toonides atmosfäär on imeline taust mõnusale talvepuhkusele.
Ajastutruu spaa
Tõsi ta on, postijaamade reisijad spaamõnusid nautida ei saanud. Keldrikorrusel asuv saunakompleks on uus lisandus. Kui hotelli sisenemine oli juba kui teise ajastusse sattumine, siis keldrikorrusel ootab sind veel täitsa omaette maailm.
Romantilises saunapuhkuse paketis sisaldub 1,5-tunnine privaatsauna kasutamine ning elamus on tõeliselt luksuslik. Pane aga uks enda järel lukku ning oledki justkui eraspaas. Valida on kahe erineva saunatüübi vahel. Aurusaun on suurem ja seega mugavam suurematele gruppidele või peredele. Kadakasaun aga mõnusalt pisike ja privaatne.
Lõõgastumegi siis mõnusalt kadakases saunas ja laseme higil tilkuda. Lisaboonusena saame argipäevapingeid maandada mõnusas mullivannis. Ka saunakeskus ja selle juurde kuuluv lõõgastusruum on kujundatud ajaloolises võtmes. Näiteks ripuvad saunade juures põnevad vanaaegse väljanägemisega kellad ning lõõgastusruumi ehivad kaunid sepa meisterdatud lühtrid.
Ees ootab kahekäiguline õhtusöök
Peale sauna ootab meid kahekäiguline õhtusöök. Kuid enne veel kui me söögisaali jõuame, köidab mu pilku fuajeed kaunistav Jüri Arraku suur lahinguteemaline maal. Nimelt kujutab see 1567. aastal aset leidnud lahingut rootslaste ja poolakate vahel. Pildil on sõdalased hobuste ehk ruunade seljas.
Legendi järgi olevat taplus olnud nii julm, et veebruarikuine kohev lumi oli verest punaseks värvunud. Nii saigi Ruunawere endale nime.
Selliste mõtete saatel suundume söögisaali. Kõht on saunatamisest niivõrd tühi, et isegi paiga verine ajalugu ei suuda meid peletada. Avaras söögisaalis on maast laeni aknad ning mõlemal pool tervitavad meid lumised vaated.
Laseme hubases interjööris söögil hea maitsta. Minu ees maandub taldrik mereandidega ning mu kaaslast ootab värviline taimetoiduvaagen. Kala maitseb imehästi ning pärast õhtusööki on tükk tegemist, et ka magustoit veel sisse mahuks. Aga toit on nii hea, et söö või lõhki.
Ruunawere postimõisa hotelli omanikud on tõesti pingutanud, et luua õdus atmosfäär keset kaunist loodust, mis sobib ühtviisi hästi nii alles üksteist tundma õppivale noorpaarile kui ka juba mitmekümnendat pulmaaastapäeva pidavale paarile. See on koht, kus saad end segamatult oma partnerile pühendada.
Soovi korral ja lisaraha eest saab külastuse ka veel eriti romantiliseks muuta ja tuppa ka lilled ning šampuse tellida.
Idüll hommikuvalguses
Järgmisel hommikul kosutavat hommikueinet nautides, oleme taas justkui uues maailmas. Nüüd on akende taga kõik valge ning südamesse hakkab hiilima jõulutunne.
Hommikusöögilaualt leiame valiku kala- ja lihatooteid, munapudru ja ka tavalise pudru, krõbuskid ja maitsvat leiba. Tore on juua isetehtud õunamahla ning määrida saiale maitsevõid ning moosi, mis pole serveeritud eraldi plastikpakendis.
Minu suureks lemmikuks on pannkoogid, mille pärast võiks vabalt Ruunawerre tagasi minna. Laseme toidul hea maitsta, vaadates, kuidas oranž kass akna ees nähtamatu mängukaaslasega mängib.
Enne lahkumist otsustame ka mõisa valdustele väikse tiiru peale teha. Matkahuvilistele on siin kahekilomeetriline matkarada, mille peremees on kenasti suurest lumest lahti lükanud.
Matkarada algab tipi juurest, möödub tiigist ja suundub lumega kaetud metsa sisse. Kaasa antud kaardil on palju erinevaid puid ja vaatamisväärsusi, millele teel olles tähelepanu pöörata. Vahepeal kõnnime ka üle puusilla oja tasaselt jalge all vulisemas. Mõisa territooriumile jäävad ka peagi valmivad saunad ning kuskilt kaugemalt kostub kitsede mökitamist.
Sõbralikul Ruunawere hotelli omanikul on hotelli ümbritseva maaga mitmeidki põnevaid tulevikuplaane. Näiteks soovib ta siin ühel päeval veelgi rohkem taluloomi pidada ning ka oma aiasaadusi kasvatada, et restoranis võiks oma aia kraami pakkuda. Aknalaual aga ilutseb silt, mis kutsub üles hoidma elurikkust ning mitte igat rohuliblet maha niitma. Tore, kui looduskaunis kohas looduse liigirikkust hoitakse!
Mida veel lähiümbruses ette võtta?
Ruunawere asub suurtest linnadest eemal, siin pole pubisid, teatreid ega klubisid. Küll aga leiad siit hulganisti kaunist loodust ja ka kübeke ajalugu.
Meie külastasime näiteks teel Ruunaverre Varbola linnust, mis on Eesti suurim kaitserajatis ning mis pakub lumisel talvepäeval seda luksust, et saad paika avastada rahus ja vaikuses. Kes pikemat sõitu ei pelga, võib ära käia ka Jalase või Marimetsa matkarajal.
Ruunaverre saab tulla nii autoga kui bussiga. Bussipeatus on hotellist 1,2 kilomeetri kaugusel.